reklama

Jak obliczyc alimenty?

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez niunia18, 7 Listopad 2011.

1. niunia18

niunia18 Zaciekawiona BB

Dzień dobry

Mam kilka pytań:
    Jak obliczyc alimenty co do nich zaliczyć ? Jak je podzielić? po połowe ? Co powinłam zrobic dodatkowo ?
    Nie pracuje(nie pracowałam) a w grudniu przyjdzie mała na świat z ojcem dziecka nie mam ślubu . Nie mam możliwości zostawic małej by znaleść jakąś prace. Ojciec dziecka przyznaje sie do niego aktualnie mieszkamy razem ponieważ nie miałam zabardzo wyboru. Mimo to chce załozyc sprawe o alimenty tak by miec pewność że zawsze te pare groszy będę miała dla małej.

Szukałam już kilka miesiecy temu jak dowiedziałąm sie o ciązy miejsca w żłobkuale niestety brak miejsc regularnie sprawdzam czy coś sie nie zwolniło maja także do mnie dzwonic wrazie czego ale narazie brak miejsc w naszym mieście jest tylko jeden żłobek publiczny zapisałam małą to dopiero gdzies za jakies około 2-3 lat znajdzie sie miejsce ;( bynajmniej tak mnie poinformowano.

Z góry bardzo dziękuje za odpowiedz.

Kasia

Ostatnia edycja: 7 Listopad 2011
  2. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

najpierw nalezy obliczyć koszt utrzymania dziecka (średniomiesięczny). Najłatwiej wypisać poszczególne pozycje: żywność, opieka (przedszkole/niania), leczenie, zabawki, ubrania, buty, środki higieniczne itp.

Co powinłam zrobic dodatkowo ?
    Co do zasady kazdy z rodziców ma obowiązek pokryć 50% wydatków. Czasami jednak (z ważnych powdów) sąd może ustalić inne udziąły rodziców w kosztach utrzymania dziecka (np. 75% i 25%).

To, ze Pani nie pracuje nie jest wystarczającym powodem by ojciec ponosił więcej niż 50% kosztów.

To tylko znaczy tyle, ze miejsce w którym Pani mieszka nie jest wyjątkowe. Takie realia są niestety w całym kraju i zdecydowana wiekszość matek spotyka się właśnie z taką rzeczywistością.

3. reklama
  4. niunia18

niunia18 Zaciekawiona BB

A co mogłoby byc dodatkowym powodem żeby ojciec łozył więcej na dziecko nz 50%?

5. E. Słotwińska-Rosłanowska

trudno wymienić wszystkie takie sytuacje - to wręcz niemożliwe. Nie temu zresztą służy to forum by prowadzić tutaj dyskusje czysto akademickie. Podam zatem tylko podstawowe przykłady;
    1. matka dziecka na skutek komplikacji poporodowych jest niepełnosprawna
    2. matka dziecka uległa wypadkowi i nie moze czasowo podjąć pracy, nie przysługują jej też żadne świadczenia

6. niunia18

niunia18 Zaciekawiona BB

Czy powinnłam wliczyc w utrzymanie dziecka pod względem mieszkania czynsz, prad, woda ,gaz jeżeli mieszkam u ojca dziecka?

7. E. Słotwińska-Rosłanowska

Wliczanie czynszu jest dyskusyjne.
    Co do pozostałych opłat, licząc koszt utrzymania dziecka mozna uwzględnić media w zakresie wykorzystywanym przez dziecko. Niemniej w takiej sytuacji bedzie Pani z aliemntów musiała ponosić takie koszty (co moze być zmianą jesli do tej pory mieszkała Pani u ojca dziecka bez ponoszenia tych opłat).

Poleć forum