reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Jak znaleźć dobre przedszkole?

Dołączył(a)
30 Styczeń 2017
Postów
6
Nasza Kornelka od września pójdzie do przedszkola więc próbujemy wgryźć sie w temat. Bierzemy pod uwage nie tylko swoją miejscowosc ale różne dookoła, z dowożeniem córki nie bedzie problemu. No i jest tych przedszkoli kilka a ja kompletnie nie wiem do którego ją zapisać. Mam wrażenie że nie da sie ich ocenić bez żadnego doświadczenia, powinna pochodzić do każdego po 2 tygodnie co najmniej i wtedy bysmy wybrali ^^ szkoda że tak sie nie da no i nie wiem czy by jej sie podobało takie przenoszenie co chwilę, wiec żartuje oczywiście ^^ ale na poważnie nie wiem które wybrac. Sa jakieś ogólne kryteria oceniania przedszkoli dla rodziców? ^^
 
reklama
Moim zdaniem najważniejszym kryterium jest wychowawca do którego dziecko trafi. Więc możesz się popytać czy dziecko dołączy do jakiejś grupy czy będą tworzyć nową i czy wiadomo kto będzie wychowawcą. I wtedy porozmawiać z nim, poszukać opinii w Internecie.
I w zależności czy mowa jest o przedszkolach publicznych czy prywatnych to też jest różnie. Do publicznego to raczej trzeba być z gminy a i tak nie wiadomo czy się dostanie tam gdzie wybierzesz. W prywatnych można sobie wybierać.
A tak z innych kryteriów to godziny otwarcia, ilość wychowawców i dzieci w grupie, jakość wyżywienia (z reguły lepsze jedzenie mają przedszkola z własną kuchnią), dodatkowe atrakcje dla dzieci jak teatrzyki i imprezy, no i też koszty dodatkowe poza jedzeniem i czesnym.
 
Jak wybrać przedszkole tu kilka podpowiedzi. Pytanie, czy byłaś na jakiś dniach otwartych w wybranych przedszkolach? Bo wtedy obserwując organizację spotkania, czy sposób wypowiedzi osób prowadzących możesz sbie wyrobić wstępną opinię, czy to miejsce jest dobre dla twojego dziecka.
 
Wybierając odpowiednie przedszkole dla swojego malucha musimy zwrócić szczególną uwagę na kilka kwestii a mianowicie:
ADAPTACJA
Nie wyobrażam sobie rzucić dziecka na głęboką wodę bez adaptacji w przedszkolu.
WYGLĄD I POŁOŻENIE PLACÓWKI
Placówka powinna być z dala od najruchliwszej ulicy, a jeśli niestety już jest powinna być dobrze zabezpieczona. Drzwi wejściowe na domofon, place zabaw na zamykaną furtkę, gdzie dostęp do klamki nie powinien być w zasięgu ręki rodzica.
Ważnym aspektem jest też PARKING. Zazwyczaj zawozimy dzieci przed pracą, i szukanie miejsca parkingowego nie powinno przysparzać nam problemu.
UMOWA Z KURATORIUM OŚWIATY
Placówki, które mają podpisaną umowę z kuratorium, realizują program nauczania podstawy programowej. Co oznacza, że przedszkole nie jest tylko PRZECHOWALNIĄ dzieci, ale także wspaniale je edukuje. Wiem, że zajęcia w maluszkach to jest zazwyczaj kilka minut, ale te kilka minut jest również bardzo ważne dla rozwoju naszych dzieci.
LICZBA DZIECI W GRUPIE…
…jak i liczba pań na jedną grupę. Jest to dla mnie bardzo ważny czynnik, gdyż im mniejsza grupa dzieci, tym nauczyciel będzie dał radę podejść do każdego (np. podczas zajęć), będzie mógł każdemu pomóc, czy zwrócić uwagę. Jednocześnie ta grupa też nie powinna być za mała, by nasze dziecko (bo różnie w życiu bywa)gdy pójdzie do innego przedszkola, czy do innej szkoły, nie doznało szoku. 12 osób jest dla mnie ideałem, plus jeden nauczyciel i pomoc razy dwa.
JADŁOSPIS
Nie wiem dlaczego, ale mam jakiś dystans do cateringu. Chciałabym żeby go po prostu nie było. Odgrzewane dania, w jednorazowych talerzykach, to nie jest coś czego bym chciała dla mojego dziecka. Placówka (jak się dowiedziałam, i później zbierałam koparę z ziemi) piecze nawet pieczeń dla dzieci na kanapeczki, by nie jadły wędliny ze sklepu. Jest też fajny schemat podawania dań, całkowicie inny niż w większości placówek. Dzieci dostają śniadanko, później przekąskę, a przed samym spaniem dostają drugie danie. Po spaniu dopiero dostają zupkę i podwieczorek. I to jest dobre rozwiązanie! Bo przed spaniem jak się maluch naje czegoś treściwego to i lepiej mu się pośpi. A gdyby zjadł samą zupkę, to coś by mu się tam przelewało przed snem. A wiadomo również, że gdyby to była zupa, i od razu drugie, to wszystko by się nie pomieściło w tych małych brzuszkach.
Myślę, że wymieniłam kilka ważnych kwestii ale pamiętajmy że najważniejsze to słuchać dzieci po pierwszych wizytach, bo to one mają tam dobrze się czuć ;)
Pozdrawiam
 
Nasza Kornelka od września pójdzie do przedszkola więc próbujemy wgryźć sie w temat. Bierzemy pod uwage nie tylko swoją miejscowosc ale różne dookoła, z dowożeniem córki nie bedzie problemu. No i jest tych przedszkoli kilka a ja kompletnie nie wiem do którego ją zapisać. Mam wrażenie że nie da sie ich ocenić bez żadnego doświadczenia, powinna pochodzić do każdego po 2 tygodnie co najmniej i wtedy bysmy wybrali ^^ szkoda że tak sie nie da no i nie wiem czy by jej sie podobało takie przenoszenie co chwilę, wiec żartuje oczywiście ^^ ale na poważnie nie wiem które wybrac. Sa jakieś ogólne kryteria oceniania przedszkoli dla rodziców? ^^
 
Przede wszystkim wybierając przedszkole warto przejrzeć ofertę danego miejsca. Dobrze, jeśli oferują sporo zajęć, żeby dzieci się nie nudziły. No i ważne, żeby było blisko. Jeśli mieszkacie na Pradze, to polecam Akademię Rozwoju Malucha na Jeziorańskiego. Mają w ofercie sporo ciekawych zajęć, angielski w formie zabawy 5 razy w tygodniu, Julka i Antoś bardzo lubią taką formę nauki. A na drugie zapisane dziecko dają rabat, ja dzięki temu płacę 20% mniej.
 
Ostatnia edycja:
Moim zdaniem poszukiwania dobrego przedszkola warto zacząć od czytania opinii na temat danej placówki w internecie oraz pytać znajomych, zazwyczaj to pocztą pantoflową zdobywa się najwięcej informacji, warto pójść w tym kierunku.
 
Właśnie z powodu alergii na laktozę wybrałam Fair Play akurat, bo przestrzegają diet dzieci, a przy okazało się że to idealne dla nas przedszkole. Polecam
 
Ja z kolei szukałam przedszkola gdzie grupy są niewielkie, a dodatkowo jest tam wiele zajęć dodatkowych. Poszłam za radą znajomej i wybrałam Tequestę (na warszawskim Mokotowie), synek chodzi tu już pół roku i jest bardzo zadowolony, co więcej sporo się nauczył, ładnie mówi ma już jakieś małe hobby. Bardzo przekonała mnie rozmowa dyrektor placówki z p.Izoldą, wszystko mi wytłumaczyła, małego oprowadziła po wnętrzu :)
 
reklama
Dobrze jest znaleźć przedszkole z polecenia kogoś z rodziny albo znajomych, kto w ostatnim czasie miał kontakt z daną placówką. Najlepiej, żeby były tam zapisane jakieś znajome dzieci, bo wtedy najlepiej można ocenić dane miejsce. Wśród moich znajomych też duże znaczenie miało to, żeby grupy nie były zbyt liczne, bo wtedy trudniej zapanować nad takimi dziećmi i ich czegoś nauczyć. Poza tym jest jeszcze kwestia mozliwości dostosowania jedzenia np. do małych alergików (nie zawsze da się wprowadzać zmiany w menu i trzeba np. dziecku przynosić jedzenie z domu). No i jeszcze kwestia zajęć dodatkowych - im bogatsza oferta tym lepiej dziecko może się rozwijać, zwłaszcza na tym początkowym etapie
 
Do góry