reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Kariotyp - załamana

olka1981

Zaangażowana w BB
Dołączył(a)
10 Czerwiec 2016
Postów
100
Witajcie chyba mamy przyczyne naszych poronien tylko ja nie potrafie nic z twego wyvzytac. Meza karioty ok moj natomiast :(

Tak wyglada interpretacja wyniku . jestem załamana

Szczegółowa mikroskopowo-komputerowa analiza kariotypu z limfocytów krwi obwodowej umożliwiła rozpoznanie nieprawidłowego kariotypu żeńskiego. We wszystkich badanych komórkach stwierdzono wzajemną, zrównoważoną translokację pomiędzy chromosomami 4 i 10. Punkty pęknięć określono jako 4q21.3 i 10q25.2. Wskazane oznaczenie kariotypu u innych członków rodziny wyselekcjonowanych na podstawie rodowodu

Co to znaczy ????
 
reklama
Na te pytania powinien odpowiedzieć Ci lekarz. Ale to będzie przyczyna poronień. Na podstawie kariotypu lekarz/genetyk powinien określić: szansę zajścia w ciążę, szansę na donoszenie ciąży i urodzenie chorego dziecka.

Translokacja chromosomów jest dziedziczna. Jeśli ty ją masz to jest duże prawdopodobieństwo, że pozostała część Twojej rodziny też ją ma, dlatego wskazane jest ich przebadanie.
 
Na te pytania powinien odpowiedzieć Ci lekarz. Ale to będzie przyczyna poronień. Na podstawie kariotypu lekarz/genetyk powinien określić: szansę zajścia w ciążę, szansę na donoszenie ciąży i urodzenie chorego dziecka.

Translokacja chromosomów jest dziedziczna. Jeśli ty ją masz to jest duże prawdopodobieństwo, że pozostała część Twojej rodziny też ją ma, dlatego wskazane jest ich przebadanie.[/QUO.

Witch dziekuje ale jestem załamana totalnie i najgorze to ze nie moge znalezc zadnej odpowiedzi nic w internecie nie moge wyszukac???
 
Ogólnie oznacza u Ciebie to, że część chromosomu 4 przyłączyła się do chromosomu 10, a część 10 przyłączyła się do 4.
W translokacjach zrównoważonych zasadniczo nie zmienia się ilość materiału genetycznego, ale następuje zmiana jego rozmieszczenia w genomie.

Tego się nie leczy. Zalecam wizytę w poradni leczenia niepłodności, a tam wszystko Ci wytłumaczą.

edit. A jeśli Cię interesuje jak działa dziedziczenie - to poczytaj prawa Mendla.
 
Jest mi bardzo przykro z powodu Twoich wyników. Na ogół jest tak, ze osoby będące nosicielami translokacji są zdrowe, ale problem pojawia się, gdy podobnie jak Ty chcą mieć dzieci. To wada której nie da się wyleczyć.
Nie wiem dokładnie co oznacza translokacji między tymi dwoma genami. Moja koleżanka ma tez translokacje i mimo to została mama (po wielu poronieniach), niestety jej córka ma także translokacje
Nie wiem z jakiego rejonu Polski jesteś, ale w większych miastach są poradnie genetyczne i stowarzyszenia, w których możesz uzyskać pomoc i informacje. Nie każda translokacja przekreśla Twoje szanse na macierzynstwo, ale to już powinnaś ustalić że specjalista. Przede wszystkim też nie powinnaś się czuc w żaden sposób winna.
Życzę Ci wszystkiego dobrego z całego serca
 
Umow sie do genetyka w klinice leczenia nieplodnosci. W przypadku translokacji najlepszym wyborem jest invitro z diagnostyka preimplantacyjna. Zbadaja zarodki czy sa zdrowe czy nie i podadza zdrowy.

Zupelnie nie wiem na czym twoja translokacja polega ale teraz medycyna moze na prawde duzo.

Powodzenia
 
reklama
Popieram to co piszą poprzednie forumowiczki. Koniecznie udajcie się skonsultować te wyniki u genetyka, skoro Waszym celem jest zajście w ciążę. Taki wynik kariotypu na pewno wskazuje jakiś trop co do przyczyn poronień i lepiej porozmawiać co będzie najlepszym wyjściem w takim przypadku. W każdym razie na forum niewiele chyba Ci ktoś będzie mógł pomóc, a jedynie specjalista, który powinien przyjrzeć się tym wynikom.
 
Do góry