reklama

koniec umowy o pracę, czy muszę dostarczyć zaświadczenie o ciąży?

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez Malwinka89, 1 Luty 2011.

1. Malwinka89

Malwinka89 Zaciekawiona BB

czytałam wcześniejszy temat i już wiem, że pracodawca nie musi podpisać ze mną żadnego aneksu, po zakończeniu się mojej umowy o pracę,(umowa była na pół roku, pierwsza) która skończyła się 31stycznia. Ale z tego co tam jeszcze wyczytałam wynikałoby że powinnam dostarczyć zaświadczenie że jestem w ciąży. Moja pracodawczyni doskonale wie, że jestem w ciąży, bodajże od 12 tygodnia jestem z tego względu na zwolnieniu lekarskim, ale zaświadczenia o tym ani wcześniej ani teraz jej nie donosiłam. A powinnam? I jeśli tak to ile mam na to czasu? Umowa już mi się teoretycznie skończyła, a ona może powiedzieć że nie wiedziała że jestem w ciąży, bo na zwolnieniu tym dla pracodawcy nie było tego kodu. Dodam jeszcze że ostatnie zwolnienie dostałam pod koniec grudnia do 5marca i ona podpisała że nadal pracuje i takie coś wysłałam do zusu.

2. aga221122

aga221122 mama Jurandzika :))

OMG :D
    To ja zaczęłam poprzedni temat. Napisz jeszcze czy 31 stycznia byłaś już w 2 trymestrze.
    Z mojego logicznego myślenia wynika, że niestety nie przedłuża ci się umowa o pracę do dnia porodu (bo nie poinformowałaś w odpowiednim czasie pracodawcę). Ale jeśli jesteś z pracodawcą na normalnych warunkach i go o tym poinformujesz to myślę, że jesteś to wstanie załatwić. Lekarz niech ci wystawi zaświadczenie z datą styczniową, że jesteś w ciąży (31 styczeń musi równać się z końcem pierwszego trymestru) i poproś pracodawcę o to aby uznał to zaświadczenie jakby dostał je w styczniu. Z mojego doświadczenia i jako pracownik i jako pracodawca najważniejsze są stosunki międzyludzkie. Dla mnie nie ważnie jest prawo a ludzkie uczucia, ludzkie zachowania. Jako pracownik starałam się zawsze być w porządku wobec pracodawcy, ale jako pracodawca wymagam tego samego od pracowników. Jako pracodawca nie lubię postawy: Ja pracownik i wolno mi wszystko - z czego często okazuje się tylko, że pracownik podskakuje i mu się tylko wydaje, że go prawo chroni z każdej strony (przykład: moja obecna sytuacja). Poinformuj swojego pracodawcę o nieznajomości tego prawa i jakie korzyści Ty z niego osiągniesz, a jakie koszty on będzie musiał ponieś. Daj mu czas na przemyślenia i myślę, że uda ci się wszystko załatwić.
    Jeśli nie będziesz antagonistycznie nastawiona do swojego pracodawcy uda się wszystko. Życzę powodzenia :))

P.S.
    Ale z drugiej strony patrzeć to możesz ciągnąć zwolnienie do porodu i na to samo wyjdzie :)). Chyba, że masz teraz płacone 80% a nie jak ciężarna 100%. Trzeba się zastanowić czy ma sens cokolwiek załatwiać z pracodawcą. Bo z tego co ja wiem, jak zaczniesz chorować w czasie trwania umowy to po zakończeniu umowy ZUS bierze cię pod swoje skrzydła :)))

Ostatnia edycja: 2 Luty 2011
  3. reklama
  4. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

To kluczowa informacja w tej sprawie. Jaki był stan zaawansowania ciazy 31.01.2011.

To nie jest tak. Oczywiscie pracownica powinna poinformować pracodacę, ale samo niepoinformowanie pisemne lub brak przedłożonego zaświadczenia nie moze stanowić przesłanki nieprzedłużenia umowy z art. 177 KP.
    Wszak są nawet przypadki, że kobieta dowiaduje się o ciaży później niż w 3 miesiącu.

Należy po prostu poinformować pracodawcę o ciazy.

5. E. Słotwińska-Rosłanowska

Zdecydowanie nie to samo. W przypadku przedłużania zwolnień zasiłek macierzyński nie będzie się nalezał. W dniu porodu autorka wątku nie będzie bowiem pracownikiem.

6. Malwinka89

Malwinka89 Zaciekawiona BB

tak jak pisałam- od 12tygodnia jestem na zwolnieniu, a jestem w 36tygodniu ciąży, ->sygnaturka;-) poinformowałam moją pracodawczynię ustnie o tym fakcie, już przy pierwszym zwolnieniu. hm... czyli wszystko jest ok, nie muszę przedstawiać zaświadczenia od lekarza o ciąży z tego by wynikało? Czy nie? Niech mi ktoś jasno powie TAK albo NIE:) bo nie lubię mieć wątpliwości;P

Ostatnia edycja: 2 Luty 2011
  7. E. Słotwińska-Rosłanowska

Nie wiem jak inni, ale ja sygnaturek nie analizuję.

Jeśli pracodawca czuje się poinformowany to problemu nie ma. jesli nie czuje się poinformowany i poczyni z tego zarzut, na Pani będzie ciążyć obowiązek dowiedzenia, że pracodawca został poinformowany.

Poleć forum