reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

L4/zasiłek opiekuńczy na dziecko

Justyna_maj2017

Fanka BB :)
Dołączył(a)
28 Marzec 2017
Postów
1 265
Mam takie pytanie. Jestem obecnie na urlopie macierzyńskim. Moja córka ma prawie rok. Mam tez drugą córkę, która za 3 miesiące będzie miała 3 lata. Obie córki się rozchorowały. Czy mój mąż może wziąć L4/zasiłek opiekuńczy na starszą lub młodsza córkę?
 
reklama
Rozwiązanie
No właśnie przypadek opieki nad dzieckiem powyżej 2 lat jest dokładnie opisany w przepisach. O dzieciach poniżej 2 lat jest jedynie wzmianka, ze ten przepis o sprawowaniu opieki przez innego członka rodziny nie obowiązuje.

A może któraś z Was miała taka sytuacje i brała zasiłek opiekuńczy na młodsze dziecko? Czy ZUS się „doczepił”?

Mój mąż brał na starsza córkę gdy była chora L4 jak urodziłam młodsza, ale wtedy starsza nie miała 2 lat.
Na starszą na pewno nie.
W przepisach jest chyba coś takiego, że nie można brać opieki na dziecko, jeśli w domu jest inna osoba, która może się dzieckiem zająć (w waszym przypadku ty). Ale ten przepis nie dotyczy sytuacji gdy dziecko ma mniej niż dwa lata.
Więc niby na młodsze dziecko mógłby. Chociaż jak sama szukałam info na ten temat, to wychodzi na to, że zdania są podzielone. Bo znalazłam opinię, że można, a znalazłam też takie, że jeśli ty jesteś na urlopie macierzyńskim, który jest po to, żeby opiekować się dzieckiem, to niekoniecznie inna osoba może brać opiekę na to dziecko.
 
No właśnie przypadek opieki nad dzieckiem powyżej 2 lat jest dokładnie opisany w przepisach. O dzieciach poniżej 2 lat jest jedynie wzmianka, ze ten przepis o sprawowaniu opieki przez innego członka rodziny nie obowiązuje.

A może któraś z Was miała taka sytuacje i brała zasiłek opiekuńczy na młodsze dziecko? Czy ZUS się „doczepił”?

Mój mąż brał na starsza córkę gdy była chora L4 jak urodziłam młodsza, ale wtedy starsza nie miała 2 lat.
 
Rozwiązanie
Do góry