reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

mój synek straszy inne dzieci w przedszkolu

Dołączył(a)
27 Luty 2014
Postów
1
Witam kochani
Mój 5-letni synek, aby wymusić inne zabawki od dzieci, straszy je potworami. Dzieci oczywiście oddają zabawki ale tamte dzieci boją się.
W jaki sposób porozmawiać z moim dzieckiem o tym problemie? mOze ktoś miał podobną sytuację?
Dziękuje i pozdrawiam
 
reklama
Witaj,
Myślę że powinnaś porozmawiać z synem i zapytać czemu straszy inne dzieci. Aczkolwiek z tego co piszesz wynika że po prostu musi mieć to czego w danej chwili chce. Nie wiem jak wygląda sytuacja w domu, czy również zawsze dostaje to czego chce, ale być może w domu został nauczony ze zawsze ma to czego chce a w przedszkolu niestety nie jest sam i musi poczekać aż inne dzieci skończą się bawić aby on mógł pobawić się tą zabawką. Postaraj się wytłumaczyć mu że przez takie zachowanie będzie się bawił sam bo nikt go nie będzie lubił. Powiedz mu również nie na pewno nie byłoby mu miło gdyby on sam był straszony przez inne dzieci. Również ważne jest aby wiedział jak zachować się w grupie. Powinien znać zasady obowiązujące podczas przebywania z innymi: zasada kto pierwszy ma zabawkę może się nią bawić, a także że każdy będzie miał swoją kolej. Wytłumacz mu że są inne zabawki w przedszkolu którymi może się w równym stopniu ciekawie bawić. Poproś go aby starał się przyłączyć do zabawy do dzieci a nie straszyć je i odsuwać od siebie. Jeśli jeszcze do tego nie doszło to obawiam się że z czasem dzieci zaczął go unikać i nie będzie miał się z kim bawić. Dziecko powinno wiedzieć że nie zawsze dostanie to czego chce, a takimi sposobami nie powinien niczego wymuszać ponieważ nie jest to dobry sposób. Jestem pewna że gdy zapytasz go o to czy sam chciałby aby koledzy go straszyli w taki sposób jaki on to robi to odpowiedziałby że nie.
Może dobrym pomysłem będzie jak zabierze ze sobą do przedszkola swoją ulubioną zabawkę i pokaże innym. Wtedy sam będzie chciał aby inni tez bawili się tą zabawką, bo będzie mógł się nią pochwalić.
Musisz też nauczyć swoje dziecko szacunku do innych i tego aby nie krzywdziło innych dzieci bo to jest dla nich przykre. Szacunek jest bardzo ważny, a poprzez takie zachowania Twoje dziecko go nie okazuje a tym bardziej nie otrzyma go od innych dzieci. Być może w nauce szacunku pomoże Ci książka dla dzieci pt. "Powiedz komuś" Elżbiety Zubrzyckiej. Jest tam mowa nie tylko o szacunku ale również o tym że gdy dzieje się coś złego to trzeba informować innych.
Mam nadzieję że Twoja pociecha zrozumie że wymuszanie siłą i przemocą nie jest sposobem na zabawę
 
A jak myślisz, skąd u niego wzięło się takie zachowanie? Gdzieś to musiał widzieć. Czy w domu ktoś też go straszy potworami? Oczywiście niczego nie sugeruję. Ale dzieci to nasze odbicia, i często widać te dobre ale i też te złe zachowania. Myślę, że powinnaś razem z panią w przedszkolu porozmawiać i ustalić jakąś wspólną strategię która będzie stosowana i w domu i w przedszkolu. Macie w przedszkolu psychologa? Może on określi potrzebę straszenia. Bo zabieranie zabawek, poprzez strach to chyba tylko wieszchołek góry lodowej. Chociaż może doszukuję się dziury w całym. 5latek już potrafi rozmawiać, więc spórbuj na spokojnie wyjaśnić dlaczego tak robi.
 
Do góry