reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Narodziny dziecka-formalności (ambasada, komuna itp.)

hopsasanka ciesze sie, ze sie przydalo :-) tylko samo skladanie wniosku jest troche bardziej skomplikowane, bo trzeba zeskanowac umowe najmu i im wyslac i odcinki wyplaty (lon), ale nie wiem, za jaki okres, a nie moge znalezc info na ten temat. Jak pojde do komuny, to mam nadzieje, ze mi powiedza szczegolowo co i jak, wtedy napisze wiecej :tak:

friggia ta pierwsza rubryka to chyba dochod, ale brutto, czyli razem z podatkiem, i wliczajac w to feriepenge, ale po odliczeniu AM-birdag (takie info znalazlam, AM-birdag jest wyszczegolniony na wycinku wyplaty), a kolejne rubryki to jakies dochody za inwestycje, nieruchomosci itd. Tym sie blizej nie interesowalam, bo nas akurat te rubryczki nie dotyczyly ;-) tak na 100% pewn nie jestem, al eto i tak nie ma az takiego znaczenia, bo jak skladasz podanie, to oni sami prawidlowo wylicza,ile sie nalezy

Jak juz bede "madrzejsza" o nowe informacje, to napisze wiecej :tak:
 
reklama
Lulim , czyli przed odliczeniem podatku tak i kwota za rok (jesli tak, to czy po prostu pomnozyc wplywy miesieczne przez 12)? Ja feriepenge i tak nie dostaje, bo jestem na kontanthjaelp. A ulga za wplaty na konta emerytalne i dochod kapitalowy?
Dla mnie to jest normalnie tragedia wypelnianie wszelkich dokumentow tego typu ;-)
 
dziewczyny moja mala nie ma jeszcze paszportu. ja i tata jestesmy Polakami, czy musimy jechac razem z nia do Kopenhagi? bo co druga osoba mowi inaczej. ja mam do stolicy prawie 350 km i nie wiem po prostu czy musze brac dziecko czy nie
 
Już Ci odpowiadam, bo my to załatwialiśmy już 2 razy - paszport dla małych dzieci jest tymczasowy, wydawany tylko na rok. A więc nie musicie jechać razem! Ale jeśli mąż pojedzie sam, to musi mieć ze sobą również Twoje oświadczenie o tym, że zgadzasz się by został Waszemu dziecku wyrobiony paszport. Jak napiszesz takie oświadczenie (wniosek znajdziesz na stronie ambasady, jest ono po duńsko/polsku), to musicie iść do notariusza (w każdym sądzie) i mieć notarialnie poświadczony Twój podpis (tak więc podpisujesz dopiero w obecności notariusza - ja płaciłam 300 koron, musisz mieć przy sobie dowód lub paszport - zależy jaki dok. podałaś w oświadczeniu). No i z tym i całym kompletem dokumentów mąż może sam pojechać do ambasady. Za paszport płaci się o ile dobrze pamiętam gotówką przy składaniu papierów. Jeśli macie uzasadnioną dużą odległość zamieszkania od ambasady, to paszport przyślą Wam do domu pocztą, za co trzeba dopłacić chyba 30 koron. Jakbyś chciała się wszystkiego upewnić zadzwoń do ambasady. Za pierwszym razem wystarczyło, że mieliśmy duński akt urodzenia, za drugim razem chcieli od nas polski - ale nie wiem, czy gdybysmy nie mieli to, być może nie robiliby problemów. Jakbyście mieli już wyrobiony ze sobą polski akt, to od razu możecie poprosić o nadanie numeru pesel, my załątwialiśmy to w PL. Ja proponuję zawsze wszystkiego się dowiadywać choćby telefonicznie w danym urzędzie, bo wiem, że różnie jest w różnych miastach. W ambasadzie też bez problemu udzielają wszelkich informacji. No i jeszcze co do paszportu, to w Pl jesli macie meldunek dla małej to warto wystąpić z wnioskiem o dowód osobisty dla niej - on jest ważny 5 lat, a paszport trzeba odnawiać co roku.
 
Ostatnia edycja:
bardzo Ci dziekuje :) dzwonilismy do ambasady jakis czas temu i tam nam powiedziano ze nie musimy przyjezdzac z dzieckiem, ale pielegniarka ktora przychodzi byla innego zdania, dlatego zglupialam! w takim razie tylko M. pojedzie. to bardzo dobre nowiny :) a to "Co ważne musisz mieć z polski akt urodzenia dziecka - czyli z tym duńskim (poproś o kopię w języku ang.) jedziesz do PL i tam wyrabiasz. Jeśli to pierwszy paszport, to peselu jeszcze nie trzeba mieć, natomiast od nas za drugim razem wymagali - żeby nadano w PL dziecku pesel trzeba je tam zameldować. Jeśli chodzi o polskie urzędy to zasady wiem, że mogą się różnić w zależności od miasta, tak więc najlepiej dzwonić i się wszystkiego upewniać." dotyczy tego jak juz bede w PL? chodzi mi o to czy musze miec przetlumaczony akt kiedy bede starala sie o paszport?
 
Herbata, widzisz, ja trochę namieszałam bo sporo tych formalności mieliśmy :zawstydzona/y:, a te wszystkie papiery załatwiał głównie mąż. Tak więc sprostowałam poprzednią wypowiedź - przeczytaj ją jeszcze raz :-) Mam nadzieję, że wszystko już będzie jasne. Ale naprawdę zadzwoń do ambasady i poproś by podyktowali Ci wszystko co będzie potrzebne by ze sobą zabrać, niezapominając oczywiście o zdjęciu!
 
hej dziewczyny, ja z pytaniem. Jadę na święta do Polski i czy muszę wyciągnąć z gminy jakieś odpisy aktów urodzenia moje i męża, czy potrzebuje jakieś papiery żeby potem po urodzeniu małej móc wyrobić jej paszport, na stronie ambasady wyczytałam że tylko nasze paszporty i odpis duńskiego aktu urodzenia, zdjęcia opłaty itp. ale nie chce się nie miło zaskoczyć gdyby się okazało że czegoś nie ma, a do porodu może już nie będę w Pl więc teraz mamy okazję pozabierać wszystko. I jeszcze jedno bo ja się pogubiłam już we wszystkim, po jakichś 6-7 tygodniach po urodzeniu dziecka jak tylko będzie wszystko ok chcemy jechać do Pl i czy wystarczy wtedy zarejestrować dziecko w Polsce czy trzeba to będzie robić przez naszą ambasadę zaraz po urodzeniu. pozdrawiam
 
reklama
Do góry