reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Nazwisko dla dziecka

ja mam podobna sytuacje,tzn. nie jestem z tata dzidziusia w zalegalizowanym związku(choć od prawie9 lat jesteśmy razem,a od 3mieszkamy razem)co nieprzeszkadza mi o nim mówić mój"mąż".Osoby zainteresowane wiedza że nie jesteśmy małżenstwem a reszta mnie nie obchodzi, a troche głupio w wieku 26lat mówić o partnerze narzeczony.Ale z nazwiskiem niemam kłopotu,nigdy niemyslałam zeby nosiło moje-przecież ma tate,no ale faktycznie wybór należy tylko do zainteresowanej pary,pozdrawiam i trafnych wyborów zycze
 
reklama
Ja też nie mam ślubu z moim partnerem (jeszcze), a niedługo zostaniemy rodzicami. Mieszkamy razem od kilku miesięcy. A dzidzius jak się urodzi będzie miał nazwisko ojca, bez względu na to czy się pobierzemy do tego czasu czy nie.
Pozdrawiam!
 
my też nie mamy ślubu bo podobnie jak poprzedniczki jestem przeciwna odstawianiu hecy ze ślubem i welonem i dodatkowo z brzuchem powyżej nosa. Nie mamy ślubu a mieszkamy ze sobą we wspólnym domu już 7 rok, oczywiste dla nas było, że jeżeli będziemy mieli dziecko będzie nosiło jego nazwisko.
 
My tez nie jesteśmy małżenstwem . Narazie. Jesteśmy zaręczeni i narazie nam to wystarza. A nasza córeczka ma juz pół roczku i ma nazwisko po ojcu. I dla mnie to zaden problem. Tylko chrzciny przed nami .... do których mnie się nie spieszy ..... bo wiadomo jak księża do tego podchodzą. A ja się nie chcę denerwować.

Pozdrawiam
 
tez jestem przeciwniczka slubow w ciazy.....jakos glupio to wyglada.
planowalismy sie pobrac po narodzinach malego, na spokojnie i tak dalej....niestety prawo nie sprzyja parom nie pozostajacym w zwiazku malzenskim, tzn:
ja mieszkam w Belgii i moj narzeczony nie ma prawa dostac pracy ani przebywac tu legalnie jezeli nie bedzie moim mezem. Stwierdzilismy, ze pobrac chcielismy sie i tak wiec zrobimy to wczesniej niz planowalismy.
slub cywilny nam wystarczy, ale welon bedzie, co tam, zawsze chcialam miec super kiecke na slubie :laugh:
dziecko bedzie mialo nazwisko meza, ale ja nie planuje zmieniac swojego (za duzo zamieszania w papierach)
 
W Polsce chyba jest tak, że jeśli ojciec "uznaje" dziecko, to dostaje ono jego nazwisko, chyba, że ojciec zrzekanie się tego prawa... mi to strasznie nie na ręke, po pierwsze, już nie chce żyć z tatą przyszłego dzidziusia i wolałabym, żeby nosiło moje nazwisko, a po drugie moje nazwisko jest całkiem ok, a nazwisko taty dzidzi pokręcone na maxa i żadne imie mi do niego nie pasuje, dla osoby z zagranicy to nazwisko jest nie do wymówienia :(
 
my tez pozostajemy w zwiazku partnerskim i narazie nie mamy zamiaru wziasc slubu , moze nigdy go nie wezmiemy , dzidzius jak najbardziej bedzie nosil nazwisko taty ;D ;D ;D
 
Ja nie wiem jak to jest z tymim nazwiskami. Ja chciałabym bym ja i mój dzidziuś miał moje nazwisko ale to chyba jest niemożliwe jedynie wtedy jak by ojciec rzekł się dziecka. I niestety nie możemy zrobic tak by mój meżczyzna wział moje nazwisko chcociaż bardzo by chciał. Chyba w mojim wypadku nic nie można zrobic co o tym myslicie?
 
Kiedy idzie sie rejestrowac maluszka urzednik pyta o:

- imie i nazwisko matki
- imie i nazwisko ojca
(czy ojciec uznaje i czy matka to uznanie akceptuje)
- imie i nazwisko dziecka

.... bez wnikania dlaczego matki czy ojca, a nie odwrotnie... obie mozliwosci sa dozwolone bez dodatkowych czynnosci...


tak samo to przebiega jesli w malzenstwie rodzice posiadaja inne nazwiska... oczywiscie bez pytania o uznanie... ;)
jesli matka ma dwuczlonowe: panienskie i po mezu, dziecko ma nazwisko TYLKO po ojcu...

do rejestracji dziecka pozamalzenskiego, jesli tatus chce byc tatusiem, wymagana jest obecnosc dwojga rodzicow...



i to chyba tyle... :)
 
reklama
Moja koleżanka, mimo że ojciec dziecka jest jej mężem, dała córce podwójne nazwisko, bo tak jej się bardziej podobało. Moja mama ma koleżankę, która dała swoim bliźniakom nazwisko po byłym mężu, który nie miał z dziećmi nic wspólnego.
 
Do góry