reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

 • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

nowości w brzuszkach naszych maluszków

reklama
Świetny pomysł:tak::-)


http://www.ptd.republika.pl/strony/karmienie.html


Tutaj trochę o nowych zasadach żywienia niemowląt - zmiany od 2007r.:

"Do niedawna kasza manna i kleiki zawierające gluten były na indeksie przez pierwszych 9 miesięcy życia dziecka. Specjaliści od żywienia dzieci ogłaszają zmiany! Warto znać nowe zasady karmienia niemowląt.
Dotychczas, produkty zawierające gluten, np. kaszę mannę zalecano niemowlętom dopiero w 10. miesiącu, a jeśli malec miał skłonność do uczuleń – nawet po pierwszych urodzinach. Uznano bowiem, że im młodsze dziecko, tym wrażliwość na gluten jest większa i skutkiem podania go zbyt wcześnie jest większe ryzyko alergii i ujawnienia choroby zwanej celiakią. Okazało się, że tej ostrożności jest chyba zbyt wiele.

Bohater zmian
Gluten to białko występujące w czterech zbożach: pszenicy, jęczmieniu, owsie i życie. Jest więc w wielu produktach, m.in. makaronach, kaszach, pieczywie, ciastach. Kilkadziesiąt lat temu gluten przysparzał wielu zmartwień. Powodował u dzieci ogromną ilość przypadków celiakii (choroby wynikającej z nietolerancji glutenu). Właśnie dlatego wprowadzono zasadę, aby niemowlętom podawać go dopiero w 10. miesiącu. Pomogło. Nie tylko zmalała liczba chorych na celiakię. Zmienił się także przebieg choroby – nie jest tak dramatyczny jak kiedyś. Ale to jedna strona medalu...

Nadmierna ostrożność
Po latach problem glutenu podjęto na nowo. Rozpoczęły się kolejne badania. Okazało się, że wprowadzenie glutenu do diety malca nie jest aż tak ryzykowne, jak się wydawało. W dodatku włączenie do jadłospisu kaszy zawierającej gluten w czasie, gdy dziecko jest karmione piersią zmniejsza ryzyko wystąpienia celiakii. Dostępne aktualnie wyniki badań (wiele z nich wciąż trwa) wskazują, że najlepiej wprowadzać gluten do diety między 4. a 7. miesiącem życia dziecka. Niemal cała Europa zaczęła właśnie tak podawać dzieciom gluten np. we Francji, Holandii, Włoszech i Chorwacji w 6. m. ż., a w Szwecji – nawet już w 5.

Czas na zmiany
Doświadczenia innych krajów sprawiły, że eksperci w Polsce wprowadzili nowe zalecenia dotyczące żywienia niemowląt. Zmiany te, jak twierdzą, są zgodne z rozwijającą się nauką i sprawiają, że dzieci są mniej zagrożone nietolerancją glutenu. Pełny schemat żywienia niemowląt zamieściliśmy na stronie 16.


„Mało”, czyli ile?
Zmiany nie polegają na tym, by półrocznemu bobasowi od razu zaserwować miskę kaszy. Ich celem jest stopniowe, ostrożne przyzwyczajanie organizmu dziecka do glutenu. Specjaliści zalecają, by zaczynać od maleńkich porcji: 2–3 gramów (1/2 łyżeczki!) kaszy manny lub kleiku pszennego dodanego do 100 ml zupy. Taką mieszankę początkowo podajemy raz dziennie.

NOWE ZALECENIA DOTYCZĄCE WPROWADZANIA DO DIETY NIEMOWLĄT PRODUKTÓW ZAWIERAJĄCYCH GLUTEN
Dzieci karmione piersią mogą już w 5. miesiącu życia dostawać raz dziennie zupkę z dodatkiem 2–3 g (na 100 ml przecieru jarzynowego) kaszy manny.
Menu dzieci karmionych butelką w 6. miesiącu może zawierać niewielką ilość glutenu (j.w.) dodanego do mleka modyfikowanego lub papki z warzyw.
[FONT=arial,helvetica,sans-serif]Zmiany zasad żywienia wprowadzili specjaliści po rozważeniu wszystkich „za” i „przeciw”. Ostateczna decyzja należy do ciebie![/FONT] Źródło artykułu: Rodzice 3/2007"Zasady urozmaicania diety niemowlęcia:
U dzieci karmionych sztucznie, wcześniej (od 5 miesiąca) niż u tych karmionych piersią (od 7 miesiąca) wprowadza się nowe produkty żywieniowe.
 1. każdy nowy produkt wprowadzać należy w odpowiednim dla danego produktu wieku dziecka (według poniższego schematu)
 2. nowe produkty wprowadza się zawsze pojedynczo (z kilkudniowymi odstępami), tak aby wychwycić nieprawidłowe reakcje pokarmowe (biegunka, zaparcie, ulewania, wymioty, ból brzuszka, wysypka, rumień, katar)
 3. jeżeli określony produkt dziecku nie smakuje, nie należy go zmuszać, tylko za jakiś czas spróbować ponownie
 4. niektóre niemowlęta z trudem odzwyczajają się od smaku mleka, wówczas do nowo wprowadzanych potraw - takich jak kleik czy zupka jarzynowa - można dodać odrobinę mleka (modyfikowanego lub z piersi)
 5. wszystkie produkty podawane niemowlęciu muszą być bezpieczne dla jego zdrowia i pochodzić wyłącznie ze sprawdzonych źródeł; ich gwarancją są atesty Instytutu Matki i Dziecka
Kolejność wprowadzania nowych produktów do diety niemowlęcia.
Kolejność ta jest taka sama dla dzieci karmionych sztucznie i karmionych piersią, a jedynie czas ich wprowadzania jest przesunięty dla dzieci karmionych naturalnie o około 2 miesiące).
 1. od 5 miesiąca - pierwsze owoce i warzywa, bezglutenowe produkty zbożowe
 2. od 6 miesiąca - mięso
 3. od 7 miesiąca - rosół, żółtko
 4. od 9 miesiąca - biszkopt bezglutenowy
 5. od 10 miesiąca - zboża glutenowe, wędliny wysokogatunkowe
 6. od 11 miesiąca - całe jajka
Jakie konkretnie produkty?
5 miesiąc
OWOCE - jabłka, porzeczki, jagody, maliny, jeżyny, winogrona, owoce dzikiej róży
WARZYWA - marchew, ziemniaki, dynia, kalarepka, pietruszka, seler, por
PRODUKTY ZBOŻOWE - ryż, kaszki i kleiki ryżowe, kukurydziane

6 miesiąc
OWOCE - śliwki
WARZYWA - brokuły, cukinia, kalafior, kabaczek
MIĘSA - pierś z kurczaka, pierś z indyka, królik, cielęcina, jagnięcina
PRODUKTY ZBOŻOWE - kasza jaglana

7 miesiąc
OWOCE - gruszki, żurawiny, morele, brzoskwinie
WARZYWA - zielony groszek, pomidory
MIĘSA - wołowina
INNE - żółtko, wywar mięsny

9 miesiąc
OWOCE - wiśnie, czereśnie
PRODUKTY ZBOŻOWE - biszkopty bezglutenowe, chrupki kukurydziane

10 miesiąc
OWOCE - truskawki
WARZYWA - kapusta, fasolka szparagowa
MIĘSA - chuda, gotowana wędlina
PRODUKTY ZBOŻOWE - glutenowe produkty zbożowe: białe pieczywo, kaszki pszenne, kasze (np. jęczmienna, płatki owsiane)

11 miesiąc
NABIAŁ - ser żółty, całe jajka, twarożek

Po 12. miesiącu
OWOCE - kiwi, arbuz
WARZYWA - rzodkiewka, sałata, szparagi, ogórek
INNE PRODUKTY - miód, czekolada, orzechy, ryby

Pamiętać trzeba o tym, że mimo wprowadzania urozmaiceń pokarmowych, w diecie dziecka ważną rolę nadal odgrywa mleko oraz kaszki i kleiki, które pozostają najważniejszym źródłem węglowodanów, białka, witaminy B i żelaza. Do końca 12 miesiąca życia podajemy mleko następne, oznaczone "2". Po 12 miesiącu życia - mleko następne "2" należy zmienić na "3". Na polskim rynku dostępne są już także mleka "3" smakowe, np. waniliowe i bananowe, które chętnie piją nawet te maluchy, którym zwykłe mleko nie odpowiada. 
Model żywienia niemowląt karmionych piersią (2007)Wiek

(miesiące)Rodzaj pożywienia / Żywność uzupełniająca

1-6Karmienie piersią

na żądanie

Karmienie piersią1

Posiłki dodatkowe - w 5 - 6 miesiącu

Początkowo (nie wcześniej niż w 5 miesiącu i nie później niż w 6 miesiącu):

 • Stopniowe wprowadzanie niewielkiej ilości glutenu np. kaszka lub kleik zbożowy glutenowy w przecierze jarzynowym2 lub zupa - przecier jarzynowy z dodatkiem kaszy manny (1x dziennie, pół łyżeczki, czyli ok. 2 - 3 g na 100 ml) .
7 - 9Karmienie piersią

na żądanie

Posiłki uzupełniające:3

 • zupa jarzynowa lub przecier jarzynowy z gotowanym mięsem lub rybą (1-2 razy w tygodniu) - bez wywaru - z kleikiem zbożowym glutenowym i z 1/2 żółtka co drugi dzień
 • kaszka / kleik zbożowy bezglutenowy lub glutenowy4
 • sok owocowy (najlepiej przecierowy) lub przecier owocowy (nie więcej niż 150g)
10Karmienie piersią

na żądanie

Posiłki uzupełniające:

 • obiad z 2 dań: zupa jarzynowa z kaszką glutenową + jarzynka z gotowanym mięsem (rybą 1-2 razy w tygodniu), 1/2 żółtka do posiłków codziennie
 • kaszki / kleiki glutenowe i bezglutenowe, niewielkie ilości pieczywa, biszkopty, sucharki;
 • przecier lub sok owocowy (nie więcej niż 150 g)
11-12Karmienie piersią

na żądanie

Posiłki uzupełniające:

 • obiad z 2 dań: zupa jarzynowa z kaszką glutenową + jarzynka z gotowanym mięsem (rybą 1-2 razy w tygodniu), ewentualnie z ziemniakiem lub ryżem i całe jajko (3 - 4 razy w tygodniu)
 • produkty zbożowe (kaszki/kleiki glutenowe i bezglutenowe, pieczywo, biszkopty, sucharki) łączone z produktami mlecznymi (np. mleko modyfikowane, twarożek, jogurt6, kefir - kilka razy w tygodniu)
 • przecier lub sok owocowy (nie więcej niż 150 g)

1 Na życzenie matki, można wprowadzić mleko modyfikowane
2 Składnikiem tłuszczowym zup jarzynowych może być wysokiej jakości masło, oliwa z oliwek lub niskoerukowy olej rzepakowy.
3 Nowe produkty - np. owoce, warzywa, kasze, mięso - należy wprowadzać kolejno i osobno, obserwując reakcję dziecka. Wprowadzając posiłki uzupełniające zaczynać od małych ilości, np. 3-4 łyżeczki. Posiłek inny niż karmienie mlekiem kobiecym podawać po zakończeniu karmienia piersią - w sytuacji, kiedy dziecko odmawia jedzenia / próbowania posiłków uzupełniających można odwrócić tę kolejność.
4 Zaleca się, aby produkty zbożowe wprowadzane w 1 roku życia były wzbogacane w żelazo.
5 Konsystencja jarzyn i mięsa powinna stymulować żucie pokarmu.
6 Tylko naturalne składniki, bez konserwantów z ograniczeniem cukru.
 
dota, uffffffff :-)
Ale wyczerpujący materiał pomocniczy :-)

Viki, wyprzedziłaś mnie z tym wątkiem. Chciałam go tylko uruchomić jak już będę po pierwszej próbie z Szymonem, która odbędzie sie dzisiaj.
W roli głównej soczek jabłkowy ;-)
 
Pierwsze doświadczenia z nowymi smakami nastrajają optymistycznie :-)
Soczek jabłkowy poszedł na pierwszy ogień, bo nie musiałam męczyć się z łyżeczką, a chciałam wiedzieć czy Szymon jest gotowy na nowe doświadczenia smakowe.

Pierwszy dzień z soczkiem (20 ml) był taki, jak ze wszystkimi innymi napojami do tej pory: wypychał smoczek językiem i robił błeee :wink: Wypił może z 5 ml-resztę mamusia.
Ale następnego dnia wypił całe 20 ml, które mu podałam bez skrzywienia (przespał chyba problem i doszedł do wniosku, że soczek jest git ;-))

A dziś był już przecier z marchewki.
Polecam na pierwszy raz przeciery Garden, bo mają malutkie słoiczki (80 ml). Do testów w sam raz, bo taki słoik może być po otwarciu przechowywany 48 godzin.

No i z marchewka trafiłam chyba na dobry dzień. Szymon dostał 3 łyżeczki, którymi się zajadał. Spodobała mu się chyba ta zabawa w jedzenie łyżeczką, bo śmiał się przy tym, jakbym mu niezłe dowcipy opowiadała. :-)

A nowości podawałam mu w taki sposób:
najpierw żeby zaspokoić jego pierwszy okropny głód podałam mu pół porcji mleka w butli. Potem nowe danie i później znów butelka, z której wypijał nie do końca, bo zapełnił trochę brzuszek nowością.

Zobaczymy jak będzie dalej. Może to tylko wesołe początki.

A pod tym linkiem jest Szymon w marchewkowej szmince :-)
Picasa Web Albums - Piotr - Szymon
 
my jestesmy juz po pierwych probach z owocami - moze za wczesnie w porownaniu z tym co podaja w schematach zywieniowych ale po konsultacjach z polozna i lekarka stwierdzilam ze moge ( Madzia urodzila sie 9 grudnia)

na pierwszy ogien poszly " slodkie jabluszka" z bobovity - pierwszy dzien tylko kilka lyzeczek i niesamowite krzywienie sie, drugiego dnia dokonczyla caly sloiczek
potem 2 dni przerwy i "jablka z bananem" tez bobovity - to zdecydowanie bardziej smakowalo !! sa gesciejsze i slodsze od samych jablek
a dzis testujemy ' jablka z delikatna marchewka"
 
Moja Madzia już spróbowała 2 malutkie łyżeczki jabłuszka pierwsze wrażenie kwaśna mina a potem płakała o więcej ale ja jej odmówiłam ponieważ na początek tylko tyle może zjeść :-D
 
Ja chyba też za jakiś tydzień wprowadzę małemu pierwszy soczek jabłkowy bo jest tylko na mleku sztucznym i powinien być dopajany a herbatek absolutnie nie chce pić i obawiam się żeby się nie odwodnił bo jednak robi się co raz cieplej. Z jedzonkiem jednak zaczekam jeszcze bo widzę że jak narazie mleko mu w zupełności wystarcza.
 
Julka dziś kończy 3 miesiące i też już czekam na nowe smaki.... :-D
Dziś pani doktor powiedziała że dopiero jak skończy 4 miesiące, ale dam wcześniej.
Wczoraj do mleczka dosypałam pół miareczki kleiku ryżowego. Chyba żadnej różnicy to nie zrobiło. Za dwa tyg spróbujemy jabłuszko i marchewkę... :-)


Agnieszko witamy Cię na bb :tak::-D:tak::-D
 
reklama
U nas poza moim mleczkiem od kilku dni daje małemu herbatkę i pije z zadowoleniem całe 100 ml. Skrobię też od jakiegoś tygodnia troszkę jabłuszka i Adaśko wylizuje łyżeczkę ze smakiem ;-)
 
Do góry