reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Pielęgnacja noworodka

R

rojku

Gość
Co do listy rzeczy kosmetyczno - aptecznych, to ja uznaję zasadę im mniej cudów tym lepiej :) ale ponieważ możemy wymieniać się doświadczeniami, to myślę, że przydałby się taki wątek dotyczący pielęgnacji noworodka. Co myślicie?
Więc napiszę Wam jak ja robiłam, ale każda z Was musi się przyzwyczaić do tego, że każde dziecko reaguje po swojemu i czasem wszyscy będą chwalić jedną rzecz, a Waszemu dziecku akurat ona nie będzie służyć.

Do kąpieli
- moja pediatra uznaje kąpanie dziecka w samej wodzie i mycie mydełkiem Dove
(nie powiem - dość oryginalne, ale najpopularniejsze u nas Oilatum to tak jakby po prostu oliwkować dziecko, a oliwki podobno wg niej od 15 lat się już nie stosuje) ja jednak stosowalam Oilatum albo myłam w Hipp Żel do mycia ciała i włosów od urodzenia taki z pompką.
Do przemywania twarzyczki -
zmywać buźkę wacikami zamoczonymi w przegotowanej wodzie.
Do pupy mycia
- obmywałam wacikami zamoczonymi w przegotowanej wodzie. Wilgotne chusteczki stosowałam jedynie poza domem.
Do pupy smarowania
- apteczny krem, który jest na receptę. Ma w składzie wazelinę białą, wazelinę żółtą, euceryne i lanoline. W przypadku podrażnienia, odpażenia, odpieluszkowego zapalenia skóry - Sudocrem.
Pępuszek
- Nie moczymy w trakcie kąpieli, ale jak się schlapie to nie wpadać w panikę :) Wszędzie teraz bębnią o stosowaniu Octaniseptu, u nas niestety się nie sprawdził. Pępek trzymał się 3 tygodnie, aż pojawiłam się z nim u lekarki. Kazała nam go smarować fioletem na spirytusie i pępek na 3 dzień od jego stosowania odpadł a pies go zjadł
laugh.gif

Smarowidło do ciałka
- jak nie wymagało tego ciałko, a zazwyczaj było ładne nawilżone już po kąpieli, to nie smarowałam niczym. Jeżeli tego wymagało to stosowałam balsam z Hippa od pierwszego dnia.
Smarowidło do buzi na niepogodę
- Bubchen, Oliatum, Weleda, Ziajka
Smarowidło w razie W
(wysuszenia/podrażnienia) - ja stosuję Oliatum Soft OILATUM SOFT Krem dla niemowląt dzieci bezzapachowy - skóra sucha atopowa na swędzenie skóry 75g -
Ciemieniucha
- u nas działał super Emolium żel zmiękczający na ciemieniuchę, a o dziwo nie pojawiła się na główce, tylko w brwiach :) Ale podobno bardzo dobry sposób, to wysmarować oliwką z oliwek na 20/30minut przed kąpielą i włożyć czapeczkę. W czasie kąpieli dobrze wymyć głowkę i ciemieniuchę wyczesać :)
Do noska
- roztwór wody morskiej. Polecają też Fridę - aspirator do wyciągania glucików, albo Katarek podłaczany do odkurzacza
shocked.gif
, a ja powiem Wam w tajemnicy obrzydliwą rzecz,(piszę na biało jak ktoś jest wyczulony na obrzydliwe rzeczy, dla ludzi o mocnych nerwach polecam zaznaczyć sobie dalszy fragment, żeby go przeczytać) jest to w stanie zrozumieć tylko garstka matek. U mnie najszybciej i najepiej działało jak sama buzią obejmowałam nos Anieli i wciągałam gile po prostu je z noska wysysając
Kolka
- Bobotic, Jak już dziecko mi przez ręce leciało, to na receptę są czopki Viburcol, ale to jest homeo, więc na pewno sporo z Was nie chce z takich rzeczy korzystać, ja robiłam wszystko co w mojej mocy, żeby choć trochę ulgi przynieść mojemu dziecku, więc spróbowałam i Aniela po pół godzinie ryku na całe grdło po zapodaniu czopka zasypiała. Czasem zachodząc się jeszcze z płaczu, ale miałam wrażenie, że przynosi jej to ulgę.
Zaparcia
- czopki glicerynowe, ale czasem dziecku się zdaża, że nie zrobi 1/2 dni kupy, więc nie ładować od razu :)
W razie kataru
- maść majerankowa pod nosek, roztwór wody morskiej, odciąganie katarku, delikatne podniesienie materacyka, tak, żeby się dziecko nie krztusiło spływającą wydzieliną, są specjalnie kliny pod materac, ale ja wkładałam pod materac jakiś zwinięty ręcznik, albo dziecko kładłam na dużej poduszce tak, żeby miało taki spad delikatny
W razie gorączki
(uwaga u małych dzieci gorączka to powyżej 38 stopni) Paracetamol czopki, Paracetamol w syropie

Generalnie szukając czegoś dla dziecka z kosmetyków kieruję się często opiniami znalezionymi na rożnych stronach, np. tutaj:
Dla dzieci - bangla.pl - opinie, zdjęcia, testy, informacje o produktach, rozdania

Co do suchej pielęgnacji pępka, to przepiszę Wam, to co dostałam na karteczce ze szpitala. Myślę, że tutaj dużą rolę odgrywa, żeby ktoś Wam pokazał, żeby się nie bać tym kikutem ruszać i przemywać wacikiem tak dość głęboko. Pępek nie jest unerwiony i dzieci to nie boli.

Pielęgnacja kikuta pępowiny
(opracowano na podstawie wytycznych Nadzoru Krajowego w dziedzinie Neonatologii)
1. Przed przystąpieniem do pielęgnacji kikuta pępowiny należy dokładnie umyć ręce wodą z mydłem
2. Kikut pępowiny zabrudzony kałem lub moczem u zdrowych noworodków należyprzemyć czystą wodą z mydłem a po umyciu dokładnie osuszyć, dotykając delikatnie ręcznikiem.
3. Należy nalewać nieco mniej wody do wanienki, tak aby specjalnie nie moczyć kikuta (drobne zamoczenie nie stanowi problemu). Nie należy niczym przykrywać kikuta pępowiny. Pieluszka powinna być zawinięta poniżej kikuta pępowiny, aby zapewnić swobodny dostęp powietrza. to jest tzw. sucha pielęgnacja pępowiny, jej stosowanie skraca czas odpadnięcia kikuta.
4 W przypadkach złych warunków higienicznych w domu zaleca się stosowanie antyspetyku Oktenisept. Preparat należy stosować raz na dobę, zwracając uwagę na dokładne jego naniesienie na całą powierzchnię kikuta, ze szczególnym uwzględnieniem nasady.
5. W razie wystąpienia objawów zapalenia pępka, tzn. obrzęku, zaczerwienienia o średnicy przekraczającej 5mm lub innych niepokojących objawów należy niezwłocznieskontaktować się z lekarzem (nieprzyjemny zapach kikuta oraz niewielka ilość śluzowej wydzieliny u nasady kikuta, będąca następstwem lizy tkanek, jest zjawiskiem prawidłowym)
6. Nie zaleca się stosować alkoholu etylowego do odkażania kikuta pępowiny w warunkach domowych. Alkohol działa drażniąco na skórę noworodka o może wywołać działanie toksyczne, ponadto wydłuża czas odpadnięcia pępka.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
reklama
Ja na pepek tez uzywalam fiolet i polecam niz babranie sie miesiac z wacikami...

Do kapieli niestety musialam uzywac Balneum bo Adas urodzil sie z rumieniem potem uczulil go szpitalny jonhson..na koniec wyszlo ze ma ATP ale oliwka zakazala mi smarowac ioliwka zatyka pory i zdrowa skora maluszka moze sie popsuc..

Do pupy uzywalam masci robionej z apteki nazywa sie posladkowa na bazie witamin.. Wszystko schodzi po dobie;)

Buzke przecieralam przegotowana woda jak ropialo oczko sol fizjologiczna..

Ciemieniuchy nie mielismy to nie wiem..slyszalam o oliwie z oliwek ze super dziala...

Do noska to wode morska i fride zwykla :) jak slysze o tej pod odkurzacz to bym niektorych rodzicow odszczelila..ale to moja opinia:/ do tego Nasivin od 1 mc ..

Hmm i chyba tyle ..czastem uzywalismy do kapieli jezcze nadmanganianu potasu lub krochmalu :) ale w przypadku duzych odpazen pupy lub wykwitow ATP...
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Rojku mam nadzieje ze nie będziesz miała nic przeciwko że moja kolejność na liście jest taka jak twoja ale nie chciało mi sie wszystkiego przepisywać wiec troszkę podkleiłam sie pod to co TY napisałaś

Dołączę się do Waszych list odnośnie pielęgnacji skóry, pupki itp
Do tyłka ja jeszcze leżac w szpitalu z synkiem dostałam sudocrem ale nic nie pomagał wiec kobietka leżąca ze mną poleciła Bepanthen i do dnia dzisiejszego jesli cos dupka mu sie zaczerwieni , choc juz bez pieluchy chodzi to stosuje właśnie ten krem.



Co do listy rzeczy kosmetyczno - aptecznych,


Do kąpieli - używałam oilatum lub oilan. W zaleznosci co akurat było dostepne w aptece.
Do pupy mycia - obmywałam pieluchą tetrową zamoczoną w wodzie. ale teraz kupie sobie takie wieksze waciki , bo pielucha to przesada!
Do pupy smarowania
- Bepanthen.
Pępuszek - smarowałam fioletem na spirytusie i pępek po 2 tygodniach odpadł
Smarowidło do ciałka - nie smarowałam niczym. Jeżeli była potrzeba to balsam nivea.

Smarowidło w razie (wysuszenia/podrażnienia) - Oliatum Soft niezastąpiony
Ciemieniucha - najzwyklejsza oliwka bambino dla dzieci.
Do noska - roztwór wody morskiej. aspirator do wyciągania gilków kupiłam ale nie był używany , firmy niestety nie pamietam
Kolka
- SabSimplex kropelki dostępne z tego co wiem w Niemczech ale są mega niezastąpione, no i nie uzależniają na szczescie bo mój synek bardzo dużo tego wypił. teraz juz mam zapas dwóch buteleczek
Zaparcia
- czopki glicerynowe,
W razie kataru
- maść majerankowa pod nosek, roztwór wody morskiej Disne mar,
W razie gorączki
Paracetamol czopki, Paracetamol w syropie
 
kolke lagodzila nieco BioGaja, chociaz kolki i tak trwaly tyle ile mialy w planie trwac:-)

Pielegnacja pepuszka- to co kraj to obyczaj. Corke urodzilam w Holandii a tam dziecko jest kapane normalnie bez certolenia sie, ze kikut sie zamoczy. Przemywanie spirytusem. Kikut odpadl po 4 dniach
Do smarowania pupy -Linomag masc (nie krem) - rewelacja
Ciemieniucha - polecam Olejuszke, nasmarowac, jak zmieknie to wyczesac. U nas podobnie jak u rojku ciemieniucha pojawila sie na brwiach i raz odrobinke na glowie :-)
Do czyszczenia pupy- waciki z woda i odrobina mydla marsylskiego. Chemiczne chusteczki tylko na spacerach. Nigdy nie mielismy odparzen, uczulen itp..
 
dziewczyny a co z uszkami? bo słyszałam ze jest jakis płyn który uzywa sie zamiast patyczków, on niby rozpuszcza woskowine i dzieki temu ona wyplywa na zewnątrz
 
Nie wiem czy pytanie pasuje pod pielęgnacje ale może mnie nie zabijecie - moja ukochana znana Wam już mama - z uporem maniaka powtarza mi że dziecko przez dwa miesiące powinno spać ciasno zawinięte w rożku, a potem poduszka i kołdra.
Wszędzie czytam różne opinie na temat poduszek że nie wolno itd jak Wy robiłyście z maluchami, bądź będziecie robić ?
 
reklama
Do góry