reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Ciekawostki ze szkoły rodzenia...

Mi podczas porodu z Nicole popękały naczynka na całej lewej ręce, barku i części klatki piersiowej, trochę na twarzy... Może dlatego, że miałam kroplówkę podłączoną i coś tam się stało... Podawali mi oksytocynę podczas porodu bo miałam słabe skurcze a pełne rozwarcie...
Moja bratowa miała za to wylew w oku...
 
reklama
Z tego co mi wiadomo, to przy silnych parciach powinno się zamykać oczy właśnie ze względu na uniknięcie popękania naczynek czy wylewu krwi do oka. Ale oczywiście nie oznacza to, że całkowicie kobieta się przed tym uchroni. Czasem wystarczy lekki wysiłek by pękło naczynko w oku - wystarczy, że ciśnienie oka jest zbyt wysokie.
 
Dzisiaj trochę o maluchach:

Stany przejściowe u noworodków:
- obrzęk piersi, który można zmniejszyć okładami z kwaśnej wody (1 łyżka octu na 1 szkl. wody; po uprzednim posmarowaniu tych miejsc oliwką lub maścią z wit. A)
- przebarwienia – ustępują same do pół roku
- ciemieniucha – łuska na główce, którą trzeba natłuszczać i wyczesywać regularnie. Natłuszczać można masłem, oliwką, preparatem „Ciemieniuszek” i najłatwiej wyczesuje się ją miękką szczoteczką do zębów
- prosówka – białe krostki na nosku, nie wolno ich wyciskać; są to zatkane kanaliki od mazi płodowej, znikną same
- pleśniawki – są w jamie ustnej; dziecko nie chce jeść, płacze podczas karmienia; dobrze kupić preparat „Aftin” i namoczonym w tym preparacie gaziku zetrzeć je trzeba, a nie pogłaskać
- potówki – nie wolno przegrzewać dziecka; gdy jest tylko kilka potówek to można je zetrzeć za pomocą gazika nasączonego spirytusem; gdy jest ich dużo to można kupić „Kalii”- rozcieńczyć go w wodzie przed kąpielą (woda powinna mieć kolor jasno różowy)
- odparzenia – zmieniamy często pieluszkę, nawet gdy nie jest bardzo ssiusiana; dobrze jest wietrzyć pośladki maluszka, a także wykąpać bobaska w krochmalu (z mąki ziemniaczanej) – woda powinna być lekko śliska

 
A teraz cos niecoś o połogu:

Po porodzie sn trwa 6 tyg. , po cc trwa 7 tyg. Dzieli się na:
- wczesny - trwający w szpitalu
- późny – ten w domu

co się dzieje?

- zmiana ciężaru ciała – po tyg. od porodu będziemy ważyć o ok. 6 kg mniej; jeżeli zmniejszymy dietę o ok. 300 kcal dziennie to waga będzie nam spadać o ok. 1 kg w ciągu tygodnia przez cały okres połogu (tzn, że po tych 6 tyg. możemy pozbyć się ok. 12 kg J )
- skóra robi się wiotka szczególnie na brzuchu; można stosować specjalna bieliznę poporodową najwcześniej tydzień po porodzie, ale np. pasem poporodowym można się ściskać na max. 3 godz. dziennie
- zostają rozstępy nabyte w czasie ciąży
- nabyte ostudy znikają w czasie połogu pod warunkiem, że nie naświetlamy je w solarium ani na słońcu
- wypadają włosy pod wpływem hormonów
- zmienione rysy twarzy (wiele kobiet ma rozszerzony nos i pełne usta pod koniec ciąży) wracają do normy
- dużo się sika (tzn rzadko ale dużo leci jednorazowo moczu, bo nerki pozbywają się zgromadzonej wody w organizmie)
- często wiele kobiet ma anemię połogową
- mija bezsenność i mijają koszmary, ale są częste płacze (baby blues), brak euforii
- obkurcza się macica i dlatego kobieta krwawi; bezpośrednio po porodzie kobieta wygląda jakby była w 5 miesiącu ciąży; należy się często podmywać i zmieniać podpaski jak najczęściej (max co 2 godziny); dobrze jest wietrzyć krocze
RADA: po porodzie sn w ciągu 2 godzin należy zjeść cokolwiek (herbatnik, banan, Kubuś) aby odbudować cukier w organizmie i nabrać sił

- jeżeli w czasie porodu pękły nam narzynka w oczach to można brać Rutinoscorbin oraz krople Visine
- po porodzie należy się wypróżnić (max do końca 2 doby); jeżeli są problemy to można zaaplikować sobie czopek bisakodylowy, który działa od razu
- jeżeli nabawiłyśmy się hemoroidów to można zastosować Procto-Glyvenol lub Posterisan
- po cc należy leżeć płasko nawet do 16 godz, macica obkurcza się słabiej; w 7 dobie po cc ściaga się szwy


 
dziewczynki ponieważ ja już zakończyłam swoją edukację w Szkole Rodzenia, to raczej nie bedę juz pisała nowinek z SR, ale jak tylko dowiem się coś przydatnego odnośnie porodu czy noworodków to tak czy siak na pewno cos niecoś napiszę. :-)
 
reklama
Dziewczyny wklejam takie podsumowanie informacji o objawach porodu:
Objawy przedporodowe:
Opuszczenie brzucha - wiąże się ze wstawianiem się części przodującej (część ciała zagłębiająca się w miednicy matki, najczęściej jest to główka). U pierworódek występuje to w ostatnich 2-3 tygodniach ciąży, a u wieloródek najczęściej dopiero w trakcie rozpoczęcia akcji skurczowej. Główka dziecka obniża się w kierunku wchodu do kanału rodnego, co powoduje również:
a ) Uczucie ucisku na pęcherz moczowy i częstsze oddawanie moczu
b ) Zmniejszenie ucisku na przeponę - łatwiej się oddycha
c ) zaparcia stolca
d ) częste bóle mięśniowe kończyn dolnych
Brak przyrostu ciężaru ciała - przed samym rozpoczęciem porodu możesz wręcz stracić na wadze
dziwne samopoczucie - możesz czuć się inaczej niż zwykle: zdenerwowana, niepewna, możesz czuć narastające zmęczenie (ciąża bardzo dała się we znaki) lub nagły przypływ energii (instynkt "wicia gniazda")
Głód - napady wilczego głodu to znak, że twoje ciało magazynuje zapasy energii przed czekającym je trudnym zadaniem;
Biegunka to naturalny odruch organizmu służący opróżnieniu kiszki stolcowej, by nie stanowiła przeszkody w obniżaniu się główki
Zmiany wydzieliny pochwowej - staje się obfitsza i bardziej gęsta
Wydalenie czopu śluzowego tzn. galaretowatego "korka" zamykającego macicę w kanale szyjki. Dzieje się to na kilka godzin, ewentualnie dni, przed porodem. Domieszka krwi pochodzi z bardzo drobnych naczyń krwionośnych szyjki macicy, które zostają uszkodzone podczas rozpoczęcia jej rozwierania.
dojrzewanie szyjki macicy - niedojrzała szyjka macicy jest zamknięta, ma twardą konsystencję, długość ok.. 2 cm i znajduje się bliżej kości krzyżowej. W ostatnich tygodniach przed porodem staje się ona miękka, bardzo rozciągliwa. Dojrzałość szyjki macicy, czyli tzw. gotowość porodową u pierworódek stwierdzamy, gdy szyjka jest częściowo lub całkowicie "zgładzona" znacznie skrócona) i otwarta co najmniej na 1 cm. Procesowi temu towarzyszy przemieszczanie się szyjki macicy w oś kierunkową porodu. O gotowości porodowej u wieloródek mówimy, gdy szyjka jest skrócona, a jej ujście otwarte jest na 2 cm. Świadczy to o tym, że macica przygotowana jest do wystąpienia akcji skurczowej. Są to objawy bliskiego porodu.
Pojawienie się różowych upławów - podczas skracania i rozwierania się szyjki macicy pękają drobne naczynia krwionośne
Nasilenie skurczów przepowiadających tzw. skurcze Braxtona-Hicksa Są to skurcze o charakterze zbliżonym do skurczów porodowych, z tą różnicą, że są one zwykle krótsze, słabsze, nieregularne i nie powodują rozwierania szyjki macicy.Czasami trudno się zorientować czy są to skurcze porodowe, czy tzw. skurcze Braxtona-Hicksa, które występują pod koniec ciąży i stanowią swego rodzaju trening macicy. W ostatnich tygodniach ciąży mięsień macicy kurczy się co 20-30 minut na około 30 sekund. Nie każda kobieta miewa te skurcze, ale niektóre odczuwają je dosyć boleśnie. Jeśli miałaś je już wcześniej, a teraz nie jesteś pewna, co się dzieje, odczekaj godzinę. Jeśli w tym czasie staną się częstsze, dłuższe i silniejsze, prawdopodobnie zaczynasz rodzić.
Objawy porodu pozornego:
Skurcze są nieregularne, nie zwiększa się ani ich siła, ani natężenie
Skurcze znikają podczas zmiany pozycji, podczas chodzenia, po ciepłej kąpieli lub prysznicu
W czasie skurczu ruchy płodu nasilają się
Odczuwasz raczej ból podbrzusza niż okolicy krzyżowej
Wydzielina pochwowa jest brązowa

Objawy porodu prawdziwego:
Skurcze stają się regularne (co 20, następnie co 15, 10 minut), bardziej bolesne i częstsze. Prawdziwe skurcze porodowe występują nie rzadziej niż co 5-10 minut i trwają od 30 (z początku) do 60-75 sekund (podczas najbardziej aktywnej fazy porodu).
Przy zmianie pozycji kobiety skurcze raczej nasilają się niż słabną
Ból zaczyna się w okolicy krzyżowej i rozprzestrzenia się na podbrzusze, promieniuje w kierunku nóg
Wydzielina pochwowa jest różowa, ze śladami krwi
Skurczom może towarzyszyć biegunka
Odpływają wody płodowe - powoduje pęknięcie pęcherza płodowego, który otacza dziecko w macicy. Czasem jest to tylko niewielka strużka, a kiedy indziej prawdziwy potop. Gdy masz wrażenie, że odpływają ci wody, załóż podpaskę i skontaktuj się z położną lub jedź do szpitala, w którym masz rodzić. Licz się z tym, że już tam zostaniesz. Zwróć uwagę na kolor wypływającego płynu. Zazwyczaj jest przezroczysty lub słomkowy. Zielony oznacza, że dziecko jest niedotlenione i oddało smółkę. Taki poród wymaga większej uwagi ze strony personelu. Lekarz lub położna zechcą też pewnie wiedzieć, kiedy odeszły wody, ile ich było i czy masz skurcze. Nie zawsze wody odchodzą na początku porodu. Niekiedy pęcherz płodowy jest tak mocny, że trzeba go w pewnym momencie przebić (jest to zupełnie bezbolesne).
Wszystko to oznacza, że dziecko pcha się na świat. Już naprawdę za niedługo będziesz Mamą!

Pamiętaj jednak, że lepiej jechać do szpitala lub zatelefonować do lekarza, nawet gdy nie jesteś pewna - chociażby dla własnego spokoju. Lepiej być bardziej czujnym! Na pewno jednak powinnaś pospieszyć się z przybyciem do szpitala, jeżeli:
Wody płodowe, które odpłynęły są zielone, brunatne, zabarwione krwią
Z pochwy sączy się krew
Odczuwasz silne ruchy dziecka lub ich brak
Odczuwasz silny ból głowy
Masz gorączkę
 
Do góry