reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Pierwsze badania w ciąży

Czyli mnie oszukało samo laboratorium ?
Jeżeli nie masz skierowania na te badania to nie laboratorium Cię oszukało tylko doktorka.. To ona daje skierowanie na badania.. A laboratorium je realizuje i w tedy nie płacisz nic.. Na skierowaniu pamiętasz jakie miałaś badania?
 
reklama
Przecież to określa rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 16 sierpnia 2018r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej -> https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180001756/O/D20181756.pdf

(jeżeli nie otwiera się bezpośrednio pdf Link do: Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 sierpnia 2018 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej)

Tam macie wypisane wszystko jakie badania powinny zostać wykonane za darmo w ciąży w konkretnych tygodniach ciąży. Oczywiście to też nie jest tak, że skierowanie na HIV obsłuży wam prywatne laboratorium, musi być ono powiązane z placówką NFZ w której wystawiono skierowanie. Jak macie pakiet np. w lux med to również jeżeli pakietu to nie obejmuje to wam za darmo nie zrobią

Przecież bez chociażby wyniku HIV szpital nie specjalnie będzie was chciał przyjąć do porodu bo jest to z jednym badań wymaganych i np. kobiety w domach samotnej matki skąd miałby wziąć na to pieniądze?
 
Kiedyś lekarz powiedzial mi, że to czy może wypisać badanie na NFZ, zależy od jego szefa (właściciela przychodni) i że w niektórych miejscach po prostu szefostwo zabrania lekarzom zlecania badań na NFZ, mimo że standard opieki przewiduje te badania. I że co ma zrobić taki lekarz, skoro i tak marnie mu płacą a jeszcze go wywalą. Cóż... To z pewnością kwalifikuje się na donos do NFZ na lekarza i szefa na raz.
 
Czyli mnie oszukało samo laboratorium ?
Tak jak napisała @olka11135 jesli mialas skierowanie i oni zrobili badania a za czesc wzięły hajs to bym skargę złożyła.

Ja robiłam pierwsze badania do 10 tygodnia. I na skierowaniu były wszystkie badania zaznaczone typu mocz, kiła, hiv, toksoplazma, różyczka i wszystkie badania miałam za darmo, za nic nie musiałam płacić.
 
Przynajmiej w 2021 chodziłam do gina prywatnie to najpierw chciał mi wlepić te badania płatne. Zapytał mnie, czy sobie je opłace sama, czy jest konieczność na NFZ. Z córką w 2019 też chodziłam prywatnie i pamiętałam, że ten pierwszy lekarz ogarnał mi pakiet badań na NFZ. Oczywiście, że mi się załączył tryb dziada i uznałam, że po co mam za to płacić skoro jest opcja NFZ. Grosz do grosza, każda wizyta, suple, leki, wyprawka. Po co wydawać, jak się płaci składki z pensji. No chyba, że w tym roku się coś zmieniło. Do roku wstecz byly na NFZ.
 
reklama
reklama
Do góry