reklama

Porady prawne, społeczne i inne... dla Mamuś i nie tylko...

Temat na forum 'Dzieci urodzone w grudniu 2006' rozpoczęty przez kate_less, 23 Maj 2006.

1. kate_less

kate_less Mama dwóch księżniczek:)

Kochane,

proponuję założyć nowy wątek na tematy:

a/ porady prawne
    b/ porady psychospołeczne
    c/ porady duchowe
    d/ porady zdrowotne
    e/ porady wychowawcze
    f/ porady inne, wszystkie

Jesteśmy tutaj razem, każda z nas ma jakieś znajomości, przyjaciół czy rodzinę w różnych instytucjach. Być może same zajmujecie się jakimś zagadnieniem lub jesteście studentkami...
    Musimy się wspierać i jest to wątek, który ma pomagać w rozwiązywaniu problemów.

Zacznę od siebie:

Mam 28 lat, jestem psychopedagogiem i terapeutą. Chętnie pomogę....
    Natomiast zagadnieniami prawnymi zajmuję się hobbistycznie i staram się pomagać innym.

Teraz wy piszcie czym się zajmujecie i w czym możcie pomóc swoją fachową wiedzą, doświadczeniami i umiejętnościami.

Pozdrawiam

2. Nieistotna

Nieistotna Grudniowa Mama'06 Terminator

Kate to byla trzecia z koleji umowa. ale nawet ona nie nakladala obowiazku zatrudnienia mnie do dnia porodu. Poza tym jak juz wspomnialam praca byla w szkodliwych warunkach wiec nie moglam ryzykowac zdrowiem dziecka. Poprosilam o przeniesienie na inne stanowisko do konca umowy (14maja) ale to bylo nie mozliwe. Poprosilam lekarza o zwolnienie ale to tez nie bylo mozliwe. A ze pracodawca nie mial obowiazku pomimo ciazy zatrudniac mnie dalej, poprostu nie przedluzono mi umowy. http://www.randstad.pl/rpl/randstad/polish-legislation/ zerknij sobie na art. 13. punkt 3.... moze gdyby moje umowy przekraczaly 1miesiac mialabym szanse o cos walczyc a ze byly 28 dniowe to nic z tego.

3. reklama
  4. kate_less

A te umowy były bez dnia przerwy?

5. kate_less

Faktycznie... ciekawe, że nikt sie tym nie zajął. Przecież to jest niezgodne z Konstytucją!

6. Nieistotna

Byly bez dnia przerwy. Moze to nie zgodne z konstytucja ale nikt sie tym nie interesuje, dlatego takie agencje pracy tymczasowej powstaja jak grzyby po deszczu.. mnie tez boli ta cala sytacja, bo zostalam w ciazy na lodzie

7. kate_less

Ale poczytałam całą ustawę i nie jest tam napisane nic na temat ilości umów o pracę. Jak to wygląda?

8. kate_less

już wiem! 28 dni!! a powinien być miesiąc! jasne! sprytne!

9. kate_less

To ci się należy:

ŚWIADCZENIA Z POMOCY SPOŁECZNEJ:

Pomocy społecznej udziela się z powodu:

sieroctwa,
    bezdomności,
    potrzeby ochrony macierzyństwa lub wielodzietności,
    bezrobocia,
    niepełnosprawności,
    alkoholizmu lub narkomanii,
    trudności w przystosowaniu do życia po opuszczeniu zakładu karnego,
    klęski żywiołowej lub ekologicznej,
    długotrwałej choroby,
    bezradności w sprawach opiekuńczo- wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych.
    Prawo do świadczeń pieniężnych przysługuje osobom i rodzinom, których posiadane dochody nie przekraczają określonych kryteriów dochodowych, przy jednoczesnym wystąpieniu co najmniej jednej z w/w okoliczności.

RODZAJE ŚWIADCZEŃ

Do świadczeń obligatoryjnych należą:

renta socjalna
    zasiłek stały
    zasiłek stały wyrównawczy
    gwarantowany zasiłek okresowy
    świadczenia dla kobiet w ciąży i wychowujących dziecko
    dodatek do zasiłku stałego, stałego wyrównawczego, renty socjalnej
    opłacanie w ramach systemu pomocy społecznej składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne
    Do świadczeń fakultatywnych należą:

zasiłek okresowy
    specjalny zasiłek okresowy
    specjalny zasiłek celowy
    zasiłek celowy
    pomoc na ekonomiczne usamodzielnienie

10. reklama
  11. kate_less

Świadczenia dla kobiet w ciąży i wychowujących dziecko
    Kobiecie w ciąży lub wychowującej dziecko przysługują świadczenia pieniężne lub świadczenia w naturze jeżeli:

dochód osoby samotnie gospodarującej lub
    dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kryterium dochodowego, obowiązującego przy przyznawaniu świadczeń z pomocy społecznej.
    Świadczenia pieniężne przysługują w okresie od 8 miesiąca ciąży do 2 miesiąca życia dziecka albo przez miesiąc w razie urodzenia dziecka martwego lub zgonu dziecka. Świadczenia w naturze przysługują w okresie od narodzenia dziecka do ukończenia przez nie dwóch miesięcy życia.

Kobiecie w ciąży lub wychowującej dziecko przysługują, na jej wniosek, nie więcej niż 4 miesięczne zasiłki pieniężne w wysokości różnicy między wysokością kryterium dochodowego branego pod uwagę przy przyznawaniu świadczeń z pomocy społecznej a kwotą:

posiadanego dochodu, jeżeli osoba gospodaruje samotnie,
    dochodu na osobę w rodzinie osoby uprawnionej nie więcej jednak niż wysokość kryterium dochodowego branego przy przyznawaniu świadczeń z pomocy społecznej na pierwsza osobę w rodzinie
    Kobiecie wychowującej dziecko przysługuje również jednorazowy zasiłek pieniężny na każde dziecko urodzone podczas ostatniego porodu. Przysługuje jej też zasiłek w naturze (wyprawka), pokrywający niezbędne potrzeby każdego dziecka urodzonego podczas ostatniego porodu, chyba że uprawniona otrzymała zasiłek z tytułu porodu na podstawie odrębnych przepisów.

12. Nieistotna

Jak sama widzisz, zalatwili mnie na cacy :)
    z osrodka pomocy spolecznej dostane jedynie zasilek przez 4 miesicace (8-9 ciazy, 2 miechy zycia malucha) ale jak sama sie domyslasz to kropla w morzu potrzeb.
    Jedyne co mi pozostanie to becikowego 1000. Musze tez pogrzebac w info. bo podobno mamusie ktore w 2004 mialy dochod mniejszy niz 504zl na osobe w rodzinie moga dostac wiecej. A ze tatus jest bez dochodow to w 2004 wyszlo mniej niz 504.

Poleć forum