reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Problem z odpieluchowaniem

kurcze, u mnie syn 2 lata i 2 miesiące zaczął się załatwiać do nocnika, puszczałam go po domu bez pieluchy, kilka razy się obsikał aż w końcu zaczął korzystać z niego, najgorzej było z dwójką:)
 
reklama
Mi też wydaje się, że coś go blokuje, skoro siada na nocnik a sika dopiero po wstaniu z niego. Mój syn też uparty i długo nie chciał siadać na nocnik ( a w mokrych majtkach mógłby chodzić cały dzień) a jak sam powiedział, że nie chce pieluchy w ogóle to nagle zaczęło mu przeszkadzać, że ma mokro i po prostu zaczął korzystać z nocnika. Miał 2 lata i 10 miesięcy i właściwie nauczył się w 1 dzień ( bo noc jeszcze boję się zaryzykować 🙈).
Skoro piszesz, że Twój synek taki uparty np z tym piciem, to może tu też coś spowodowało taką blokadę.. Mój syn bardzo uparty, ale jest po prostu „nie” i się nie zniechęca...
 
Ostatnia edycja:
Polecam książeczki dla dzieci w tej tematyce.
My mamy problem moczenia nocnego (syn w czerwcu 4 lata) i już nie wiem co robić.
 
Ja podejrzewam, że dzieciaki w przedszkolu się z niego śmiały, że jeszcze z pielucha chodził. Widzę jak mu jest przykro jak się zsika na podłogę i serce mi pęka. Ale nie będziemy się poddawać!:)
 
U nas dzisiaj pierwszy dzień bez pieluchy. Założone majty 💪
Bilans poki co taki, że mamy obsikana kanapę 🤣 zobaczymy... Mamy przygotowane całe opakowanie majtek. Nie wiem tylko na ile starczy cierpliwości 😆
 
Witam , my rowniez bierzemy sie za odpieluchowanie :) corka 2l i 4 miesiace... wczoraj byl dzien probny [emoji12] ale z marnym skutkiem. Nie poddajemy sie [emoji4]
 
U mnie córki pr,wstały nosić ok trzeciego roku życia najpierw zakładałam majtki a później uznałam że po czekam jeśli wolały na nocnik zdejmowałem pieluchę jak wstały zakladalam z powrotem często powtarzałam to po kilka razy w krótkim czasie jak widziałam że pielucha jest sucha zakładałam majtki oczywiste jest że wpadki się zdarzały jak to dzieci
 
Nam udalo sie odpieluchowac :) corka zobaczyla jak inna dziewczynka robi na nocnik [emoji4] Na nastepny dzien sama sobie przyniosla nocnik i poszlo jak po maśle :) fakt, ze jeszcze czasem zdarzy jej sie nie zdazyc ale dopiero od 2 tygodni jestesmy bez pampersow :) i tak jestem dumna [emoji4]
 
Odpieluchowanie najlepiej przeprowadzać między 1a 2.rokiem życia dziecka przed buntem dwulatka i rozpoczęciem się etapu wszystko na nie i chcę po swojemu. Gdy dziecko się moczy należy skonsultować to już z psychologiem dziecięcym jaki jest powód. I gdy decydujemy się na odpieluchowanie to dziecko najlepiej jakby ze dwa dni biegało całkiem na golaska a potem wkładamy majteczki i nigdy od razu nie będzie idealnie, wpadki mogą i mają prawo się dziecku zdarzać. Pieluchy znikają wówczas z domu bezpowrotnie a jeśli jest młodsze rodzeństwo to trzeba wytłumaczyć Dziecku czy nawet pokazać, że uczy się robić na nocniczek, bo pieluszki są już za małe a dziecko jest już super mądre i na tyle duże żeby siusiać do nocnika. Problemy z zatrzymaniem kupki lub wyróżnieniem w każde inne miejsce niż nocnik też należy konsultować ze specjalistą.
 
reklama
Odpieluchowanie najlepiej przeprowadzać między 1a 2.rokiem życia dziecka przed buntem dwulatka i rozpoczęciem się etapu wszystko na nie i chcę po swojemu. Gdy dziecko się moczy należy skonsultować to już z psychologiem dziecięcym jaki jest powód. I gdy decydujemy się na odpieluchowanie to dziecko najlepiej jakby ze dwa dni biegało całkiem na golaska a potem wkładamy majteczki i nigdy od razu nie będzie idealnie, wpadki mogą i mają prawo się dziecku zdarzać. Pieluchy znikają wówczas z domu bezpowrotnie a jeśli jest młodsze rodzeństwo to trzeba wytłumaczyć Dziecku czy nawet pokazać, że uczy się robić na nocniczek, bo pieluszki są już za małe a dziecko jest już super mądre i na tyle duże żeby siusiać do nocnika. Problemy z zatrzymaniem kupki lub wyróżnieniem w każde inne miejsce niż nocnik też należy konsultować ze specjalistą.
Szukam potwierdzenia Twoich słów przez specjalistów i jakoś nic nie mogę znaleźć.
By odpieluchowanie dziecka przeprowadzić dobrze to dziecko musi być na to gotowe czyli:
- gdy zwiększa się pojemność pęcherza dziecka, czyli np sucha pieluszka po drzemce lub podczas aktywności dłużej niż 2 godziny
- dziecko musi mieć świadomość potrzeby wypróżnienia i sygnalizować tą potrzebę
- odczuwanie dyskomfortu przez dziecko po "zabrudzeniu" pieluszki
- dziecko powinno komunikować proste potrzeby fizjologiczne
- stabilne siadanie i wstawanie
Nie ma instrukcji obsługi do dziecka i jednego uniwersalnego wieku na odpieluchowanie. Optymalnie jest to ok 24 miesiąca ale są dzieci które załapią o co chodzi w wieku 3 lat i nie jest to nieprawidłowość. To dziecko ma być na to gotowe a nie rodzic, to nie jest olimpiada, więc nie wiem jaki sens ma odgórne nakładanie jakichkolwiek założeń. Odpieluchowanie to obserwacja a nie spełnianie zachcianki rodzica.
Zbyt wczesnym jak i zbyt późnym odpieluchowaniem możesz zrobić więcej szkody niż pożytku.
Moczenie się nocne nawet do 5go roku życia jest uznawane za norme a jeśli widzimy że coś jest nie tak to wykluczamy problemy zdrowia fizycznego, czyli sprawdzamy czy nie ma np chorób układu moczowego, cukrzycy itd a dopiero potem i po konsultacjach z lekarzami idziemy do psychologa.
Nie ma też uniwersalnej metody na odpieluchowanie a już napewno żadna nie gwarantuje że pieluchy znikną bezpowrotnie.
Mówić dziecku że jest supermądre i na tyle dojrzałe by załatwiać się do nocnika? Serio? A co gdy zdarzy się "wpadka" albo z jakiś przyczyn dziecko "cofnie się" do pieluch? Nie jest już wtedy supermądre i dojrzałe? Ciekawe jak się z tym czuje bo chyba nie za dobrze...
Celem mojego wpisu nie jest absolutnie jakiekolwiek "naskoczenie" na Ciebie, wierzę że chciałaś dobrze, może Twoje dzieci były tak wcześnie gotowe na ten krok i super ale pamietajmy jednak że dzieci są różne i nie ma sensu generalizowanie czy porównywanie bo to wyrządza więcej szkód niż często nam się wydaje.
Pozdrawiam serdecznie.
 
Ostatnia edycja:
Do góry