reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Przepisy kulinarne

reklama
Bardzo się cieszę, że smakuje. Ja w piątek zrobiłam z kruszonką i wyszła jeszcze lepsza ;-)

Wrzucam przepis na kruszonkę :
Składniki:
80 g mąki
40 g cukru
40 g masła

Zagniatać, aż wszystko się dokładnie i równomiernie połączy. Masło w momencie łączenia składników powinno być jeszcze ciepłe. To połączenie pozwala na formowanie kruszonki wedle swojej potrzeby na grubsze lub drobniejsze grudki.

Ja robię z ok. połowy składników i wystarczy ;-)
 
Tak kurczaczku ja tez z kruszonka i polalam troche cukrem pudrem i pychota. Taka duza mi wyszla ale to tylko kwestia wprawy jak sie ''plecie''chalke. Nastepnym razem bardziej ja scisne. 20131116_181046.jpg
 

Załączniki

  • 20131116_181046.jpg
    20131116_181046.jpg
    21,2 KB · Wyświetleń: 182
PIZZA (cienkie ciasto)
przepis na dwie blachy z piekarnika :-D

- 4/5 szklanek mąki (najlepiej do pizzy, ja używam normalnej mąki tortowej z dodatkiem krupczatki)
- 10 dkg drożdży (świeżych/w proszku)
- 4 łyżki oleju
- sól (łyżeczka większa)
- 1 1/2 szkalnki wody

Drożdze rozrobic w małej ilości ciepłej wody. Dodać do mąki z olejem i solą. Stopniowo dolewając wodę wyrobic na jednolitą masę. Odstawić w ciepłe miejsce na 30 minut do wyrośnięcia.
Jeśli ktoś chce ciasto grubsze, po rowałkowaniu na blaszy odstawić i poczekać aż wyrośnie ;-)
 
Jabłecznik mmmmmm :-D

3 szklanki mąki
1 kostka margaryny z Murzynkiem w temp. pokojowej (ja robiłam z innej i też mi wyszło)
2 szklanki cukru
4 całe jajka w temp. pokojowej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 szklanka mleka w temp. pokojowej


jabłka, cukier, cynamon- każdy "przyprawia" wg własnego uznania ;-) ja lubię duużo cynamonu:tak:


1. margarynę utrzeć z cukrem, dodać jajka, utrzeć, dodać mąkę, proszek do pieczenia, utrzeć, dodać mleko- dokładnie wymieszać.
2. wyłożyć 2/3 ciasta do blaszki, na to jabłka, na to resztę ciasta- ja wylewam całe ciasto na spód, potem wykładam jabłka, a na wierzch robię kruszonkę- wtedy mam mięciutkie ciasto na spodzie, cuuudowny środek i chrupiącą górę :-D
3. piec 1 godz w temp. 180 stopni- z mojego doświadczenia wiem, że czas i temp. zależy od piekarnika, bo u siebie piekę jak w przepisie, a u mojego trzeba pilnować i patyczkiem sprawdzać spód, albo po prostu wyciągnąć ciasto z pieca i w narożniku łyżeczką wydziubać kawałek, żeby sprawdzić jak się ciasto ma, bo jego piekarnik działa jak chce...
 
Przepis na sajgonki

0,5 kg mięska mielonego podsmażyłam i wrzuciłam do miski. Starłam 2 marchewki, pokroiłam 2 cebulki i to też podsmażyłam i do miski z mięsem. Kilka liści kapusty pekińskiej pokroiłam w cienkie paseczki i do miski. Kilka grzybów "Mun" zalałam wrzątkiem i poczekałam kilka minut aż "spuchną" potem, też je pokroiłam w paseczki i do miski. Garść makaronu chińskiego (taki biały wygląda jak sznurek w paczce) zalałam wrzątkiem, jak napęczniał pokroiłam w paski i do miski. Całość wymieszałam, doprawiłam solą, pieprzem. trochę Vegety, ja dodałam też trochę takiego chińskiego sosu chilli i sosu słodko kwaśnego. Wbiłam surowe jajko i wymieszałam.
Papier ryżowy moczę chwilkę w talerzu z ciepłą wodą, aż zrobi się miękki i śliski. Przekładam na czystą ścierkę, nakładam łyżkę farszu i zawijam, podobnie jak gołąbki ( najpierw rulonik, potem boki do środka i dalej już w rulonik). Układam zwinięte sajgonki na talerzu, zamknięciem do dołu, nie mogą się dotykać bo się skleją i odstawiam na jakieś 30 minut żeby obeschły. W rondelku rozgrzewam tłuszcz i wrzucam sajgonki. W małym rondelku smażyłam pojedynczo bo przez pierwsze sekundy sajgonka się klei (nawet do łyżki), w dużym po kilka, ale żeby miały miejsce i się nie stykały. Smażą się ok minuty i na talerz na papier, żeby trochę tłuszczu wsiąkło w papier. Z takiej proporcji wyszło mi 28 sajgonek. 6 osób dorosłych najadło się do syta.

Ryż normalnie ugotowałam w torebkach. Po ugotowaniu przełożyłam na patelnie, dodałam trochę curry i podsmażyłam chwilkę.

Do tego sałatka z kapusty kiszonej, marchewki i jabłka jak do rybki.

Smacznego ;-)
 
Sałatka chłopska

Ziemniaki ugotowac w mundurkach, ostudzic, obrac, pokroic w półplasterki. (1kg)
Boczek wędzony pokroic w kostkę i zarumienic na patelni(0.5kg)
Cebulkę pokroic w kostkę(1 średnia)

Sos na oko ze składnikami ;p
-śmietanka
-majonez
-musztarda
-pół cebulki drobno pokrojonej

Wszystko wymieszac
 
reklama
Sałatka chłopska

Ziemniaki ugotowac w mundurkach, ostudzic, obrac, pokroic w półplasterki. (1kg)
Boczek wędzony pokroic w kostkę i zarumienic na patelni(0.5kg)
Cebulkę pokroic w kostkę(1 średnia)

Sos na oko ze składnikami ;p
-śmietanka
-majonez
-musztarda
-pół cebulki drobno pokrojonej

Wszystko wymieszac

Bardzo lubię coś podobnego, tylko pół na pół ziemniaki i jajka na twardo, bez boczku :) Sos taki sam tylko cebulka podsmażona, albo bez.
 
Do góry