reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Pytanie o art. 186 KP

MartaRo

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
13 Maj 2010
Postów
51
Mam pytanie o art. 186 KP.

Otóż w mojej firmie, w której pracuje ciągiem od 11 lat prawdopodobnie planowane planowane będą zwolnienia wynikające z łączenia się działów. Wracam do pracy po urlopie macierzyńskim i wykorzystanym urlopie wypoczynkowym 01.07.2010.

Aby uchronic się przed ewentualnym zwolnieniem i z uwagi na to, że mój mąż padł ofiarą restrukturyzacji i szuka pracy, zaniosę 16.06.2010 do mojej firmy podanie o zmniejszenie etatu na 7,8O zgodnie z KP art. bodaj 186. 7. (moi przełożeni zostali juz o tym poinformowani).

We wniosku napisałam, że chcę zniejszyć etat od 01.07.2010 do 31.12.2010.

Pytanie czy na dwa tyg. przed datą 31.12.2010 mogę znów przedstawić wniosek pracodawcy, że chcę utrzymać zmniejszony etat do 30.06.2011, aby przez kolejne pół roku nie bac się zwolnienia?

Proszę o w miarę szybką odpowiedź, bo czas mnie nagli...
Pozdrawiam!
 
reklama
???

To prosze zatem o informacje jak stanowi o tym KP. Nie ukrywam, że liczyłam na bardziej wyczerpującą odpowiedź.

Pozdrawiam!
 
Bardzo mi przykro, że zawiodłam Pani oczekiwania, ale niestety nie mogę napisać nic więcej niż to co przewidują ramy prawne. A przewiduję, że:
Art. 186 (7).

§ 1. Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy pisemnywniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaruczasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca jest obowiązanyuwzględnić wniosek pracownika.

§ 2. Wniosek, o którym mowa w § 1, składa się na dwa tygodnie przed rozpoczęciem wykonywaniapracy w obniżonym wymiarze czasu pracy. Jeżeli wniosek został złożony bez zachowania terminu,pracodawca obniża wymiar czasu pracy nie później niż z dniem upływu dwóch tygodni od dnia złożenia wniosku.



Art. 186(8)
§ 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12miesięcy. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszeniaupadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.


 
Aby uchronic się przed ewentualnym zwolnieniem i z uwagi na to, że mój mąż padł ofiarą restrukturyzacji i szuka pracy, zaniosę 16.06.2010 do mojej firmy podanie o zmniejszenie etatu na 7,8O zgodnie z KP art. bodaj 186. 7. (moi przełożeni zostali juz o tym poinformowani).

OK. Informowanie przełożonych było grzecznoscią z Pani strony.

We wniosku napisałam, że chcę zniejszyć etat od 01.07.2010 do 31.12.2010

Pytanie czy na dwa tyg. przed datą 31.12.2010 mogę znów przedstawić wniosek pracodawcy, że chcę utrzymać zmniejszony etat do 30.06.2011, aby przez kolejne pół roku nie bac się zwolnienia?

Prawo nie precyzuje czy moze Pani złożyć jeden wniosek czy kilka po kolei itp. Dotychczasowa wykładnia PIP i odpowiedzi działu prawnego PIP prowadzą do wniosku, ze pracownica ma prawo do złożenia wniosku dowolną liczbę razy w każdym czasie, w którym jest uprawniona do urlopu wychowawczego, jednak ochrona możliwa jest przez 12 miesięcy od dnia złożenia pierwszego wniosku. Inna opinia, w posiadaniu której jestem stanowi, ze ochrona dotyczy jedynie pierwszego z wniosków i nie trwa dłuzej niż 12 miesięcy. Są to jednak tylko niewiążące interpretacje a nie brzmienie konkretnego przepisu.
 
Do góry