reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

ssanie kciuka - oduczanie

Ssanie kciuka to sposób rozładowywania napięcia przez dzieci. Pierwsze oznaki możemy zaobserwować już w 3-4 miesiącu życia dziecka. Następnie nasilają się one a potem występują na zmianę z mniejszą lub większą częstotliwością. U 9 na 10 dzieci nawyk ten samoistnie ustępuje.

Objawy i przebieg

W okresie 3-4 miesiąca życia ssanie kciuka występuje zazwyczaj po karmieniu – dziecko ssało pierś lub butelkę i po prostu kontynuuje te czynność, gdy zniknęło źródło pokarmu. Następnie rozciąga się na okres przed karmieniem a potem na inne pory dnia. W 18 miesiącu życia dziecka następuje zazwyczaj szczytowe natężenie ssania, które słabnie ok. 2 roku zwłaszcza za dnia a w nocy towarzyszy mu często jakiś przedmiot. U trzylatka dodatkową podnietą do ssania może być np. oglądanie telewizji. Jeżeli nawyk ten nie ustąpił samoistnie w wieku 7 lat dziecko samo stara się z tym walczyć (ssanie kciuka występuje jedynie podczas słuchania, czytania, zmęczenie lub choroby czy w innej trudnej sytuacji).

Mnie tez to martwilo na poczatku, gdy moje malenstwo namietnie ssalo kciuk (3 miesiac). Teraz robi to coraz rzadziej i rzadziej, czasem przez zasnieciem zeby sie uspokoic. Obecnie prefersuje zjadanie calej piesci :-) Uwazam ze to samo przejdzie.
 
reklama
Moja niunia do tej pory ssala smoczek i bardzo go lubila,a od tygodnia spodobal sie paluszek ,smoczkiem strzela na metr ,w nocy jak sie przebudzie ssie paluszka,zakladam rekawiczki ,ale i przez rekawiczke potrafi wessac paluszka:-),starams ie odwracac jej uwage od palca w dzien ,i mam cicha nadzieje,ze niedlugo fascynacja sama minie :tak:
 
są środki ktorymi smarujesz palec i ma on gorzki smak, ale nie mam pojęcia czy takiemu maluszkowi można już smarować, musiałabyś się zapytac w aptece. ps moja siostrzyczka ssała kciuk 2 lata i ma piekny zgryz, ja ciągnęłam smoka niecałe 2 lata i mam krzywe jedynki wiec nie wiem co lepsze smok czy paluch
ja ciaglam palucha i zostal mi potem ortodonta a siostra smoczek i zęby ma sliczne;-) chyba nie ma reguły;-)
 
Spokojnie, bez paniki. Kiedyś się odzwyczai, przecież nie będzie ssać kciuka do 20-tki.Moje dziecko też cierpi na tę przypadłość-ma 7 m-cy, ale to przecież naturalny stan, rozładowuje w ten sposób emocje.
 
witam, moja mala od jakiegos czasu ssie kciuka, na poczatku soradycznie, teraz juz coraz czesciej, a do zasypiania to obowiazkowo. Obydwaj - pediatra i dentysta powiedzieli ze powinnam ja przerzucic na smoczek bo to lepsze niz kciuk, problem polega na tym ze mala wcale smoczka nie chce :( probujemy juz od kilku dni na wszelkie sposoby i nic. Mala jest na piersi i do tej pory nie miala kontaktu ani z butelka ani ze smoczkiem...a ja teraz nie mam pojecia jak ja do tego smoczka przekonac...macie moze jakies rady? Z gory dziekuje

nie wiem czy pomogę ale spróbuje
moja siostra ;-) ma 1,5 roku i mamy ten sam problem... smoczka nie chce :-( a nawet jak wezmie do buzi to kolejne dwa musi miec w ręce żeby czymś je zając ..,
kciuki tak sobie wyssała że paznokcie ma cieniutkie jak kartka papieru i do tego tlyko do polowy bo reszta to strupy:no::no:
Byliśmy z nią u lekarza ( niestety powiedziała że dziecko ma chorobę sierocą , wogóle bardzo nie miła) i dała antybiotyk.
Nic nie pomogło, więc zakupiłam małej takie długaśne skarpetki że jak je zaklada to ma do ramion , nie sa przy dłoni obcisłe więc bez rpoblemu bawi się i narazie nie przeszkadza jej to ...
tera tylko czekamy aż to wszystko się zagoi
 
Moja siostra oduczyła moją siostrzenicę poprzez zaszycie rękawków w body w którym Mała zasypiała w nocy...miała kilka kompletów w których spała i o dziwo podziałało - nie mogła się dostać do kciuka ani przez rękaw ani przez ściąganie bluzeczki, bo body nie potrafiła odpiąć. Smoczka za żadne skarby nie chciała ruszyć...
 
reklama
U nas byl ten sam problem. Kasia uzywala smoczka do zasypiania do 6 miesiaca, pozniej sama z niego zrezygnowala - wypluwala go przy zasypianiu wiec go jej zabralismy. I wtydy sie zaczelo. Zaczela sie uspakajac kciukiem w nocy. Poczatkowo nie reagowalismy, bo ponoc to naturalne dla niemowlat. Ale ssanie sie nasilalo. Z nocy przeszlo rowniez do ssania w dzien. Po kilku 3 miesiacach kciuk byl caly zmacerowany, paznokiec rozdwojony i coraz mniejszy. Probowalam roznych metod - Ponowne wprowadzenie smoczka - plucie i wyrzucanie. Gorzki paluszek - nie pomogl, ssala mimo to. Odciaganie uwagi zabawkami - kilka minut przerwy i dalej kciuk. Cos do raczki do gryzienia, jedzenia - podobnie. Skarpeta - sciagnieta w kilka sekund. Rekawiczka na kciuk z odkrytymi pozostalymi palcami - ssanie kciuka w rekawiczce... Bylam tak zdesperowana, bo nic nie dzialalo,a nie chcialam zeby zdeformowal siej jej palec. Zastosowalam jej drastyczna metode - w nocy zaszylam rekawy spiochow - podzialalo! Bez protestow zasnela, przytulila sie do swojej przytulanki i spala do rana. W dzien bylo gorzej, bo nie moglam zaszyc rekawow, zeby mogla sobie raczkami cos robic. Ale znalazlam inny sposob. Zakladalam body z duzszymi rekawami, ktore lekko zwezylam na koncach, tak zeby kciuk byl schowany, a reszta palcow na zewnatrz. To pomoglo. Kasia meczyla sie niestety tak przez 2 tygodnie, ale juz zapomniala co to paluch :)
 
Do góry