reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Starania po straconej ciąży

Dziewczyny, bardzo proszę o pomoc, bo ja już nie wiem co robić, gubię się.
Po poronieniu zbadałam panel trombofilii wyszedł między innymi MTHFR w wersji C homozygota, czyli chyba najgorzej.

Obecnie jestem w 6tc, w związku z tym mam brać metylowaną formę kwasu foliowego. Ale zrobiłam 3 mce temu badanie na poziom kwasu foliowego i miałam ponad 19 norma do 17,5. Wzięłam zgodnie z poleceniem w preparacie Composita Mama obie wersje b9 400mg zwykły i 400mg aktywny. Powtórzyłam badanie, a tam już 25 (norma do 17,5). Ewidentnie nie przyswajam tego zwykłego.

Teraz pytanie: jak ja mam to wszystko skomponować w suplementach? O ile 400mg folianów osobno jest sporo, tak w kompleksach witaminowych z grupy B zawsze tam ten zwykly kwas foliowy się pojawia, a ja nie mogę go brać. Jak mam to ogarnąć? Przydałoby mi się tylko 400mg l-metylofolianu, b6, b12, witamina D ok 2000 jednostek , DHA, jod a najlepiej jeszcze B2. Nie wiem jak mam to w tych preparatach skomponować. Jak przyjmuje gotowe preparaty, to kwasu foliowego za dużo i rośnie.
Pozdrawiam Was.

Też mam mthfr w wersji homo ale do końca nie wiem czemu to gorzej, bo oba złe geny? Ja się dopiero zacznę starać po poronieniu, ale trochę mnie też to wszystko przeraża. Sama próbuje coś kompletować z witamin, ale czekam jeszcze na wyniki.
 
reklama
O biocaps na tym forum MTHFR Polska pisaly (i polecaly) inne kobiety w ciazy, ze biorą, czy braly w ciazy. Tylko sprawdzilam ilosciowo- duze stezenia tam tego są jesli chodzi o pozostale witaminy z grupy B (bo akurat folian optymalnie), wiec chyba musialabym osobno codziennie brac folian, a co kilka dni ten biocaps, bo codziennie lykac takie dawki to chyba za duzo. Trudna sprawa.

Ps. Seeking Health tez czytalam, ale z kolei 6 tabletek dziennie, bardzo duzo + jeszcze DHA i EPA bo nie ma w skladzie, troche by tego bylo
Jest jeszcze evital Pregnal. Może on Ci będzie służył, mimo że nie ma metylokobalaminy (ale ma małą dawkę cyjano)? Tylko D3 chyba jest tam mało. Sprawdź skład na stronie apteki, bo może się coś zmieniło, a ja nie jestem na bieżąco.


@Carry88 Ja mam mthfr c677t i nie musze jakoś szczególnie się suplementowac, ciąże przeszłam na femibionie i prenatalu. Także sama mutacja nie przesądza.
 
Jest jeszcze evital Pregnal. Może on Ci będzie służył, mimo że nie ma metylokobalaminy (ale ma małą dawkę cyjano)? Tylko D3 chyba jest tam mało. Sprawdź skład na stronie apteki, bo może się coś zmieniło, a ja nie jestem na bieżąco.


@Carry88 Ja mam mthfr c677t i nie musze jakoś szczególnie się suplementowac, ciąże przeszłam na femibionie i prenatalu. Także sama mutacja nie przesądza.

Aha. Ja mam jeszcze pai ale póki co na czas starań dostałam acard. Czekam na wyniki kwasu, homocysteiny i Wit b6 i b12 to chyba wtedy już coś więcej trzeba? Ja im więcej czytam tym głupsza jestem a mój lekarz też nic mi nie wskazuje. Zobaczymy co mi tam wyjdzie póki co biorę prenatal uno.
 
Aha. Ja mam jeszcze pai ale póki co na czas starań dostałam acard. Czekam na wyniki kwasu, homocysteiny i Wit b6 i b12 to chyba wtedy już coś więcej trzeba? Ja im więcej czytam tym głupsza jestem a mój lekarz też nic mi nie wskazuje. Zobaczymy co mi tam wyjdzie póki co biorę prenatal uno.
Też mam pai homo ;)
 
Też mam pai homo ;)

O kurcze i jak z ciąża? Nie znam twojej historii dlatego pytam. Ja jestem po stracie 1 nie wiem czy to z powodu tych mutacji lekarz mówi, że nie a ja czytam, szukam i chyba troche wariuje. A z drugiej strony za miesiąc mamy zielone światło i chce się starać 😉
 
Ja też mthfr c homo i pai homo. Mnie z ta homozygota mthfr lekarz powiedział- może się okazać, że nie będę przyswajała zwyklego, bo moj gen na obu allelach jest wadliwy (ze czesciej dobrze sie przyswaja przy heterozygocie, czyli „uszkodzonym” jednym allelu), ale to trzeba sprawdzic po jakims czasie suplementacji, ktora się sklada w polowie na zmetylowanym kwasie foliowym i polowie zwyklego. U mnie faktycznie rosnie, ponad normę, więc musialam zwykly odstawic. Za jakis czas zrobię ponownie i zweryfikuję, czy to coś pomogło.

Aspekt- dziękuję za wskazówkę, sprawdzę ten skład, może akurat się uda, a d3 gdyby było mało to dorzucę w innym preparacie- głównie zależy mi na tych wszystkich wit. z grupy B- nie chciałabym łykać każdej osobno, bo od nadmiaru w żołądku musiałabym zrezygnować z drugiego śniadania :)
 
O kurcze i jak z ciąża? Nie znam twojej historii dlatego pytam. Ja jestem po stracie 1 nie wiem czy to z powodu tych mutacji lekarz mówi, że nie a ja czytam, szukam i chyba troche wariuje. A z drugiej strony za miesiąc mamy zielone światło i chce się starać [emoji6]
Mam 3 dzieci i z żadnym nie brałam leków p/zakrzepowych a z najstarszym dzieckiem lykalam zwykły kwas foliowy (z dwójką kolejnych już femibion lub prenatal z mixem). Miałam też 2 wczesne poronienia. Homocysteine mam dobrą, ale ja od 4 lat jestem na suplementach dla ciężarnych/karmiących, więc może to ma znaczenie.
 
Ja też mthfr c homo i pai homo. Mnie z ta homozygota mthfr lekarz powiedział- może się okazać, że nie będę przyswajała zwyklego, bo moj gen na obu allelach jest wadliwy (ze czesciej dobrze sie przyswaja przy heterozygocie, czyli „uszkodzonym” jednym allelu), ale to trzeba sprawdzic po jakims czasie suplementacji, ktora się sklada w polowie na zmetylowanym kwasie foliowym i polowie zwyklego. U mnie faktycznie rosnie, ponad normę, więc musialam zwykly odstawic. Za jakis czas zrobię ponownie i zweryfikuję, czy to coś pomogło.

Aspekt- dziękuję za wskazówkę, sprawdzę ten skład, może akurat się uda, a d3 gdyby było mało to dorzucę w innym preparacie- głównie zależy mi na tych wszystkich wit. z grupy B- nie chciałabym łykać każdej osobno, bo od nadmiaru w żołądku musiałabym zrezygnować z drugiego śniadania :)
Ale w tych preparatach dla ciężarnych (z polskich aptek, bo te wymysły amerykańskie to jednak inna bajka) witamin z grupy b jest bardzo mało. Bo teoretycznie one nie są potrzebne każdej ciężarnej, wielu lekarzy zaleca tylko folian i dha, a później dodatkowo magnez. Pytanie, czy Tobie są potrzebne? Jesteś na jakiejś diecie? Wege, eliminacyjnej?
 
Ale w tych preparatach dla ciężarnych (z polskich aptek, bo te wymysły amerykańskie to jednak inna bajka) witamin z grupy b jest bardzo mało. Bo teoretycznie one nie są potrzebne każdej ciężarnej, wielu lekarzy zaleca tylko folian i dha, a później dodatkowo magnez. Pytanie, czy Tobie są potrzebne? Jesteś na jakiejś diecie? Wege, eliminacyjnej?

Tak, nie jem mięsa i bardzo ograniczam nabiał. Dodatkowo potrzebny mi jod, a z witamin z grupy B koniecznie aktywne formy B6 i B12- jestem po dwóch stratach, pierwsza niestety w bardzo zaawansowanej ciąży :( , po obu wyszły podwyższone stężenia homocysteiny (tzn. bez ciąży byłyby dobre, ale w ciąży za wysokie), a po drugiej nawet pojawił się antykoagulant tocznia
 
reklama
Mam 3 dzieci i z żadnym nie brałam leków p/zakrzepowych a z najstarszym dzieckiem lykalam zwykły kwas foliowy (z dwójką kolejnych już femibion lub prenatal z mixem). Miałam też 2 wczesne poronienia. Homocysteine mam dobrą, ale ja od 4 lat jestem na suplementach dla ciężarnych/karmiących, więc może to ma znaczenie.

Rozumiem. Podniosłaś mnie na duchu. Ja właśnie czekam na wyniki badań i zobaczymy co tam u mnie dalej wyjdzie z kwasem itp 😉

Megi trzymam kciuki żeby było wszystko ok. Ja się właśnie przygotowuje do starań po stracie i te mutacje i to wszystko troszkę mnie przeraża, ale wierzę, że będzie dobrze 😉
 
Ostatnia edycja:
Do góry