reklama
Forum BabyBoom.pl

Dzień dobry

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Kochani, umiera młoda mama. To koleżanka jednej z naszych moderatorek @89katia. Być może uda sie ocalić jej życie, ale (jak zawsze) potrzba na to pieniędzy. I to nie za miesiąc, nie za dwa, tylko teraz. Dorzuć się do zbiórki. Każda wpłata, nawet ta symboliczna daje jej większą nadzieję, że wróci do swoich maluszków. Dziękuję. aniaslu Poznaj Anię i jej dzieci. I podejmij decyzję.

reklama

swiadczenie urlopowe po macierzynskim

scarletta

Aktywna w BB
Dołączył(a)
29 Marzec 2012
Postów
73
Miasto
zielona góra
Rozwiązania
0
Witam, mam pytanie odnośnie świadczenia urlopowego tzw. wczasy pod grusza po urlopie macierzyńskim. Urodziłam w sierpniu i obecnie przebywam na urlopie macierzyńskim, z dodatkowymi 4 tyg. Będzie się on konczyl 17 stycznia 2013 i wtedy tez zaczne wykorzystywać zalegly urlop za 2012, na którym będę przebywać 22 dni.
W wewnętrznym regulaminie ZFŚS mojego pracodawcy nie ma zadnych zapisaow o tym ze urlop wypoczynkowy należy wykorzystać w danym roku kalendarzowym, natomiast wiem ze istanieje taki zapis w ustawie o ZFSS art.3 pkt. 5.
Zatem czy spelniajac wszystkie warunki otrzymania tego świadczenia ustalone w regulaminie wew. i zlozenie dokumentów w wyznaczonym terminie jest okolicznoscia, w ktoej to swiadczenie mi się należy?
Oczywiście ustawa jest dokumentem nadrzędnym do regulaminu, natomiast co do zasady wiem ze jeśli wewnętrzne zapisy dzialaja na korzyść prcownika to sa ważniejsze, czy tak może być i w tym przypadku?
dziekuje za odpowiedz
 
reklama

E. Słotwińska-Rosłanowska

Ekspert BB. Prawniczka
Dołączył(a)
8 Styczeń 2010
Postów
2 797
Rozwiązania
0
Witam, mam pytanie odnośnie świadczenia urlopowego tzw. wczasy pod grusza po urlopie macierzyńskim. Urodziłam w sierpniu i obecnie przebywam na urlopie macierzyńskim, z dodatkowymi 4 tyg. Będzie się on konczyl 17 stycznia 2013 i wtedy tez zaczne wykorzystywać zalegly urlop za 2012, na którym będę przebywać 22 dni.
W wewnętrznym regulaminie ZFŚS mojego pracodawcy nie ma zadnych zapisaow o tym ze urlop wypoczynkowy należy wykorzystać w danym roku kalendarzowym, natomiast wiem ze istanieje taki zapis w ustawie o ZFSS art.3 pkt. 5.
Zatem czy spelniajac wszystkie warunki otrzymania tego świadczenia ustalone w regulaminie wew. i zlozenie dokumentów w wyznaczonym terminie jest okolicznoscia, w ktoej to swiadczenie mi się należy?
Oczywiście ustawa jest dokumentem nadrzędnym do regulaminu, natomiast co do zasady wiem ze jeśli wewnętrzne zapisy dzialaja na korzyść prcownika to sa ważniejsze, czy tak może być i w tym przypadku?
dziekuje za odpowiedz
Niestety bez regulaminu niewiele pomogę. Wydaje mi się jednak, że świadczenie się nie nalezy.
 

scarletta

Aktywna w BB
Dołączył(a)
29 Marzec 2012
Postów
73
Miasto
zielona góra
Rozwiązania
0
dziekuje, ale co w kwestii mojego drugiego zapytania? jak wyglada orzecznictwo w przypadku takich zakaldowych regulaminow i ustaw? czy rzeczywiscie rozstrzyga sie na korzysc pracownikow?
 

E. Słotwińska-Rosłanowska

Ekspert BB. Prawniczka
Dołączył(a)
8 Styczeń 2010
Postów
2 797
Rozwiązania
0
dziekuje, ale co w kwestii mojego drugiego zapytania? jak wyglada orzecznictwo w przypadku takich zakaldowych regulaminow i ustaw? czy rzeczywiscie rozstrzyga sie na korzysc pracownikow?
To zalezy od skali sprzecznosci, zakresu sprzecznosci itp. Nie ma jednej poprawnej odpowiedzi na tak ogólne pytanie.
 

Polecamy

null

Nowe wątki

reklama

Nowe pytania

Do góry