reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

święta , święta , czyli nasze zwyczaje , tradycje i ciekawostki z regionu ...

U mnie w domu mówiło sie Mały Mikołaj (tj. 6 grudnia) i Duży Mikołaj (24 ):tak:
Jest u nas taki zwyczaj ze 6 grudnia wystawia sie wypastowany wczesniej na parapecie i tam Mikołaj wrzuca jakies male drobiazgi rano:tak: u nas już był dzisiaj:tak:

Stawiamy tez dodatkowe nakrycie , ale zastanawiam sie ile z nas spodziewa sie , ze rzeczywiscie ktos przyjdzie. Jak zachowqalibyśmy się? hmmm?

W Polsce ostatnio jest taka moda zeby choinke ubierac juz od 6 grudnia. Ktos powie , ze ubranie choinki w Wigilie to skroicenie czasu radosci itp. Tzn , ze nie zdazymy sie ucieszyc radoscia w swiat.
Mi sie to nie podoba . Tradycja jest tradycja. W Wigilie zawsze znajdzie sie czas na ubranie choinki i ona nadaje takiego odswietanego nastroju. Ten czas jest intensywny, skumulowany a nie taki rozciagniety i nijaki
Zeby był nastroj wystarczy swiecznik adwentowy:tak:
 
reklama
Dziunka a kiedy wy obdarowujecie tymi piernikami rodzinę?

aaa i co teraz dziewczyny z tym piernikami? Mam je czymś przykryć do świąt czy w jakieś pudełko? tylko nie pomyslałam co z tymi z czekoladą. Chyba się rozpapszą do świąt

Co do kształtów - my mamy i zające, i kaczuszki :-D

Rodzina już o pierniki się upomina:-Dale nie dam, niech czekają! W święta im przywiozę:tak: no chyba że dziadkowi szybciej dam po znajomości;-):-D

Ja czekoladą nigdy nie zdobiłam, więc nie powiem czy coś się stanie. Ja trzymam w szklanych naczyniach, przykrywam ściereczką i tak sobie leżakują.

Przypomniało mi się jeszcze coś : u męża mówi się o "Gwiazdorze" , a u nas o Świętym Mikołaju... i moje dzieci znają dwie nazwy ;)
W coniektórych rodzinach z karpia zbierało się łuski i wrzucało się do portfela, to miało zapewnić dostatek w następnym roku.

Ja mówię Mikołaj maly i duży. Mój A uznaje Mikołaja i Gwiazdora.
Na Mikołajki my stawialiśmy buty pod łóżkiem, u A w rodzinie na parapecie. Co roku robimy inaczej;-) w tym roku parapet.

Mikołaj już był, później zdjęcie wstawię:tak:
 
przypomniało mi się jeszcze jedno .dla tych co robią pierogi świateczne z kapustą.Do jednego włozyc np cukierka .kto go znajdzie cały rok ma szczescie :-) znalazłam raz.a któregos roku został w garnku :D:D przykleił się na spodzie chyba :D .wesoło wtedy bo pierogi szybko znikają i kazdy mieli i mieli z nadzieją że znajdzie a jest tylko jeden :D
 
aż mi się łezka w oku zakręciła....kocham te święta:-)

aaa i co teraz dziewczyny z tym piernikami? Mam je czymś przykryć do świąt czy w jakieś pudełko? tylko nie pomyslałam co z tymi z czekoladą. Chyba się rozpapszą do świąt

teoretycznie pierniki są bardzo twarde więc do świąt powinny leżakować w szczelnie zamkniętym pojemniku - czym dłużej tym będą miększe, ale aby szybciej zmiękły można do pojemnika dodać kawałek chleba....zmiękną szybko.

Pierniki to już w połowie listopada piekłyśmy.....Mikołaj dziś w nocy zajadał się nimi:-D

Ja jestem typowa ślązara więc u mnie na kolacje wigilijną mamy zupę rybną z grzankami - raz w roku się ją je i jest taka pyszna, potem ziemniaki, kapusta z grzybami i karp, a do picia to kompot z suszonych owoców - moczka (beeeeeeeeee, kiedyś lubiłam ją a teraz brrrrrr). Po wieczerzy sprzątanko i otwieramy okno, wychodzimy z pokoju, żeby Dzieciątko mogło przynieść prezenty. A do kawy makówki (w końcu będę mogła zjeść, bo w ubiegłym roku nie mogłam)....i jakieś ciacha.
 
u nas przychodzi Mikołaj 06.12 a 24.12 Aniołek :-)
a tu pozostałość z naszych pierników reszta wylądowała w brzuchu, u nas nic się nie uchowa kalendarz adwentowy został zjedzony w listopadzie.... :-):-) i tak co roku hahahaha
 

Załączniki

  • DSCF3041.JPG
    DSCF3041.JPG
    72,4 KB · Wyświetleń: 55
Anian dzieki za pomysł z tym chlebem . Ja dopiero w tym tyg.bede robic pierniki:-D i wystarczy taka kromke wrzucic i bedzie ok?
 
u nas przychodzi Mikołaj 06.12 a 24.12 Aniołek :-)
a tu pozostałość z naszych pierników reszta wylądowała w brzuchu, u nas nic się nie uchowa kalendarz adwentowy został zjedzony w listopadzie.... :-):-) i tak co roku hahahaha

Haha, kalendarze adwentowe u nas to też zjedzone raz a dobrze:-D Pierniki CUDOWNE!
 
reklama
Do góry