reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Szkoły rodzenia, zajęcia dla ciężarnych

ja chodziłam równolegle do Narutowicza i do Jogi Centrum i kursy te, można powiedzieć wzajemnie się uzupełniały. A ściślej mówiąc, Joga Centrum realizuje program "szpitalny" poszerzony o psychologiczny, emocjonalny czy duchowy aspekt. Wiem, że kilka osób chodząc na ten kurs nie korzystało już ze szkoły rodzenia przy szpitalu, ale ja akurat dołączyłam już w trakcie i uczęszczałam na obydwa. I szczerze przyznam, że więcej wyniosłam z Tego właśnie kursu w Joga Centrum, bo tam dowiedziałam się, że przebieg mojego porodu nie musi wyglądać standardowo, że o niektóre kwestie warto powalczyć, żeby poród przebiegał w swoim własnym tempie a nie tym dyktowanym przez pośpiech personelu i często jego wygodę. W szpitalnej szkole rodzenia raczej nie strzelają sobie samobója w postaci krytyki podawania oksytocyny czy nacinania krocza, bo to im usprawnia pracę ;)
Poza tym świadome podejście do porodu w jakiś dziwny sposób powoduje respekt na porodówce, wystarczy wiedzieć czego się chce i nie traktują nas jak wszystkich innych. Więc szczerze zachęcam, bo warto przygotować się do tego momentu jak najlepiej. A rola ojca jest tutaj nieoceniona, to na nim spoczywa wielka część odpowiedzialności kiedy to kobieta nie jest w stanie panować nad sytuacją.
To miłe i budujące, że jako mężczyzna zainteresowałeś się tym tematem :)
 
reklama
ps. za diabła nie mogę tego znaleźć na ich stronie.

Trzeba wejść w Plan zajęć i zjechać na dół aż do Instytutu Świadomego Rodzicielstwa.
Nie jest to oczywiste, więc może skopiuję informacje ze strony tutaj:



INSTYTUT ŚWIADOMEGO RODZICIELSTWA

TRZYMIESIĘCZNE KURSY DLA „RODZICÓW W CIĄŻY”

Instytut powstał z ideą praktycznego przygotowania rodziców spodziewających się dziecka do wspólnego radosnego i świadomego przeżywania okresu ciąży, porodu i połogu w poszanowaniu Praw Natury, a także do nabycia umiejętności w pielęgnacji, karmieniu i wychowywaniu nowonarodzonego dzieciątka.
Termin kolejnej edycji kursu: 11 stycznia - 29 marca 2011 r.
Zajęcia we wtorki w godz. 19.00 – 21.00.

Program kursu obejmuje następujące zagadnienia:

· zdobycie wiedzy o przebiegu ciąży, porodu i połogu wraz z towarzyszącymi im emocjom i trudnościom,

· poznanie naturalnych sposobów radzenia sobie z tymi trudnościami,

· przygotowanie się do aktywnego, naturalnego porodu,

· rola osoby towarzyszącej w czasie porodu,

· wprowadzenie w duchowy aspekt rodzicielstwa

· wiedza o żywieniu w czasie ciąży i karmienia piersią

· zdobycie pewności w opiece nad dzieckiem,

· sztuka karmienia piersią

· zbliżenie się emocjonalne z sobą, partnerem i dzieckiem,

· utworzenie grup wsparcia pomiędzy uczestnikami zajęć oraz nawiązanie nowych znajomości.

Wykłady prowadzone są w sposób bardzo praktyczny z możliwością wymiany doświadczeń i poznania się w grupie.

Na kursie otrzymacie fachowe przygotowanie i wsparcie, a także dużo materiałów pomocnych w momencie, gdy zostajecie już sam na sam z noworodkiem )

Koszt kursu: 160 zł. miesięcznie lub 450 zł za cały kurs.
Istnieje możliwość uczestnictwa w kursie z kartą Multisport w obniżonej cenie.

„Życzymy Wam godnego, udanego i satysfakcjonującego porodu, by stał się on jednym z najpiękniejszych doświadczeń w życiu Waszym i Waszego dziecka - tak na dobry start”.

- Agnieszka i Janusz –

Kurs prowadzą: Agnieszka Grin-Walaszek (mama pięciorga dzieci; instruktorka jogi prowadząca od wielu lat zajęcia dla kobiet w ciąży) i Janusz Walaszek (tata - obecny przy porodach; naturoterapeuta, dietetyk) przy współpracy z położną Renatą Hudecką, Lidią Kuśnierz, Hanną Pułczyńską, psycholog Marią Kołodziejczyk oraz zaproszonymi gośćmi - specjalistami z dziedziny położnictwa, psychologii i duchowości rodzin.


Szczegółowy program:

1. Zawiązanie grupy. Rozmowa na temat obaw, problemów i oczekiwań. Fragmenty filmu "Czego pragną dzieci". Relaksacja. - Agnieszka i Janusz

2. Rola diety w utrzymaniu zdrowia podczas ciąży i połogu. Naturalne sposoby
łagodzenia dolegliwości ciążowych. Rola ćwiczeń i oddychania w czasie ciąży
i porodu. – Agnieszka i Janusz
3. Emocjonalne przygotowanie do porodu - budowanie więzi z partnerem
i dzieckiem - psycholog Maria Kołodziejczyk
4. Fizjologia ciąży i porodu. Znaczenie pozycji w czasie porodu. Epizjotomia
kiedy jest konieczna? Znaczenie pierwszego kontaktu matki z dzieckiem
w pierwszej godzinie po porodzie. – dr Ewa Lorek
5. „Poród w harmonii z naturą” i „Narodziny jakie my znamy”. Bóle porodowe
– znaczenie przygotowania fizycznego i psychicznego na ból związany z porodem. Cięcie cesarskie - kiedy staje się koniecznością? - Agnieszka i Janusz
6. Poród w praktyce - jak radzić sobie w poszczególnych fazach porodu, rola taty
7. Prawa kobiety ciężarnej w pracy i w szpitalu. Kurs asertywności szpitalnej. Jak wybrać miejsce do porodu? Budowanie własnego planu porodu. „Nasze dziecko” – Agnieszka i Janusz
8. Połóg. „Matkowanie matce”. Jak dbać o siebie przez pierwsze 6 tygodni po porodzie? Rola diety, ziół i ćwiczeń. + pytania i odpowiedzi - położna Lidia Kuśnierz
9. Relacje w rodzinie po porodzie. Powrót do pracy. - psycholog Maria
Kołodziejczyk
10. Sztuka karmienia piersią. Rola fizycznego i psychicznego przygotowania do karmienia piersią. - położna Hanna Pułczyńska

11. Noworodek - opieka i pielęgnacja + pytania i odpowiedzi + "Szczęśliwe
niemowlę". Pierwsza pomoc. - położna Renata Hudecka
12. Sposoby noszenia dzieci (chusty, nosidła), „Dotyk miłości”, podsumowanie
i zakończenie kursu - Agnieszka i Janusz

Ze względu na specyfikę pracy położnych terminy i program może ulec drobnym zmianom
 
Czesc :)
Mam pytanie, orientujecie sie kiedy powinno sie zapisac do szkoly rodzenia??

ja się do szkoły rodzenia zapisywałam w styczniu na maj, więc z dużym wyprzedzeniem. Ale chciałam zacząć w ok. 6 miesiąca, ten czas wydawał mi się optymalny. Chodziłam do Narutowicza i nie mogę narzekać - duża dawka solidnej wiedzy, raczej dla osób które mają dużo czasu, bo zajęcia odbywały się nawet kilka razy w tygodniu.
Równolegle chodziłam do Szkoły Rodzenia w Joga Centrum, pisałam już o tym w osobnym wątku, bo byłam bardzo zadowolona, a 11 stycznia zaczyna się tam nowa edycja.
W skrócie - szkoła bardzo uświadamia pewne kwestie, które często traktuje się jako normę, a okazuje się że wcale nie musi tak być..
Żeby się nie powtarzać - dla zainteresowanych wklejam link do wątku na ten temat:

https://www.babyboom.pl/forum/krakow-f195/zajecia-dla-par-w-ciazy-w-krakowie-47411/#post6464618

:)
 
Ja chodziłam w 7 mc do SR Siemiradzkiego na al. Słowackiego i była naprawdę fajnie. W sumie 12 zajęć w ciągu 4 tygodni, przed każdymi gimnastyka (super!!!!), przy czym są trzy grupy i im wcześniej ktoś się zapisuje na SR, to ma szansę na zajęcia przed samymi wykładami :) Raz w tygodniu zajęcia na basenie w Herbewie - też gorąco polecam, bardzo dobrze mi to zrobiło na przeciążony kręgosłup.
 
Mam pytanie, orientujecie sie kiedy powinno sie zapisac do szkoly rodzenia??

Magda_Mr wiekszosc szkol rodzenia przyjmuje kobiety po 30 tc i wiekszosc wymaga zaswiadczenia od ginekologa prowadzacego ze mozesz uczestniczyc w cwiczeniach. Zapisywac do niektorych szkol (np. Zeromski) trzeba sie juz na poczatku ciazy bo takie maja oblozenia. Ja chodzilam do szkoly rodzenia na Kopernika (a rodzilam w Zeromskim), zapisywalam sie gdzies w kwietniu na czerwiec. I z tej szkoly rodzenia przydatne dla mnie byly TYLKO cwiczenia i wyklady o laktacji bo nawet pielegnacja noworodka wg mnie byla pokazana po lebkach i nie bylo szans zeby uczestniczki mogly pocwiczyc....
 
Ostatnia edycja:
Właśnie zaczęłam SR w Żeromskim.. w piwnicy, bo są remonty sal gimnastycznych:(
Eschenbach powiedz kiedy rodziłaś w Żeromskim? Mnie ta piwnica lekko zaniepokoiła... i pogubiłam się w tych korytarzach..

Widziałam zapisy i przeważnie tam były kobiety z widocznym brzuszkiem i około 30 tyg (26-36). Poza orzeczeniem lekarza o przeciwwskazaniu do ćwiczeń nic więcej nie trzeba. A jak się nie ma ćwiczenia to można przyjść jako "wolny słuchacz";)
 
reklama
Do góry