reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Tsh

Pytanie brzmiało "Czy to jest dobry wynik do starań?" Odpowiedź brzmi "tak" i nie, nie opieram tej odpowiedzi na moich doświadczeniach, a na ogólnie obowiązujących normach i zaleceniach. Norma TSH jest od 0,27 i wynik powyżej 0,5 absolutnie się w tę normę wpisuje. Nigdzie nie pisałam, że nie warto oznaczać ft3, ft4, przeciwciał, czy, że ten wynik gwarantuje zdrową tarczycę. Odpowiedziałam na zadane pytanie. Nie kieruj do mnie personalnych wycieczek.

Jakie TSH jest według Twoich lekarzy dobre do starań? Leczysz się na nadczynność?
Nie leczę się na nadczynność. Wynik powyżej 1 jest ok.
 
reklama
Niby jak czytalam skierowanie na badania to bylo napisane prolaktyna tsh i cos jeszcze ale na odbiorze wynikow na kartve napisane jest tylko tsh
Prolaktynę powinnaś zbadać po nocy ok, bez seksu etc i chyba między 2 a 5 DC, ale tu nie pamiętam. Możesz sobie zrobić całą diagnozę tarczycowa, bo samo TSH nie wiele wnosi - tzn. ono jest ok, ale jeśli staracie się i Wam nie wychodzi, to warto to zrobić.
 
nie gwarantuj braku nadczynności na podstawie jednego wyniku, moja mama ma taki i ma nadczynność :) (co oczywiście o niczym tutaj nie świadczy)

Najlepiej zrób sobie cały panel tarczycowy i udaj się do lekarza z wynikami. (TSH, ft3/ft4, stop,atg)
Ale ja nie gwarantuję. Badanie TSH dla kobiet starających się o dziecko jest po to, żeby wykluczyć niedoczynność. Moje koleżanki z nadczynnością za taki wynik wiele by dały, bo często one mają poniżej 0.1...
 
Hej,
Moja endo mówi, że oznaczenie samego tsh bez ft3 i ft4 to za mało informacji. Podczas wizyty pyta tez o moje samopoczucie, wypadanie włosów, stan paznokci, stan skóry, problemy żołądkowi- jelitowe itp. Zawsze tez powtarza, ze leczy się pacjenta, a nie wynik. :)
Polecam znaleźć dobrego endo, z którym tez skonsultujesz swój stan zdrowia pod tym kątem i doradzi, czy może warto wdrożyć suplementację selenu czy cynku, albo jakieś inne witaminy. :)

Pozdrawiam i powodzenia :)
 
Pytanie brzmiało "Czy to jest dobry wynik do starań?" Odpowiedź brzmi "tak" i nie, nie opieram tej odpowiedzi na moich doświadczeniach, a na ogólnie obowiązujących normach i zaleceniach. Norma TSH jest od 0,27 i wynik powyżej 0,5 absolutnie się w tę normę wpisuje. Nigdzie nie pisałam, że nie warto oznaczać ft3, ft4, przeciwciał, czy, że ten wynik gwarantuje zdrową tarczycę. Odpowiedziałam na zadane pytanie. Nie kieruj do mnie personalnych wycieczek.

Jakie TSH jest według Twoich lekarzy dobre do starań? Leczysz się na nadczynność?
Normą akurat też nie ma się co sugerować bo z tego co kojarzę jest chyba do 4,2. Mi endo mówiła że młode kobiety powinny mieć koło 1.
Ja miałam 0,7, teraz w ciąży mam 0,8 i wg mojej lekarki jest ok.
Wcześniej przy 4,3 czułam się fatalnie.

Jak widać ile ludzi tyle opinii więc najlepiej skonsultować się z lekarzem :)
 
Niby jak czytalam skierowanie na badania to bylo napisane prolaktyna tsh i cos jeszcze ale na odbiorze wynikow na kartve napisane jest tylko tsh
Zrób koniecznie. U mnie właśnie podwyższona prolaktyna była przyczyną problemów. Wiadomo, że u Ciebie nie musi ale warto zbadać.
I tak jak ktoś tu wyżej wspomniał, badanie robi się między 2. a 5. dniem cyklu.
 
Normą akurat też nie ma się co sugerować bo z tego co kojarzę jest chyba do 4,2. Mi endo mówiła że młode kobiety powinny mieć koło 1.
Ja miałam 0,7, teraz w ciąży mam 0,8 i wg mojej lekarki jest ok.
Wcześniej przy 4,3 czułam się fatalnie.

Jak widać ile ludzi tyle opinii więc najlepiej skonsultować się z lekarzem :)
Górna norma w większości laboratoriów jest przestarzała i to większość endokrynologów powie. Dolna norma jest ok i wynosi 0,27. Zalecany wynik do starań o ciążę to wynik między 0,27 a 2,5. TSH około 1 jest uznawane za optymalne, idealne do rozpoczęcia starań, ale wynik 0,5 jest jak najbardziej ok. O to po prostu zapytała autorka i taka jest odpowiedź. Taki wynik nie wyklucza nadczynności, Hashimoto, niedoczynności nawet, ale jako pojedynczy wynik jest ok po prostu, mieści się w normie i co wiele dziewczyn tutaj już napisało endokrynolodzy nie mają zastrzeżeń i uznają to za dobry poziom do rozpoczęcia starań.

@Klaudia.1612 Twój wynik jest w normie, resztę powie Ci Twoja ginekolog na wizycie :)
 
Normą akurat też nie ma się co sugerować bo z tego co kojarzę jest chyba do 4,2. Mi endo mówiła że młode kobiety powinny mieć koło 1.
Ja miałam 0,7, teraz w ciąży mam 0,8 i wg mojej lekarki jest ok.
Wcześniej przy 4,3 czułam się fatalnie.

Jak widać ile ludzi tyle opinii więc najlepiej skonsultować się z lekarzem :)
Miałam identyczną sytuację i tak samo endokrynolog mówiła, że tsh powinno być koło 1 podczas starań 🙂
 
reklama
A ja w ciąży miałam 0,6, a poza ciążami 0,4.
FT3 i FT4 w środku norm. Nie mam nadczynności.

edit. Znalazłam jeden wynik, w którym poza ciążą wyszło mi 0,89. Szaleństwo ;-)
 
Ostatnia edycja:
Do góry