reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Urlop macierzyński/kasa za pilnowanie dziecka dla babci

gosia1991

Fanka BB :)
Dołączył(a)
25 Czerwiec 2016
Postów
283
Miasto
Świebodzin
Witajcie dziewczęta. Czy urlop macierzyński jest obowiązkowy ? I drugie pytanie : siostra mojego męża wyczytała na necie,że babcia/dziadek za pilnowanie dziecka może uzyskać od państwa 800 zł. Prawda to? I od jakiego wieku może pilnować ? Szczerze to ja po urodzeniu dzieciątka wolę zostać w domu z nią bo potrzebuje mamy, a nie aby mama odrazy po porodzie szła do pracy i dziecko zostawiała. Pozdrawiam
 
reklama
Urlop macierzyński w wymiarze 20 tygodni jest obowiązkowy, z czego co najmniej 14 tygodni musi być dla matki, pozostałe 6 może przejąć ojciec. Pozostałe 32 tygodnie urlopu, tzw. urlop rodzicielski nie jest obowiązkowe.
O kasie dla babci w wysokości 800 zł nie wiem nic. Tak na szybko google podpowiada mi jedynie, że w 2018 roku wystartował taki program pilotażowy w województwie lubuskim w kilku powiatach, ale to tyle. Nie wiem, czy coś takiego jeszcze istnieje i czy w ogóle istnieje/istniało gdzieś indziej.
 
Tylko to jest to, o czym pisałam. To jest jakiś pilotażowy program w raptem 3 powiatach, nie w całej Polsce. Pytanie czy jesteś z któregoś z tych powiatów? Dodatkowo artykuł jest z kwietnia - pytanie czy program w ogóle wystartował i czy będzie kontynuowany w przyszłości. Do programu trzeba się też załapać, na pewno nie każdy chetny się załapie, tylko starannie wybrane osoby, które spełnią jakieś tam kryteria. Do tego osoby te będą musiały przejść cykl szkoleń itp.
 
Dodatkowo na innej stronie w opisie tego pojektu znalazłam informację, że jest to projekt dla:
"Projekt skierowany jest do 210 osób bezrobotnych (w tym emerytów i rencistów), którzy oddalili się od rynku pracy w trakcie opieki nad wnuczętami, a którzy deklarują chęć powrotu do aktywności zawodowej."

Ja rozumiem to tak, że dotyczyło to ludzi, którzy już przed udziałem w projekcie opiekowali się wnukami, w związku z czym nie mogli być aktywni zawodowo, bo nie mieli na to czasu. Jeśli ktoś wcześniej się nie opiekował, to chyba nie jest dobrym kandydatem.
 
Nie wiem jak z tym 800zł, ale kiedyś koleżance jej mama pilnowała córkę i pamiętam że państwo płaciło jej składki, chyba zdrowotne a koleżanka tylko wynagrodzenie.
 
reklama
reklama
Znalazłam w necie takie informacje Link do: Stowarzyszenie Wspierania Małej Przedsiębiorczości - "Wnuczęta w dobrych rękach" - nabór uczestników do projektu
Wygląda na to że nabór był od kwietnia 2018, dla 70 osób z Świebodzin, najlepiej przedzwonić do stowarzyszenia "pomost" bo oni chyba pilotowali ten program w Świebodzinie i zapytać czy planują koleją edycję. Dokumentów do złożenia była cała masa i z tego co patrzę nie łatwo było spełnić kryteria.
Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji „Pomost” ul. Okrężna 3, 66-200 Świebodzin, tel.512 945 580, Pan Paweł Mrożek (powiat świebodziński i żagański)
 
Do góry