reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Ważne, przydatne, potrzebne

Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala


  1. Dowód tożsamości: dowód osobisty lub paszport
  2. Ubezpieczenie – dokument potwierdzający ważne ubezpieczenie zdrowotne, np.:
    • Dla osoby zatrudnionej na umowę o pracę: legitymacja ubezpieczeniowa z aktualną pieczątką płatnika + aktualne zaświadczenie z zakładu pracy o opłacaniu składek zdrowotnych
    • Dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą: aktualny dowód wpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne
    • Dla osoby ubezpieczonej w KRUS: legitymacja KRUS wraz z dowodem wpłaty ostatniej składki
    • Dla osoby bezrobotnej: aktualne zaświadczenie z Urzędu Pracy
    • Dla osoby korzystającej z pomocy społecznej: zaświadczenie z Ośrodka Pomocy Społecznej
    • Dla osoby ubezpieczonej dobrowolnie: umowa zawarta z NFZ wraz z aktualnym dowodem opłaty składki
    • Dla osoby z innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego korzystającej z opieki zdrowotnej podczas pobytu w Polsce na podstawie przepisów o koordynacji: formularz serii E, Certyfikat, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)
  3. NIP własny (w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej) lub NIP pracodawcy
 
reklama
Przygotowanie domu na przyjęcie dziecka

I. Kosmetyki i przybory toaletowe do pielęgnacji dziecka
· Waciki, gaziki (do przemywania oczu, okolic krocza)
· Pałeczki z watą
· Krem pielęgnacyjny
· Nieperfumowane mydło dla niemowląt
· Oliwka do pielęgnacji niemowląt
· Puder
· Płyn do kąpieli
· Szampon
· Nożyczki do paznokci z zaokrąglonymi końcami
· Miękka szczotka do włosów
· Niealergizujący proszek lub płyn do prania

II. Sprzęty codziennego użytku
· Łóżeczko drewniane z regulowaną wysokością – 1 szt.
· Gładki materacyk – 1 szt.
· Pościel – 2-3 zmiany
· Prześcieradło frotte lub flanelowe – 2 szt.
· Kołderka lub śpiworem
· Ceratka do ochrony łóżeczka przed zmoczeniem – 2 szt.
· Przewijak – 1 szt.
· Wózek głęboki – 1 szt.
· Chusta do noszenia niemowląt (może być używana od 1. dnia życia) – 1 szt.
· Nosidełko zalecane od 3. miesiąca życia – 1 szt.
· Wanienka – 1 szt.
· Ręczniki z kapturkiem – 2 szt.
· Myjki frotte – 2-3 szt.
· Termometr do mierzenia temperatury wody – 1 szt.
· Fotelik samochodowy – 1 szt.
· Torba podręczna (niezbędna podczas spacerów) – 1 szt.

III. Apteczka maluszka
· Sól fizjologiczna do przemywania oczu (w jednorazowych ampułkach)
· Roztwór wody morskiej do czyszczenia nosa
· Spirytus 70% do przemywania pepka jałowymi gazikami (na rynku dostępne SA także gotowe, sterylne gaziki nasączone 70% izopropylowym)
· Aspirator lub gumowa gruszka (do czyszczenia nosa)
· Termometr do mierzenia temperatury ciała dziecka (dotykowy lub elektroniczny)
· Lek zawierający simeticon lub herbatniki na kolki dla dziecka
· Paracetamol w czopkach w razie gorączki – podawać tylko za zgodą lekarza!

IV. Pierwsze ubranka (rozmiar 56-62)
· Koszulki bawełniane, body – 5-7 szt.
· Kaftaniki z długim rękawem trykotowe, bawełniane, frotte – 4-6 szt.
· Body z krótkim i długim rękawem – 5 szt.
· Śpiochy lub pajacyki rozpinane w kroku zakrywające stópki – 4 szt.
· Czapeczki (bawełniane lub batystowe) – 2-3 cienkie, 1 ciepła (wełniana)
· Skarpetki – 2-3 pary
· Cieplejsze sweterki lub bluzeczki – 2 szt.
· Ciepły kombinezon (dla dzieci urodzonych zimą) – 1 szt.
· Śliniaczki – 4 szt.
· Pieluszki flanelowe – 4-6 szt.
· Pieluszki tetrowe
a) do używania zamiast ściereczek – 10 szt.
b) Jako pieluszki na początek – 50 szt.
· Pieluszki jednorazowe na dobę potrzebne będzie ok. 8 szt.
Na początku zalecane są pieluszki jednorazowe o rozmiarze newborn 2-5 kg; następnie w ok. 2. miesiącu życia pieluszki mini 3-6 kg. Nie kupuj zbyt wielu najmniejszych!

· Wilgotne ściereczki pielęgnacyjne na dobę będzie ok. 8 szt.
· Śpiwór – 1 szt.
· Szaliczek miękki – 1 szt.
· Kocyk – 2 cienkie, 1 ciepły
· Rękawiczki – 1 para
· Rożki – 2-3 szt.

V. Inne produkty i akcesoria dla dziecka i mamy
· herbatki na laktację (dla kobiet karmiących piersią)
· wkładki laktacyjne
· butelka do karmienia 125 – 250 ml
· smoczki do karmienia
· smoczki uspokajające
· laktator
· podpaski
· wkładki higieniczne
· płyn odkażający do pielęgnacji krocza po porodzie
· bawełniane biustonosze – potrzebne jest kilka sztuk, ze względu na konieczność częstej zmiany (na rynku dostępne są specjalne biustonosze dla kobiet karmiących)
· krem na pękające brodawki sutkowe
· specjalne przewiewne majtki
 
Proszę bardziej doświadczone mamy o wypowiedzenie się na temat tych list. Zdaję sobie sprawę, że część z tych rzeczy można sobie odpuścić.
 
Więc kochane ja osobiście bym sobie odpuściła puder, ja miałam i użyłam raz i klełam na niego;-);-), termometr do mierzenia wody, kupiłam i żałuje, uzyłam ze dwa razy ale straszliwie mi przeszkadzał, przeszłam na staromodna metode łokciową. Laktator albo jakiś zwykły albo w ogóle bo może się nie przydać, w razie czego wysyłamy męża do apteki po takowy, najlepiej do zaprzyjażnionej apteki;-)Ja miałam zwykły M mi kupił w szpitalu bo miałam problemy, w tym szpitalu mnie naciagneli na laktator za 60 zł a w domu używałam go dwa dni bo się wszystko unormowało:dry:Rożek i kocyk miałam po jednym.No i na początku, mona sobie też darować szampon, mydełko albo płyn w zupełności starczą.
Ale kochane ja mówie ze swojego doświadczenia a wiadomo, że każdy Dzidziuś jest inny i kiażdej mamie przyda sie co innego.A przy pierwszym Dzidziusiu to nawet wskazane jest troche zaszalać;-) Bo ja np. nawet teraz jakbym chciała kupić coś co wiem, że mi nie jest potrzebne to mi mój nos mówi "Kochana kup w to miejsce coś innego, ciuszek albo cos dla Lolka".
 
No ja bym z tej listy kilku rzeczy nie kupiła (rożek mieliśmy jeden i w zupełności wystarczył, nie kupiłabym także nosidełka, mam dwie chusty za to i bardzo mi pomogly ale kupione po okazyjnej cenie), nie chce mi się teraz wypisywać ale też kilka rzeczy bym dodala. Każda mama sama sobie ustala i wg. mnie nie ma takiej złotej listy. Ja np. mimo, że zamierzam karmić piersią to uważam laktator za niezbędny, smoczek też nie uważam za konieczny (dzieki Bogu nie używalismy przy corci i dobrze bo teraz ma wade zgryzu, ktora smoczek moglby tylko powiekszyc!). Majtek poporodowych też raczej nie kupię, lekarze absolutnie je odradzali w szpitalu, najlepiej to leżeć z golą pupą, robić namiot z kołdry a majtki to nakladac tylko wtedy, jak się wychodzi z sali. U nas na sali każda dziewczyna latała z gołym tylkiem tylko podklad miala miedzy nogami.
Za to liste rzeczy potrzebnych do szpitala wydaje kazdy szpital, trzeba poprosic o to co jest wymagane (niektore maja swoje ubranka a w niektorych trzeba przyniesc swoje, tak samo pieluchy, chusteczki, rozek, kosmetyki...). Wszystko wyjdzie w praniu a moja rada to taka, zeby nie sluchac dobrych rad od zgorzknialych ludzi tylko kierowac sie tez intuicja albo korzystac z pomocy zyczliwej nam osoby.
 
Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala

[*]Dla osoby zatrudnionej na umowę o pracę: legitymacja ubezpieczeniowa z aktualną pieczątką płatnika + aktualne zaświadczenie z zakładu pracy o opłacaniu składek zdrowotnych

Nie rozumiem. :dry:
Po co jednocześnie legitymacja i RMUA?? Z tego co wiem druk RMUA jest ważny 3 mies. natomiast legitymacja tylko przez miesiąc. Nie widzę zatem sensu biegac co miesiąc i ją uaktualniać, skoro w RMUA stoi jasno, że jest się ubezpieczonym i do tego ile wynosi składka.
 
Ten fragment we mnie też wzbudził podobne wątpliwości. Ale jak pisałam wcześniej, bez zmian przepisałam ulotkę, którą dostałam.
 
No właśnie.
Poza tym nie kazdy ma legitymację i z tego co wiem, nie bardzo chca ją wydawać.
Myślę, że to relikt i warto skupić się raczej na "ermułce". Tym bardziej, że ja ostatnio przy badaniach na NFZ właśnie nią się okazałam i wystarczyło:-)
 
bo tak naprawdę potrzebne jest albo to, albo to, choć tak na prawdę od legitek się już ucieka:)

Widzę, że kolejna grudnióweczka pokazała śliczną buźkę:) cristalrose co Ty robisz zeby Ci się tak grzywka równo układała?:)
 
reklama
zazdroszczę cristalrose naprawdę, moje włosy są niesforne jakieś a jak już mam grzywkę, to bardzo żałuję że ją mam.
ok nie zaśmiecam wątku, bo mamolka, mnie zaraz przegoni:)
 
Do góry