reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Własna działalność a zasiłek.

Noelia28

Aktywna w BB
Dołączył(a)
11 Styczeń 2019
Postów
91
Witam,
podejrzewam, że jestem w ciąży.
Jestem na własnej działaności i nie opłacam dobrowolnej składki chorobowej ( mam mały ZUS ).
Jeśli sie okaże , ze jestem w ciąży chce przejść na pełny ZUS i opłacać składkę chorobową ( min 90 dni).
Moje pytanie brzmi czy jak pójdę na zwolnienie lekarskie to opłacam w dalszym ciągu pełny ZUS ? czy moge zawiesić działaność.
jestem zielona.
 
reklama
A dlaczego od razu zakładasz, że pójdziesz na zwolnienie? Składki społeczne będą obliczone proporcjonalnie od dnia zwolnienia. Składka zdrowotna jest niepodzielna i ją będziesz musiała opłacać przez cały okres zwolnienia.
 
Zakładam tak ponieważ 31. 01 muszę zamknać działaność. I dlatego się dopytuje jak będzie to wyglądać, żebym nie zsostała z niczym... :(
Wcześniej pisałaś, że chcesz przjść na wysoki ZUS i opłacać go minimum 90 dni, więc do 31.01 raczej sie nie wyrobisz. Możesz zawiesić działalnośc będąc juz na zwolnieniu chorobowym, ale z tego co się orientuję to macierzyńskiego już nie dostaniesz.
 
jeśli się okaże ,że jestem w ciąży to zmuszona będę nie zawieszać działaności i przez 3 miesiące opłacać składkę chorobową. Jeśli zostanę przy małym zusie i przy najniższej składce moj zasiłek wyniesie 1000 zł, jeśli będę płacić składki od wyższego zusu to składka wyniesie ok 1700-1800 zł ( inf. od księgowej ). I nie ukrywam, że szukam najlepszego wyjścia z tej sytuacji. Bo nie mogę zostać bez żadnych pieniędzy :( a w galerii już umowa jest wypowiedziana.
 
reklama
Myślę też o tym, żeby chociaż na 3 miesiące pójść i pracować. Bo z własnej działaności nie będe miała żadnych przychodów.
Takie zatrudnienie może być dla Zusu powodem do kontroli Ciebie i Twojego ewentualnego przyszłego pracodawcy. Nie ma oczywiście zakazu zatrudnienia kobiety w ciąży, ale pod warunkiem, że będzie pracować a nie ucieknie na zwolnienie.
 
reklama
Do góry