reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Wynik biopsji a planowanie ciąży

Klara95

Zaangażowana w BB
Dołączył(a)
4 Wrzesień 2019
Postów
138
Cześć :)
Chciałam zapytać czy któraś z Was miała dobry wynik z biopsji cienkoiglowej a okazało się, że jednak ma nowotwór?

Mam guza tarczycy i czekam na wynik. Bardzo chcielibyśmy z Mężem starać się o drugiego bobasa. Wynik z biopsji powinien być do 3 tyg, jednak endokrynolog stwierdziła, że guz jej się nie podoba i musimy się zobaczyć najpóźniej za 4 miesiące (kolejna wizyta pod koniec maja).
No i mam dylemat ;) czy sprawić by los zdecydował za mnie jeśli wyniki biopsji będą dobre (przecież mogę od razu nie zajść) czy jednak czekać ;)
 
reklama
A jak Twoje wyniki TSH i fT4?
Pamiętaj, że jeśli okaże się, że to nowotwór - to będziesz musiała stanąć przed decyzją czy przeprowadzić operację.
Niestety tarczyca i płodność idą ze sobą w parze. Więc jeśli nie masz unormowanej tarczycy, to i szanse na ciąże są bardzo małe. Poczekaj na wynik - moim zdaniem jeśli wyjdzie nieprawidłowy, to lekarz przyjmie Cię wcześniej.
 
A jak Twoje wyniki TSH i fT4?
Pamiętaj, że jeśli okaże się, że to nowotwór - to będziesz musiała stanąć przed decyzją czy przeprowadzić operację.
Niestety tarczyca i płodność idą ze sobą w parze. Więc jeśli nie masz unormowanej tarczycy, to i szanse na ciąże są bardzo małe. Poczekaj na wynik - moim zdaniem jeśli wyjdzie nieprawidłowy, to lekarz przyjmie Cię wcześniej.
Właśnie wyniki wszystkie mam idealne wręcz :) pozostaje ten nieszczęsny guz.
No właśnie na informować o wyniku nieprawidłowym do 3 tyg, dlatego zastanawiam się czy wyszła komuś biopsja dobrze, a mimo wszystko okazało się, że to nowotwór :)
A byłaby to moja druga ciąża, pierwsza udała się "po pierwszym strzale" kolokwialnie pisząc :)
 
To wszystko zależy od tego jak lekarz pobrał materiał. Jeśli pobrał z dobrego miejsca (a pewnie miałaś robioną biopsję pod kontrolą USG), to prawdopodobieństwo błędu jest znikome. Osobiście nie znam żadnego przypadku takiego błędu.
Przede wszystkim - skoro jest zmiana to na wyniku na pewno musi być określony charakter zmiany.
A masz opis USG? Tarczyca jest prawidłowych wymiarów czy odbiega coś od normy? Ogólnie nawet jeśli jest to zmiana łagodna, ale rośnie szybko, to należy ją usunąć chirurgicznie. Mniejsze zmiany pozostawia się do obserwacji.
Także jak będziesz miała wynik, to dopiero się zastanawiaj :)
 
Robiona pod kontrolą usg, 3 pobrania :) tarczyca nie powiększona, węzły chłonne w normie. Na niekorzyść guza działa to, że ma nieregularna otoczkę i jest hypoechogeniczny, co może zwiastować nowotwor, no i ma unaczynienie typu III, cokolwiek to znaczy :)
 
Z moich danych/wiedzy wynika, że tylko ok 5% hypoechogennych guzków tarczycy wskazuje na nowotwór.
Typ III unaczynienia - to bodajże unaczynienie obwodowe, które przemawia raczej za łagodnym charakterem zmiany.
 
reklama
Do góry