reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Jest taka sprawa. Trudna. Jedna z naszych babyboomowych moderatorek dowiedziała się, że ma nowotwór. Stało się to kompletnie nieoczekiwanie, a szok spotęgowała informacja, że nowotwór jest złośliwy i niestety są przerzuty. Rozpoczęła się walka. Jeśli możesz wesprzeć Iwonę, bo wiesz jak ważne, żeby maluszki miały mamę - nie czekaj. Jeśli masz do niej pytania, wiesz, gdzie jej szukać. Przeczytaj i zadziałaj

reklama

Zabawy, czyli w co i jak bawimy się z naszymi pociechami

magdziara

Czerwcowa mama'08
Dołączył(a)
16 Grudzień 2007
Postów
3 480
Miasto
W Polsce
Myślę, że przyda nam się wątek dotyczący wspólnych zabaw z maluszkiem. Zabawa to nauka,zabawa to bliskość i radość. Dlatego podzielmy się naszymi pomysłami , wierszykami i piosenkami. Czasem bywa , że brakuje nam pomysłów lub nie znamy niektórych zabaw.
 
reklama
Taki prosty wierszyk:

Kolory
Żółte jest słońce,
a niebieskie niebo,
biała na nim chmurka,
zaś zielone drzewo.

Czarny kot na drzewie
i czerwone jabłka,
ale najładniejsza
moja szara czapka
( można zmieniać kolor w zależności od koloru czapki dziecka)
 
Magdziarko Ty czytasz w moich myślach, bo ostatnio tez mi chodziło po głowie, żeby podzielić się pomysłami na zabawy z maluszkami :tak:

u nas hitem jest "cacy, cacy (...) bac, bac, bac po glacy" :-D

a jeśli komuś brakuje pomysłów na wierszyki i piosenki to polecam stronkę
Ewa - "Kisia"
 
Ostatnia edycja:
U nas najlepsza zabawa do warzyła myszka jagielki , oraz idzie kominuiarz po drabinie, idzie raczek nieboraczek. Wojtek ma łaskotki wiec kaze etakie mizianie to dla niego ubaw niesamowity. Piosenki tez spiewamy zwlaszcza takie proste przedszkolne gdzie jest duzo powtoerzen ( jada jada misie, jagodki, tu paluszek , )Noo ewlasnie takie jak Mata podala.
 
Mój Jasio uwielbia mieć gołe nóżki i uderzac nimi o podłogę - nie wspomnę jak jest przy kąpieli hihi oboje z m jesteśmy mokrzy :-D
poza tym Jasio lubi wszystko co szeleści (najlepiej jakaś reklamówka)
Często bawimy się na macie i turlamy sie po podłodze. Jasio lubi tez jak m gilga go po brzuchu :-D
 
Znalazłam takie:
Potrząsanie
Napełnij różne pudełka i pojemniki różnymi przedmiotami, takimi jak kamyki, płatki owsiane, ryż, cukier. Zabezpiecz je tak, aby Malec nie mógł ich otworzyć i wyjąć zawartości. Podaj dziecku pojemnik i trzymając Maluszka za rączkę potrząśnij nim. Weź pojemnik z inną zawartością i potrząśnij. Ta zabawa uczy dziecko rozpoznawania różnych dźwięków, co z kolei przyśpiesza rozwój językowy.


Mów do mnie
Zanim Twój Maluszek zacznie rozumieć to co do niego mówisz, zaczyna reagować na różne bodźce słuchowe. Mów do niego tak często jak często jest to możliwe. Informuj co robisz, np. zmieniając pieluchę mów: "teraz zmienię Ci pieluszkę", "do góry" gdy go podnosisz. Zobaczysz, że Twój Maluch zacznie reagować na Twoje sygnały: gdy przed podniesieniem go powiesz "do góry" i wyciągniesz do Malucha ręce i on zacznie wyciągać rączki do Ciebie. Dzięki temu rozwijać się będzie jego sprawność językowa oraz nawiąże się komunikacja między Wami.


Śpiewamy
Śpiewaj Maluszkowi o wszystkim: o tym co robisz, o zwierzątkach, o przedmiotach i o nim samym. Słowa nie muszą się rymować. Dzięki temu uczy się słuchania, nabiera sprawności językowej oraz umacnia się między Wami więź emocjonalna.


Grzechotka
Daj swojemu Maluszkowi grzechotkę. Pokaż mu jak nią potrząsać, zobacz czy sam potrafi nią ruszać. Następnie spróbuj go nauczyć jak przełożyć ją z jednej rączki do drugiej. Dzięki tej zabawie Maluszek zrozumie, że to właśnie on (jego rączka) wydobywa dźwięk z grzechotki. W ten sposób uczy się również rozróżniania dźwięków.


Przedmioty
Wybierz różne przedmioty. Weź jeden z nich i powiedz Twojemu Maluchowi jak się nazywa. Następnie podaj przedmiot dziecku, aby sam mógł go obejrzeć, powtórz nazwę przedmiotu kiedy trzyma go Maluszek. Zrób to samo z pozostałymi przedmiotami. Dzięki tej zabawie Twoje dziecko uczy się koncentracji, obracając przedmiot w rączkach usprawnia motorykę swoich rączek.


Zabawa rączkami
Kiedy Maluch będzie potrafił już siedzieć posadź Go w foteliku. Przed nim połóź kawałki jedzenia, np. chrupki. Sięgając po nie Twój Maluszek będzie nabierał sprawności ruchowej i zręczności. Następnie pokaż dziecku, że chrupki można podnosić i odkładać. Zapewne odkładanie jedzenia będzie trudniejsze, ale po paru ćwiczeniach dziecko nabierze wprawy. Pokaż Maleństwu jak przekładać chrupki z jednej rączki do drugiej. Takie ćwicznia nie tylko usprawnią rączki i paluszki dziecka, ale też uczą je koordynacji wzrokowo-ruchowej.


Piłeczka
Do dziecięcej skarpetki przyszyj materiałową piłeczkę. Załóż skarpetkę z przyszytą piłeczką na stópkę Twojego dziecka i obserwuj jak się bawi. Ta zabawa uczy Twoje Maleństwo koordynacji wzrokowo-ruchowej.


Wstawanie
Połóż dziecko na plecach na łóżku bądź na miękkim kocyku. Złap je za rączki i stopniowo podciągaj Malucha do pozycji stojącej, uważaj przy tym aby dziecko się nie wyślizgnęło i nie upadło. To ćwiczenie może być przez jakiś czas ulubioną zabawą Malucha. Dzięki niemu dziecko wzmacnia mięśnie, uczy się wstawania oraz ćwiczy równowagę.


Na kolanku
Usiądź na krześle i załóż nogę na nogę. Maluszka posadź na swoim kolanie i chwyć pod pachami. Ruszaj kolanem w górę i w dół. Dzięki tej zabawie Twój Maluszek uczy się utrzymywania równowagi.


Naśladowanie
Posadź Maluszka na kolanach twarzą do siebie. Rob różne miny, pokazuj język i wydawaj przy tym różne dźwięki. Twoje miny na pewno rozśmieszą Malucha, będzie też próbował Cię naśladować. Dzięki tej zabawie dziecko ćwiczy język, uczy się naśladować Ciebie.


Kąpiel
Podczas mycia Maluszka śpiewaj mu piosenkę o tej części ciała, którą właśnie myjesz. Dzięki temu Maluszek poznaje swoje ciało.


Całuj mnie
Połóż Maluszka na miękkim kocyku i uklęknij przed nim. Całuj różne części ciała dziecka przy tym nazywając je. Dzięki temu Twój Maluch poznaje części swojego ciała oraz umacnia się między Wami więź uczuciowa.


Na dobranoc
Przed zaśnięciem możesz Twojemu Maleństwu śpiewać lub czytać bajki. Dzięki temu umacnia się między Wami więź emocjonalna, a także Twoje Maleństwo uczy się słuchania, rozwija się jego sprawność językowa.
 
reklama
jeśli chodzi o zabawy to Filip uwielbia rozśmieszanie przez łaskotki i całowanie w szyjke o raz śpiewanie i do tego sam sobie wymyślił jedną z zabaw: nakłada pieluszkę na głowke i czeka kiedy mu ją zdejmę-takie a kuku:-D
 
Do góry