reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

zabawy i ćwiczenia z maluszkiem

Maja też jakoś silna z tą główką i też ją ładnie trzyma:)). A co do zabawek to może rzeczywiście powoli się będzie przekonywać do leżaka i maty. A karuzelkę mam na łóżeczko i jak powiesiliśmy wczoraj- a miała wtedy całodniowy atak kolki- to tak się wystraszyła, że nie mogliśmy Jej uspokoić:(.To był pewnie duży błąd.
 
reklama
na tvn style o 13-ej jest codziennie taki program dla mam i wczoraj gadali że leżaczki/bujaczki od 3 mca się nadają? a ja mam od producenta że od 0.

główka u nas też od praktycznie początku na chwilkę trzymana i podnoszona samodzielnie. wiem że nawet trzeba na chwilkę kłaść tak malenstwo na brzuszek zeby poćwiczyło główkę.
nasz Alex ma bardzo wyczulony słuch (no i budzi go co jakiś większy hałas) i wodzi główką za dżwiękami już od 2 tygodnia.
 
Ostatnia edycja:
mi się wydaje, ze te leżaczki pisza że od urodzenia a nie od 3 miesiaca bo rodzice zastanawialiby się czy kupić skoro waga często jest tylko do 9 kg

a takie coś znalazłam w sieci. Zabawy z 2 miesięczym dzieckiem
Pokaż mi świat

Noś dziecko po mieszkaniu i pokazując różne przedmioty nazywaj je i mów, do czego służą.

Jestem taki zasłuchany

Jak najczęściej mów do dziecka, o tym, co akurat robisz. Co widzisz za oknem, czy w gazecie, jeśli maluszek zacznie wydawać jakieś dźwięki postaraj się na nie odpowiadać lub je naśladować. Pamiętaj daj się dziecku wypowiedzieć.

Jest! Nie ma!

Pokazuj dziecku kolorową zabawkę lub jakiś duży przedmiot o intensywnych kolorach. Gdy maluch skupi na nim wzrok zakryj ją na chwilę np. tetrową pieluchą "O! Nie ma". Po kilku sekundach odkryj i zawołaj: "O! Jest!"

Paluszek gilgoczek

Nawiąż kontakt wzrokowy z dzieckiem, zamachaj dłonią, pokaż paluszka gilgoczka i z uśmiechem powiedz: "Idzie paluszek gilgoczek i połaskocze ....( tu imię dziecka) w brzuszek". Powoli poruszając palcami, zbliżaj je do skóry dziecka i delikatnie łaskotaj. Powtórz kilka razy łaskocząc w różne części ciała i oczywiście nazywaj je.

Uwaga leci pszczoła!

Trzymając dziecko na rękach siądź sobie wygodnie. Unieś palec w górę i zataczaj nim koła, udając brzęczenie pszczoły. Posadź pszczółkę na policzku malucha i delikatnie go połaskocz. Powtórz zabawę kilka razy tak, aby mógł wodzić oczami za Twoim palcem.

Świetliste kręgi

Zgaś w pokoju światło, możesz włączyć jakąś malutką lampkę. Połóż dziecko obok siebie na łóżku lub na podłodze (oczywiście na miękkim kocyku) włącz latarkę i zataczaj świetliste kręgi na suficie

A kuku! Gdzie jest mama?

Zwróć na siebie uwagę dziecka, a potem przykryj swoją głowę i twarz pieluszką lub chusteczką i zapytaj gdzie jest Mama? Po kilku sekundach zrzuć zasłonę i wykrzyknij radośnie „A kuku tu jestem!".

A kuku! Gdzie jest moje maleństwo?

Cieniutką pieluszką tetrową na krótką chwilę przykryj buzię dziecka i zapytaj gdzie jest moje maleństwo? Po chwili zdejmij pieluszkę z radosnym okrzykiem „A tu jesteś".

Mini turlanie

Połóż brzuchem na swoim brzuch malucha przytul i delikatnie przechylaj się z lewej na prawą. Robiąc to mów a teraz na lewo a teraz na prawo

Pokaż mi świat zwierząt

Przygotuj sobie duże wyraźne ilustracje zwierząt - na jednym obrazku jedno zwierzątko (możesz powycinać z gazet i nakleić na biały sztywny karton, lub skorzystać z zasobów internetu i wydrukować). Pokazuj dziecku po dwie trzy karty mówiąc, co to za zwierzę gdzie mieszka i jaki wydaje odgłos.

Skąd ten dźwięk?

Posadź a właściwie połóż malucha np. na leżaczku (tak na marginesie bardzo przydatna rzecz) i potrząsaj grzechotką lub dzwoń dzwoneczkiem z prawej strony dziecka maluszek powinien poszukać wzrokiem źródła dźwięku, kiedy zareaguje i skieruje się w jego stronę pochwal malucha. I zagrzechocz z lewej strony czekając na reakcję. Aby stymulować rozwój malucha Pamiętaj nie dzwoń i nie grzechocz maluchowi nad głową, bo nie będzie w stanie zlokalizować źródła dźwięku.

Jestem miś mam na imię Zdziś.

Pokaż dziecku misia a następnie zacznij udawać, że zabawka mówi: "cześć jestem miś mam na imię Zdziś. A ty jak masz na imię?...". Podczas tej zabawy zmieniaj intonację głosu.

Tu mama ma nosek, a tu oko

Połóż rączkę dziecka na swojej twarzy i przesuń nią po swoich oczach, nosie, ustach oczywiście mów maluchowi, co akurat dotyka i do czego służy.

Poznawanie przez dotykanie

Przygotuj sobie kilka skrawków materiałów, pluszaków lub małych poduszeczek chodzi o to, aby przygotowane akcesoria miały różną fakturę. Delikatnie dotykaj skórę dziecka na brzuszku lub kładź jego rączkę na tkaniny. Jeżeli masz duże kawałki tkanin możesz w ciepłym pomieszczeniu rozebrać dziecko i kłaść je tak, aby całym ciałem poznawało rodzaje tkanin.

Poznawanie przez wąchanie

Dawaj do powąchania swojemu dziecku różne produkty spożywcze, kartkę papieru, krem do pupy itp. mów oczywiście, co to jest i do czego służy.

Bańki Mydlane

Ułóż wygodnie malucha w leżaczku lub na kocyku i puszczaj nad nim bańki mydlane.

Kopnij piłkę

Nadmuchaj dużą kolorową plażową piłkę. Połóż dziecko na plecach, trzymaj piłkę nad jego nóżkami tak by wierzgając nóżkami mógł w nią uderzać.

i jeszcze
zabawy językiem, np. wyciąganie go, oblizywanie się, ruszanie na boki - te ćwiczenia podobno pomagają szybciej uczyć się mówić,

- masaże, np. przesuwaj obie dłonie na przemian po brzuszku (od klatki piersiowej w dół), rączki: rączka dziecka do góry, kciuk i palec wskazujący drugiej dłoni wokół ramienia małego i przesuwanie w górę i w dół.
 
Ostatnia edycja:
Nina zauwazyla ostatnio ze jak kopnie w zabawki na lezaczku to sie ruszaja... wiec teraz jak siedzi w nim to jest zabawa z nogami i zabawkami... na macie nie chce lezec narazie wiec jej nie bede zmuszac...
 
Olek na karuzelkę patrzy może od jakiś dwóch tygodni. Od kilku dni lubi leżaczek z wibracją ale boję się, czy to wibrowanie nie zaszkodzi, bo to jednak główka ciągle drga :baffled: Wpatruje się w małpkę przywieszoną do leżaczka. Na macie leżał ze dwa razy ale krótko, szybko się nudzi. Wiszą nad nim zabaweczki, jedną nawet zawiesiłam nisko, bezpośrednio nad łapką i on co chwila uderza ale nijak go to nie interesuje jeszcze. Bardzo lubi leżać na brzuszku i nawet nieświadomie przekręca się na boczek z brzuszka. Lubi być noszony na rękach w pionie, już dosyć sztywno trzyma głowę. Niestety bardzo rzadko się uśmiecha :( Lubi jak się do niego gada, wpatruje się bardzo w twarz. Oho, płacze...
Pozdrawiam
 
Dziadek naprawił nam karuzelę, bo ten pałąk nie wytrzymuje ciężaru zawieszek i Mały patrzy się trochę na zabawki i czasem się uśmiechnie ale nudzi go to jakoś szybko.
 
Mój mały lubi jak z nim się rozmawia ;D a przynajmniej jak do niego się mówi, można liczyć też na uśmieszki i widzę że po mału stara się coś gugać.. już wydaje : ałłł.. ;D i lubi jak się naśladuje jego minki ;D
co do karuzeli, o ile melodia może być to te maskotki jeszcze go nie interesują ;)
 
reklama
u nas karuzelę panna Hanna ma w poważaniu:p lubi za to huśtawkę swoją:) zobaczymy co jutro powie na matę edukacyjną:) lubi patrzeć jak się do niej minki jakieś robi:) gada po swojemu:p grucha sobie:p moim zdaniem zaczyna się delikatnie uśmiechać półświadomie,ale widzę, że to innych rodzaj uśmiechu niż taki jaki był do tej pory:) a wiecie co jest najważniejsze?:p że kocham z Pawłem tego naszego szkrabika ponad życie:)
 
Do góry