reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Zasiłek z ZUSU a ubezpieczenie po porodzie

RissRose

Fanka BB :)
Dołączył(a)
17 Styczeń 2021
Postów
180
Witam. w styczniu zaszłam w ciążę w lutym kończyła mi się umowa, której mi nie przedłużyli, bo od razu gdy dowiedziałam się, że jestem w ciąży poszłam na l4 ( mialam różne problemy z ciaza ) Do dziś pobieram zasiłek z Zusu i jestem tam ubezpieczona, ale nie jestem pewna jak to wygląda z tym ubezpieczeniem. Ubezpieczona jestem do dnia porodu ? Po porodzie przeciez zostaje się w szpitalu 2-3 dni, jak to wygląda ? Wie ktoś?
 
reklama
Ubezpieczona jesteś jeszcze przez czas połogu, tj. 42 dni po porodzie.
Potem albo mąż musi Cię zgłosić do ubezpieczenia, albo musisz być zarejestrowana jako bezrobotna w UP.
 
Najlepiej jak mąż zgłosi dziecko i Ciebie do swojego ubezpieczenia w pracy. Dowiedz się też jak to będzie z wypłata macierzyńskiego. Mi umowa wygasła już po porodzie więc zasiłek normalnie pobierałam. Od tamtej pory nie pracuje, i teraz po drugim porodzie dostaje świadczenie rodzicielskie z mopsu.
 
@OlaPro Autorka postu nie jest osobą zatrudnioną, gdyż jej umowa wygasła. W takim przypadku nie ma macierzyńskiego. Można się ubiegać o tzw. kosiniakowe.
Dlatego mówię żeby się dowiedziała jak to jest u niej z wypłata macierzyńskiego jeżeli się nie pracuje. U mnie w mopsie ( tam się załatwia u nas takie sprawy) jak wspomniałam o kosiniakowym to powiedzieli , że oni wypłacają świadczenie rodzicielskie więc zwał jak zwał jest to jedna kwota 1000 zł przez rok.
 
Ubezpieczona jesteś jeszcze przez czas połogu, tj. 42 dni po porodzie.
Potem albo mąż musi Cię zgłosić do ubezpieczenia, albo musisz być zarejestrowana jako bezrobotna w UP.
Juz zgłupiałam dzis poszłam oddać zaświadczenie i z ciekawości spytałam Pani z Zusu o te ubezpieczenie. Powiedziala mi, że do dnia porodu tylko mam ubezpieczenie nie dłużej, już nic z tego nie rozumiem 😔
 
To następnym razem powiedz, by przeczytała ustawę z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych . gdzie jest czarno na białym napisane, że kobiety w okresie ciąży i połogu (tj. do 42. dnia po porodzie) mają prawo do świadczeń zdrowotnych ( o ile mają obywatelstwo i mieszkają w Polsce).
Tu masz link: Link do: Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych
Ok dziękuję, bo ta Pani powiedziała, że co oni mają wspólnego z nfz, że nic, i niby z jakiej racji mają dalej mnie ubezpieczać i że mam się pytać w mopsie jak to wygląda..W środę dzwonie o zmianę adresu na infolinię Zusu, zobaczymy co powie mi Pani z infolinii jak wspomnę o tej ustawie.
 
Bo ty nie jesteś wówczas ubezpieczona przez ZUS.... Tylko masz prawo do świadczeń zdrowotnych z racji ciąży i połogu ;) A tu ZUS nie ma nic do tego :)
 
reklama
Do góry