reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Zwolnienia L4, sprawy urzędowe..itp.

reklama
klariss1 tez miałam w 1 ciazy taka kontrole nie przejmuj sie tym bardziej że pracowalas , fakt wydłuzy to wypłate pieniedzy u mnie niestety trwało to az 3 miesiące !!! i pieniadze dostałam dopiero jak urodziłam (masakra)
Panie w Zusie z reguły sa miłe i pomagaja załatwiac takie sprawy
 
A ja mam pytanko ,jak to jest odrazu po porodzie np jestem na L4 do 12.12 rodze 13.12 i co pozniej? daja mi jeszcze L4 ze szpitala i mam wyslac firmie? czy odrazu po wyjsciu ze szpitala wysylam pracodawcy dokumenty malego i urlop macierzynski?moze to i głupie pytanie:zawstydzona/y:ale naprawde w sprawach kadrowych jestem ciemna:-D
 
Przede wszystkim najprawdopodobniej urodzimy w trakcie zwolnienia, a nie na przełomie jednego i drugiego. Urlop macierzyński rozpoczyna się w dniu porodu - wówczas zwolnienie lekarskie jest "przerwane". Nie ma kolejnych zwolnień lekarskich. Przez męża, telefonicznie albo w inny sposób informujesz pracodawcę o dniu porodu (powinno się to zrobić w ciągu 2 dni) - czyli to jest kwestia URLOPU macierzyńskiego.
Oczywiście składa się wniosek o udzielenie tego urlopu, ale nikt nie jest w stanie zrobić tego w dniu porodu ;) Poza tym dowodem potwierdzającym w oczach pracodawcy datę narodzin dziecka jest skrócony odpis aktu urodzenia, a ten będziemy mieć w ciągu ok. 3 dni.
Dopiero wówczas składamy oficjalny wniosek o urlop macierzyński, który skutkuje dodatkowo naliczeniem ZASIŁKU macierzyńskiego (ewentualnie przekazaniem dokumentów do ZUS, o ile wypłata następuje bezpośrednio od nich, czyli w przypadku zatrudnienia w małej firmie).

Istnieją przypadki zwolnień lekarskich po porodzie, ale to bardzo specyficzne okoliczności i nie nastawiajmy się na nie ;)


Zapomniałam... Szpital może wystawić zaświadczenie o dacie porodu. Czasem pracodawca może tego wymagać zanim zobaczy odpis aktu urodzenia, choć moim zdaniem to już lekkie czepianie się ;)

No i jeszcze jedna specyficzna sytuacja - jesteśmy na zwolnieniu i trafiamy do szpitala, ale jeszcze nie rodzimy. W trakcie pobytu w szpitalu kończy nam się zwolnienie. Co wtedy? W takich przypadkach oczywiście nie zawracamy głowy naszemu ginowi, bo to nie on wystawi kolejne zwolnienie, ale szpital. Trzeba sobie tego dopilnować - jeśli leżymy powyżej 7 dni (i ciągle nie rodzimy) szpital tylko zawiadamia na piśmie pracodawcę o pobycie w szpitalu (ten dokument może odebrać mąż i zawieźć naszemu pracodawcy), jeśli jednak pobyt będzie trwał krócej i nas wypuszczą, albo urodzimy - szpital wystawa zwolnienie na okres od dnia po zakończeniu wcześniejszego zwolnienia do ostatniego dnia pobytu, albo do ostatniego dnia przed porodem (od dnia porodu - macierzyński - jak pisałam wyżej).
 
Ostatnia edycja:
Dziewczyny, a ja mam takie trochę dziwne pytanie. Do porodu trzeba przygotować kilka dokumentów i wyniki badań. Z tego co wiem, potrzeba mieć książeczkę ubezpieczeniową i tu jest moje pytanie.... Jestem zarejestrowana jako bezrobotna w urzędzie i to właśnie miasto ubezpiecza mnie, więc jaki ja mam dokument zabrać ze sobą do szpitala jako dowód na to, że jestem ubezpieczona???
 
2701...jak ja byłam zarejestrowana w UP, to kiedy szłam do lekarza pobierałam zaświadczenia z urzędu, ze jestem u nich zarejestrowana i przez to ubezpieczona. Także przejdź się po takie zaświadczenia na 100% muszą Ci cos takiego wystawić. Może najpierw zadzwoń czy wystawią Ci to na miejscu, czy jest jakiś czas oczekiwania, bo to różnie bywa, powiedz że jestes w późnej ciąży i niech Ci to przygotują do odbioru, żebyś nie musiała dwa razy jeździć ;)
 
Jeśli już masz legitymację ubezpieczeniową (napisałam jeśli, bo już się ich nie wystawia, ale te, które posiadamy są nadal aktualne) podbija ją instytucja ubezpieczająca, w Twoim przypadku będzie to Urząd Pracy. Często jednak nie chcą już tego robić i dowodem jest wtedy zaświadczenie z PUP o objęciu ubezpieczeniem.

Poniżej wklejam informację ze strony NFZ, zawierającą spis dokumentów potwierdzających objęcie ubezpieczeniem:

W związku z zaprzestaniem wydawania przez ZUS legitymacji ubezpieczeniowych od dnia 1 stycznia 2010 roku, NFZ przedstawia informację na temat dokumentów potwierdzających prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych.
Potwierdzenie prawa do świadczeń
Osoba, która zamierza skorzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej w ramach ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia zobowiązana jest przedstawić potwierdzenie prawa do ich uzyskania.
Obowiązek przedstawienia potwierdzenia prawa do świadczeń nie dotyczy dzieci do 6. miesiąca życia, które nie zostały zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego, np. z powodu braku numeru PESEL!
Do czasu wydania Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego dokumentem potwierdzającym prawo do świadczeń jest każdy dokument, który potwierdza uprawnienia do świadczeń opieki zdrowotnej, w szczególności dokument potwierdzający opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne, np.:
dla osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę
  • druk zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego oraz aktualnie potwierdzony raport miesięczny ZUS RMUA wydawany przez pracodawcę (nie dotyczy osób na urlopie bezpłatnym powyżej 30 dni),
  • aktualne zaświadczenie z zakładu pracy,
  • legitymacja ubezpieczeniowa z aktualnym wpisem i pieczątką pracodawcy;
dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą
  • druk zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego oraz aktualny dowód wpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne;
dla osoby ubezpieczonej w KRUS
  • zaświadczenie lub legitymacja aktualnie podstemplowane przez KRUS (dowód wpłaty składki w przypadku prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej);
dla emerytów i rencistów
  • legitymacja emeryta lub rencisty. W przypadku legitymacji wydanej przez ZUS numer legitymacji powinien zawierać oznaczenie oddziału NFZ.
    Jeżeli 3. i 4. pozycja numeru zawiera znaki "--", legitymacja nie jest dokumentem potwierdzającym uprawnienia do świadczeń zdrowotnych. W takim przypadku należy przedstawić inny dowód ubezpieczenia. Np. osoba pobierająca rentę/emeryturę ZUS, ale zamieszkała na terenie innego państwa, powinna przedstawić aktualną kartę EKUZ;
  • zaświadczenie z ZUS lub KRUS (WBA, ZER MSWiA.),
  • aktualny odcinek emerytury lub renty,
  • dokument potwierdzający kwotę przekazanej emerytury lub renty, w tym w szczególności odcinek przekazu lub wyciąg (art. 240 ust. 2 Ustawy);
dla osoby bezrobotnej
  • aktualne zaświadczenie z urzędu pracy o zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego;
dla osoby ubezpieczonej dobrowolnie
  • umowa zawarta z NFZ i dokument ZUS potwierdzający zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego wraz z aktualnym dowodem opłacenia składki zdrowotnej;
dla członka rodziny osoby ubezpieczonej
  • dowód opłacenia składki zdrowotnej przez osobę, która zgłosiła członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego wraz z kserokopią zgłoszenia (druki: ZUS RMUA + druk ZUS ZCNA jeżeli zgłoszenie nastąpiło po 1 lipca 2008 r. (ZUS ZCZA jeżeli zgłoszenie nastąpiło przed dniem 1 lipca 2008 r.),
  • aktualne zaświadczenie wydane przez pracodawcę, > zaświadczenie z KRUS o ubezpieczeniu członków rodziny, > legitymacja rodzinna z wpisanymi danymi członków rodziny wraz z aktualną datą i pieczątką zakładu pracy lub ZUS,
  • legitymacja emeryta/rencisty z wpisanymi członkami rodziny podlegającymi ubezpieczeniu, potwierdzająca dokonanie zgłoszenia w dniu 1 stycznia 1999 r. lub później, wraz z aktualnym odcinkiem wypłaty świadczenia - dotyczy tylko KRUS,
  • w przypadku dzieci uczących się - pomiędzy 18. a 26. rokiem życia - dodatkowo należy przedstawić dokument potwierdzający fakt
kontynuacji nauki - legitymację szkolną/studencką lub dokument potwierdzający znaczny stopień niepełnosprawności,
  • w przypadku studentów po ukończeniu 26. roku życia - zgłoszenie do ubezpieczenia przez uczelnię (druk ZUS ZZA) oraz legitymacja studencka lub doktorancka.
dla osoby nieubezpieczonej, spełniającej kryterium dochodowe uprawniające do otrzymywania świadczeń z pomocy społecznej
  • decyzja wójta (burmistrza, prezydenta) gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania tej osoby.
dla osoby ubezpieczonej w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu
  • poświadczenie wydane przez NFZ (w przypadku zamieszkiwania na terenie RP), > karta EKUZ (lub certyfikat ją zastępujący) wydana przez inny niż Polska kraj członkowski UE lub EFTA.
dla osoby przebywającej na zasiłku chorobowym lub wypadkowym
  • zaświadczenie z ZUS - do końca okresu pobierania zasiłku chorobowego lub wypadkowego.
Ważne! Nie jest konieczne okazywanie świadczeniodawcom danych dotyczących otrzymywanego wynagrodzenia, emerytury lub renty.
Jeżeli pacjent nie posiada aktualnego zaświadczenia potwierdzającego prawo do świadczeń, może taki dokument przedstawić w innym czasie:
  • jeśli przebywa w szpitalu - nie później niż w terminie 30 dni od dnia przyjęcia
lub
  • w terminie 7 dni od dnia zakończenia udzielania świadczenia.
Niedostarczenie dokumentu w wyżej wymienionych terminach może skutkować obciążeniem pacjenta kosztami udzielonego świadczenia!
Późniejsze niż przewidziane przedstawienie dokumentu nie powinno stanowić podstawy odmowy zwolnienia z kosztów albo ich zwrotu. Powyższe zasady dotyczą także obywateli innych krajów UE lub EFTA uprawnionych do świadczeń na podstawie przepisów o koordynacji.
Brak dokumentu potwierdzającego prawo do korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej nie może być powodem odmowy udzielenia świadczenia w przypadku stanu nagłego!
Ważność dokumentu potwierdzającego prawo do świadczeń
Przyjmuje się, że dokument potwierdzający prawo do świadczeń jest ważny przez 30 dni od:
    • daty wystawienia - zaświadczenie z zakładu pracy, zaświadczenia ZUS i KRUS,
    • daty poświadczenia - legitymacja ubezpieczeniowa,
    • daty opłacenia składki - ZUS RMUA, dowód wpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne,
    • daty ważności dokumentu - legitymacja rencisty.
Wyjątkami od tej zasady są:
  • legitymacja emeryta - ważna bezterminowo,
  • zaświadczenie z urzędu pracy o zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego - do końca terminu ważności,
  • decyzja wójta (burmistrza, prezydenta) gminy - ważna 90 dni od dnia określonego w decyzji.
Ustanie prawa do świadczeń
Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej ustaje zazwyczaj po upływie 30 dni od dnia wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego, na przykład:
  • w przypadku ustania stosunku pracy (np. z tytułu umowy o pracę) - po upływie 30 dni od dnia rozwiązania umowy o pracę,
  • w przypadku zakończenia prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej - po upływie 30 dni od dnia zakończenia prowadzenia takiej działalności,
  • w przypadku osób zatrudnionych, pozostających na urlopie bezpłatnym - po upływie 30 dni od dnia rozpoczęcia urlopu, > w przypadku osób bezrobotnych - po upływie 30 dni od dnia utraty statusu bezrobotnego,
  • w przypadku śmierci osoby, która zgłosiła członków rodziny do ubezpieczenia - członkowie rodziny tracą prawo do świadczeń po upływie 30 dni od daty śmierci.
Osobom, które:
  • ukończyły szkołę średnią lub wyższą lub zostały skreślone z listy uczniów lub studentów - prawo do świadczeń opieki zdrowotnej przysługuje przez 4 miesiące od zakończenia nauki lub skreślenia z listy uczniów lub studentów,
  • ubiegają się o przyznanie emerytury lub renty - prawo do świadczeń opieki zdrowotnej przysługuje w okresie trwania postępowania o przyznanie tych świadczeń,
  • pobierają zasiłek przyznany na podstawie przepisów o ubezpieczeniu chorobowym lub wypadkowym - prawo do świadczeń opieki zdrowotnej przysługuje w okresie pobierania przez te osoby zasiłku,
Po upływie tego czasu osoba, która chce nadal korzystać ze świadczeń zdrowotnych w ramach ubezpieczenia w NFZ, powinna uzyskać inne prawo do ubezpieczenia, np. ubezpieczyć się dobrowolnie. Jeżeli tego nie uczyni, może ponieść samodzielnie koszty udzielonych jej świadczeń.

[źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia - Komunikaty NFZ]
 
Ostatnia edycja:
a ja znowu z pytankiem:-Dwyczytalam na tej stronce Urlop macierzyński: ABC urlopu macierzyńskiego - www.mamazone.pl ze oprócz 20tyg urlopu macierzynskiego przysługuje nam jeszcze 2 tyg:szok:czyli razem 22tyg ,dobrze sie doczytalam?


[h=2]Czy rodzicom przysługuje dodatkowy (fakultatywny) urlop macierzyński?[/h] Od 2010 roku mamie i tacie przysługuje kilka tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego - dla mamy 2 tygodnie, a dla taty tydzień - jeśli podczas porodu urodziło się jedno dziecko. W ciągu kilku kolejnych lat długość fakultatywnego urlopu macierzyńskiego ma się zwiększać, by w 2014 roku osiągnąć 6 tygodni.
Fakultatywny urlop macierzyński, jak sama nazwa wskazuje, nie jest obowiązkowy, jeżeli jednak rodzic pragnie z niego skorzystać, pracodawca nie może mu go odmówić. Należy jednak wcześniej, najpóźniej 7 dni przed jego rozpoczęciem, złożyć u pracodawcy wniosek o jego udzielenie.
 
reklama
Mam zagwozdkę dotyczącą zasiłku... Mój mąż ma pensję składającą się z dwóch części 1) podstawy wynoszącej 1000zł brutto 2) premii której wysokość zależy od realizacji celów w danym miesiącu. W praktyce dostaje 1 przelew na kwotę 827zł i drugi średnio 600-700zł. Jest zatrudniony na pełen etat na umowę o pracę i ma w umowie zapis, że w przypadku gdyby nie zrealizował celów to dostanie minimalną krajową. I zastanawiam się jak wypłaciliby mu pensję gdyby w np. w styczniu poszedł na urlop tacierzyński. Czy to będzie po prostu 100% tej podstawy 827zł czy jakoś obliczone z tego ile faktycznie dostaje pensji łącznie z tą premią?
 
Do góry