reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Zwolnienia L4, sprawy urzędowe..itp.

Pierwsza i najważniejsza rzecz - nie płacisz nic z tytułu ubezpieczenia dziecka.
Jeśli Ty lub Twój M posiadacie jakikolwiek tytuł ubezpieczenia zdrowotnego - jako pracownik, rolnik w KRUSie, bezrobotny zarejestrowany w PUP lub osoba prowadząca działalność gospod. - Waszemu dziecku również przysługuje tytuł ubezpieczenia.

Ważne: przez 90 dni od urodzenia dziecko jest ubezpieczone "odgórnie" i ani w szpitalu, ani u żadnego lekarza nie powinni nas prosić o potwierdzenie faktu ubezpieczenia zdrowotnego.

Realia jednak są takie, że często lekarze chcą, żeby okazać jakiś dokument, więc jak tylko dostaniemy PESEL dziecka trzeba będzie dopełnić formalności.

Jeśli oboje z M. macie tytuł do ubezpieczenia (jak pisałam wyżej) po urodzeniu dziecka decydujecie, które z Was będzie je zgłaszało do ubezpieczenia zdrowotnego. Nie wiąże się to z kosztami, a Wasz wybór to jedynie kwestia tego, które będzie załatwiało formalności.
Po podjęciu decyzji np. Ty idziesz do kadrowej, dajesz skrócony odpis aktu urodzenia dziecka oraz pesel i piszesz wniosek o zgłoszenie do ubezp. zdrowotnego. Kadrowa/księgowa/inna upoważniona osoba zgłasza to do ZUSu.

Do niedawna po zgłoszeniu dziecka pracodawca lub ZUS albo KRUS (zależnie od okoliczności) wystawiał Legitymację ubezpieczeniową dla członków rodziny. Ta legitymacja była potwierdzeniem, że dziecko jest ubezpieczone.
Obecnie system zmierza ku kartom magnetycznym, które wejdą niewiadomo kiedy, dlatego legitymacji nikt już dzisiaj nie wystawia.
Chcąc udowodnić, że zgłosiłaś dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego będziesz musiała okazać dwa papierki, które otrzymasz od kadrowej/księgowej (na bieżąco, wg potrzeb, bo jeden z nich szybko się dezaktualizuje):
- Zgłoszenie ZUS-ZCNA potwierdzające elektroniczne dokonanie zgłoszenia dziecka do ubezp. zdrowotnego.
- Raport o składkach RMUA - AKTUALNY!!!! jest to dokument, który pracodawca może wystawić po każdej wypłacie, który potwierdza odprowadzenie składek od Twojego wynagrodzenia.

Gdyby coś było niejasne - pytaj :)
 
reklama
Phelania jeżeli jesteś od czerwca na L4 to już dawno ZUS powinien Ci wypłacać świadczenie bo pracodawca o ile mi wiadomo płaci pierwsze 31 lub 32 dni(już nie pamiętam dokładnie). Najlepiej jakby na ten temat wypowiedziała się "NASZA KADROWA"-Mła,ale coś ostatnio jej nie widać na BB
 
Wywołana do tablicy, zgłaszam się :)

Phelanio, dziewczyny oczywiście mają rację. Twoje chorobowe do 33 dnia było finansowane przez pracodawcę, a od 34 dnia przeszłaś na zasiłek finansowany przez ZUS. To, że wypłaca go pracodawca, nie ma większego znaczenia - zgodnie z przepisami większe firmy (zatrudniające co najmniej 21 osób) wypłacają ZUSowskie zasiłki i potem rozliczają się z ZUSem (pomniejszają swoje zobowiązania). Tytuł przelewu z pewnością wynika z programu bankowego, który pewnie automatycznie wstawia ten tytuł. Z jednej strony teoretycznie mogłoby być napisane "zasiłek chorobowy", z drugiej strony, kiedy np. ktoś choruje tylko kilka dni w m-cu, to jak opisać jego przelew? Robić dwa osobne? Bez sensu. Dlatego właśnie wszystkie świadczenia realizowane w trakcie wykonywania pracy z reguły opisuje się na przelewie "wynagrodzenie za... itd".
Nie masz się co denerwować, wszystko jest w porządku, a nawet lepiej - jak pisała Inka, ZUS wypłaca z opóźnieniem, a pracodawca jest zobowiązany w terminie, więc jesteś uprzywilejowana :)
 
reklama
Do góry