reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Zwolnienia L4, sprawy urzędowe..itp.

reklama
Dziewczyny, chciałam zapytać jak to jest z nazwiskiem dziecka, jeśli nie mam ślubu z moim chłopakiem? Czy jest jakiś problem żeby miało jego nazwisko?
 
To działka Urządu Stanu Cywilnego, ale znalazłam taki przepis:

Art. 89 § 1/2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego: „Jeżeli ojcostwo zostało ustalone przez uznanie dziecka, dziecko nosi nazwisko ojca, chyba że ten za zgodą osób, których zgoda jest potrzebna do ważności uznania, złożył przy uznaniu dziecka oświadczenie, że nosić ono będzie nazwisko matki; jeżeli w chwili uznania dziecko ukończyło już trzynasty rok życia, potrzebne jest także wyrażenie zgody przez dziecko osobiście”.

Więcej na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich RPO - Sądowe ustalenie ojcostwa oraz uznanie dziecka
 
Nastazja to jest wszystko zależne od ustaleń między wami.Jeżeli chcesz,żeby Adaś nosił nazwisko Twojego chłopaka to w trakcie zgłoszenia do USC pan czy też pani zapyta ojca dziecka czy on je uznaje,czy chce ,żeby dziecko nosiło jego nazwisko i udzieli mu takiego jakby pouczenia,albo raczej przyblizy mu z czym takie uznanie wiąże tzn,jakie zobowiązania Twój chłopak na siebie bierze i takie tam procedury.
 
ZASIŁEK RODZINNY

Jest podstawową formą wsparcia. Oznacza to, że od tego czy przysługuje nam prawo do zasiłku rodzinnego, zależy czy otrzymamy dodatki opisane w ustawie (nie dotyczy to jednak świadczeń opiekuńczych i jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się żywego dziecka). Zasiłek rodzinny ma na celu częściowe pokrycie wydatków związanych z utrzymaniem dziecka.

Komu przysługuje zasiłek rodzinny

Prawo do zasiłku rodzinnego oraz dodatków przysługuje:
- rodzicom, jednemu z rodziców albo opiekunowi prawnemu dziecka,
- osobie faktycznie opiekującej się dzieckiem (jeśli wystąpiła do sądu z wnioskiem o przysposobienie dziecka),
- osobie uczącej się (pełnoletniej, niepozostającej na utrzymaniu rodziców w związku z ich śmiercią lub w związku z ustaleniem wyrokiem sądowym lub ugodą sądową prawa do alimentów z ich strony).

Prawo do zasiłku a wiek dziecka
Zasiłek rodzinny przysługuje osobom, o których mowa powyżej, do ukończenia przez dziecko:
1) 18 roku życia lub
2) nauki w szkole, jednak nie dłużej niż do ukończenia 21 roku życia, albo
3) 24 roku życia, jeżeli kontynuuje naukę w szkole lub w szkole wyższej i legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.

Zasiłek rodzinny przysługuje też osobie uczącej się (w rozumieniu ustawy) w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie dłużej niż do ukończenia 24 roku życia.

Zasiłek nie przysługuje jeśli:
- dziecko lub osoba ucząca się pozostają w związku małżeńskim,
- dziecko zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w rodzinie zastępczej,
- osoba ucząca się została umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie,
- pełnoletnie dziecko lub osoba ucząca się jest uprawniona do zasiłku rodzinnego na własne dziecko.

Zasiłek nie przysługuje również jeśli osobie samotnie wychowującej dziecko nie zostało zasądzone świadczenie alimentacyjne na rzecz dziecka od jego rodzica, chyba że:
- rodzice lub jedno z rodziców dziecka nie żyje,
- ojciec dziecka jest nieznany,
- powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zostało oddalone,
- sąd zobowiązał jednego z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka i nie zobowiązał drugiego z rodziców do świadczenia alimentacyjnego na rzecz tego dziecka (chodzi m.in. o sytuację, kiedy rodzice rozstając się, dzielą się wychowaniem dzieci np. jedno dziecko wychowuje matka, a drugie ojciec).
(o zasiłku rodzinnym dla osób samotnie wychowujących piszemy też w rozdziale: „Samotne wychowywanie a uprawnienie do zasiłku rodzinnego”)
Kryterium dochodowe

Zasiłek rodzinny zostanie przyznany, jeśli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 504 zł. Jeśli członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne kwota nie może być większa niż 583 zł. Należy legitymować się wtedy orzeczeniem o niepełnosprawności (w przypadku dziecka do 16 r. życia) lub orzeczeniem o znacznym albo umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (w przypadku starszych dzieci lub osoby pełnoletniej uczącej się).

Zasiłek przysługuje również osobom, których dochód przekracza wyżej wymienione stawki o kwotę niższą lub równą najniższemu zasiłkowi rodzinnemu przysługującemu w okresie, na który jest ustalany. Musi być jednak spełniony warunek: zasiłek rodzinny przysługiwał w poprzednim okresie zasiłkowym. W przypadku przekroczenia dochodu w kolejnym roku kalendarzowym (czyli dwa razy z rzędu) zasiłek rodzinny nie przysługuje.

UWAGA: Od 6 lipca 2007 r. obowiązuje sprecyzowany i jednolity sposób liczenia zwiększonego dochodu (o kwotą najniższego zasiłku). Wcześniej najczęściej liczono go tak, że kwotę zasiłku (możliwą kwotę przekroczenia kryterium dochodowego) dodawało się do dochodu rodziny tylko raz. Nowe przepisy wprowadziły zasadę, że kwota zasiłku będzie doliczana tyle razy ile jest osób w rodzinie, czyli będzie liczona na osobę w rodzinie. Różnicę wyjaśniają poniższe przykłady.

Przykład liczenia dochodu przed 6 lipca 2007
Dochód trzyosobowej rodziny w przeliczeniu na osobę wynosi 530 zł. Rodzinie nie przysługuje zasiłek ponieważ przekroczone zostało kryterium dochodowe. 530 x 3 = 1590 – ta kwota jest większa od kwoty 1560 ((504 x 3) + 48). Gdyby dochody tej rodziny nie przekroczyły kwoty 1560 zł, zasiłek przysługiwałby, jeśli rodzina otrzymywała go w poprzednim okresie zasiłkowym.

Przykład liczenia dochodu od 6 lipca 2007
Dochód trzyosobowej rodziny w przeliczeniu na osobę wynosi 530 zł. Rodzinie przysługuje zasiłek. Nie zostało przekroczone kryterium dochodowe – kryterium liczone w nowy sposób. 530 x 3 = 1590 – ta kwota jest mniejsza od kwoty 1656 ((504 x 3) + (48 x 3)). Dopiero przekroczenie kwoty 1656 pozbawiałoby rodzinę uprawnień do pomocy. Rodzina musi tylko spełnić warunek mówiący o otrzymywaniu zasiłku w poprzednim okresie.

Warto zwrócić uwagę, że dochody rodziny w obu opisanych przykładach są takie same. Rodzina przed 6 lipca 2007 r. nie miała prawa do wsparcia, jednak po wejściu w życie nowych przepisów jest do niego uprawniona.

Obliczając dochód uwzględnia się zarówno przychody podlegające opodatkowaniu jak i nieopodatkowane. W przypadku tych pierwszych – dochód bez kwoty należnego podatku. Dochód pomniejszany jest również o składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz o koszty uzyskania przychodu. Do przychodów niepodlegających opodatkowaniu, które bierze się pod uwagę przy obliczaniu dochodu, zaliczane są m.in.: renty inwalidów wojennych, dodatek kombatancki, świadczenia pieniężne przysługujące osobom deportowanym do pracy przymusowej, zasiłki chorobowe, alimenty na dzieci (lista zawarta w ustawie jest znacznie dłuższa). Od dochodu odlicza się kwoty alimentów płaconych na rzecz innych osób.
_____________________________________
Okres zasiłkowy - zmiana w 2009 r.
Świadczenia rodzinne przyznawane są w tzw. okresie zasiłkowym. Okresy rozpoczynają się 1 września i kończą 31 sierpnia następnego roku. Z terminem okresu zasiłkowego wiąże się również okres uzyskiwania dochodów branych pod uwagę przy przyznawaniu pomocy. Obowiązuje zasada, że bierze się pod uwagę dochody z roku kalendarzowego poprzedzającego rok, w którym rozpoczyna się dany okres zasiłkowy. Dla okresu, który rozpoczął się 1.09.2008 uwzględniane są więc dochody z 2007 r.

W 2009 r. okres zasiłkowy rozpocznie się 1 listopada. Oznacza to, że okres zasiłkowy rozpoczęty 1 września 2008 r. będzie trwał do końca października 2009 r.
_____________________________________

Należy pamiętać, że przy ustalaniu sytuacji dochodowej bierze się również pod uwagę tzw. dochody uzyskane oraz dochody utracone. Dotyczy to dochodów uzyskiwanych lub traconych w roku, w którym ubiegamy się o wsparcie (ale przed złożeniem wniosku o pomoc). Dotyczy to także dochodów uzyskanych lub utraconych później, w trakcie trwania okresu zasiłkowego, już po przyznaniu pomocy. Może to oznaczać, że osoba, której przyznano pomoc traci ją w trakcie okresu zasiłkowego (np. po trzech miesiącach pobierania świadczeń). Może to również oznaczać, że rodzina, której odmówiono pomocy z powodu zbyt wysokich dochodów, po utracie części z tych dochodów (np. w wyniku zwolnienia z pracy) uzyskuje prawo do świadczeń i powinna ponownie składać wniosek o pomoc.

Weryfikacja kryterium dochodowego i innych kwot w 2009 r.
Kryterium dochodowe opisane powyżej nie zmieniło się od maja 2004 r., czyli od wejścia w życie przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych. Chociaż w 2006 r. miała miejsce weryfikacja niektórych kwot z ustawy (zwiększono kwoty wybranych dodatków i zasiłku) to jednak nie zmieniono kwot kryterium dochodowego. W 2009 r. zapowiedziano kolejną weryfikację. Zmienią się kwoty kryterium, wysokości zasiłku i dodatków. Jednak ostateczne kwoty poznamy prawdopodobnie w połowie 2009 r.


Wysokość zasiłku rodzinnego

Zasiłek rodzinny
Kwota zasiłku rodzinnego, dodatków i innych świadczeń z ustawy o świadczeniach rodzinnych:
- 68 zł na dziecko w wieku do ukończenia 5 roku życia,
- 91 zł na dziecko w wieku powyżej 5 roku życia do ukończenia 18 roku życia,
- 98 zł na dziecko w wieku powyżej 18 roku życia do ukończenia 24 roku życia.


 
Zasiłek rodzinny to jedna z tych rzeczy, które zawsze powalały mnie na kolana. Jak nasze Państwo wyobraża sobie wsparcie utrzymania dziecka wręczając na miesiąc 68 zł?????????????????? Nawet na pieluchy nie wystarczy. Po prostu śmiech :/
 
Dziewczyny jestem wkurzona na maxa!
Mam też pytanie do Ciebie nasza droga kadrowo ;)
Mła, prosze powiedz jak mam postąpić w takiej sprawie, na co sie nastawiać i na co zwrócić szczególna uwagę. Nie wiem też za bardzo jak sformułować pismo, które mam przesłać do zusu. czy mam je zlozyc osobiście w urzędzi( a przeciez jestem na zwolnieniu) czy lepiej posłać np, męża, zeby on to złożyl w moim imieniu???
Na dniach miałam dostac pierwszy zasiłek chorobowy z ZUS. Dzis dostałam pismo o wszczęciu postępowania, zmierzającogo do ustalenia zasadności zgoszenia do ubezpieczeń społecznych. Inspektorat wzywa do przesłania pisemnych wyjaśnień na jakiej zasadzie zostałam zatrudniona, rodzaj umowy, gdzie znalazłam informacje o naborze na stanowisko, jakie mam kwalifikacje zeby je wykonywać, wskazanie konkretnych czynności jakie wykonywałam oraz czy wykonywałam je samodzielnie czy z pomoca innych osób. Czy istnieją materialne dowody potwierdzające wykonywanie tych czynności (faktury itp.), czy sa świadkowie, że pracowalam w danej firmie ( załączono pismo do wypelnienia przez ewentualnego świadka), czy jestem spokrewniona bądź spowinowacona z pracodawcą...
no i w terminie 7 dni mam dostarczyc dokumenty do naszego miejscowego zusu.

Ja w tej firmie zostalam zatrudniona w kwietniu, a na l4 poszlam 27 lipca, pewnie dlatego urząd chce zweryfikowac czy zatrudnienie nie jest fikcyjne itd. Ale faktycznie zatrudnienie jest legalne, wszystko było i jest prowadzone ze strony pracodawcy jak i mojej w prawidlowy sposób. Nie wiem czy urząd po złożeniu odpowiedniej dokumentacji w końcu wypłaci mi te świadczenia, bo przecież te pieniądze tak bardzo sa potrzebne. To jest praca na stanowisku pracownika fizycznego, który ma do wykonania swoją robotę, jak 10 innych kobiet i idzie po 8 h do domu. Nic ambitnego, ale po macierzyńskim na Błażeja ciężko mi było znaleźć pracę, więc podjęam sie jakiejkolwiek, żeby tylko była druga pensja w domu. Teraz dostaje w dupę, bo biurokracja sie doczepiła. Nie mam żadnych fizycznych zaświadczeń ani innych dokumentów, że byłam każdego dnia w pracy, jedynie pracodawca ma liste obecności. No i jedynie jeszcze mam świadectwo pracy, umowa zostala zawarta na czas nieokreślony, na minimalna krajową.
Nie wiem jak im to wszystko napisac, żeby to bylo wiarygodne i poprawne.

Acha dodam jeszcze, że pracodawca też dostal wezwanie w tej sprawie i ma sie stawic z kompetem dokumentów, listami płac , ista obecności itd...

Prosze o pomoc!
 
Ostatnia edycja:
klariss nie wiem jak powinno wyglądać takie pismo (postaram się dowiedzieć u mojej księgowej bo to fajna babka) ale powiem Ci że to standard ze strony ZUSu, że tak postępuje!! właśnie w przypadkach jak się jest tak krótko zatrudnionym, boją się po prostu, że takie zatrudnienie to było tylko fikcyjne, na papierze żeby później dostawać kasę z ZUSu. teraz tak naprawdę pracodawca musi zgłosić się do zusu- najlepiej wysłać kadrową lub księgową jak się na tym zna i przedstawić wszystkie dokumenty, łącznie z tymi listami obecności, umowę o pracę. mogą tez ewentualnie wzywać Twoich współpracowników na przesłuchanie ale z tego co wiem ZUS tak naprawdę nie ma prawa do takich wezwań i przesłuchań bo to przecież nie policja ani prokuratura!!! spokojnie poszukaj gdzieś pomocy, może u swojej kadrowej właśnie??
ja mam swoja działalność od lutego a na L4 poszłam jakoś w czerwcu i miałam już 2 kontrole, bo po prostu boli ich to że muszą mi miesięcznie wypłacać ponad 2tys zł! i to aż do 22 maja 2012 roku!!
 
reklama
Okres Twojego zatrudnienia kwalifikuje się do kontroli standardowej ze strony ZUSu. Jest to powszechne, więc sądzę, że nie ma się czym przejmować, tym bardziej, że rzeczywiście pracowałaś. Zwykle kontrole przeprowadzane są w siedzibie pracodawcy, więc Twój przypadek i tak jest ok. Chcą tylko dokumenty.

Napiszę Ci, jak wg mnie powinnaś postąpić, natomiast "nie przerabiałam" tego w praktyce, więc pewności nie mam.
Zdecydowanie sprawę musisz załatwić sama i w podanym terminie. Możesz wysłać dokumenty pocztą, ale to wydłuża proces. Ja pojechałabym osobiście - na Twoim zwolnieniu lekarskim jest kod "2", który oznacza że chora może chodzić (zresztą ja np. byłam dzisiaj w ZUSie żeby złożyć wniosek o wypłatę zasiłku na konto).

Pamiętaj, żeby po przygotowaniu odpowiedniego pisma i dokumentów zadzwonić jeszcze do ZUSu, poprosić z osobą, która jest tam podpisana, albo z kimś kto prowadzi tę sprawę i zweryfikowac wszystko, co napiszesz i co masz. Może Ci jeszcze coś doradzą, albo każą poprawić zanim trafisz do nich z dokumentami.

W nagłówku pisma napisz swoje dokładne dane - imię nazwisko, adres, a także PESEL i telefon!
W tytule pisma napisz "Dotyczy: ...." i tutaj nr sprawy nadany przez ZUS (na pewno jest na piśmie)
Poniżej:
"W odpowiedzi na pismo z dnia ..... dotyczące ubiegania się o zasiłek chorobowy z tytułu ciąży udzielam następujących wyjaśnień:

Nazwa pracodawcy: ...;
Okres zatrudnienia: od .... do - nadal;
Rodzaj umowy: umowa o pracę zawarta na czas nieokreślony;
Nabór: o ofercie pracy dowiedziałam się od znajomych / w Powiatowym Urzędzie Pracy / z gazety; lub: zadeklarowałam chęć podjęcia pracy bez wiedzy na temat ewentualnych ofert pracy u pracodawcy;
Wymagane kwalifikacje: praca wymaga standardowych badań lekarskich potwierdzających dobry stan zdrowia oraz przeszkolenia udzielanego przez pracodawcę - spełniłam powyższe wymagania;
Stanowisko: ....
Rodzaj pracy: pracownik fizyczny;
Charakterystyka stanowiska: ... (opisz krótko, co robiłaś, np. wkładanie produktu do kartonowych opakowań i umieszczanie ich na linii transportującej - coś w tym stylu ;));
Dokumentacja przebiegu pracy: umowa o pracę [kserokopia w załączniku]; pozostałe dokumenty w aktach osobowych i dokumentacji przechowywanej przez pracodawcę[listy obecności, listy płac i inne];
Dowody potwierdzające wykonywanie pracy: ze względu na charakter pracy nie wypełniałam i nie podpisywałam dodatkowej dokumentacji związanej z zajmowanym przeze mnie stanowiskiem; dowodem jest dokumentacja potwierdzająca przebieg pracy [j/w];
Świadkowie świadczenia pracy: właściciel - Jan Kowalski, księgowa - Anna Nowak, bezpośredni współpracownicy - (wymień te kilka osób), inne osoby pracujące w odrębnych działach zakładu pracy.

Niniejszym oświadczam, iż nie jestem spokrewniona/spowinowacona z pracodawcą. Pracę świadczyłam w okresie od .... [data rozpoczęcia umowy] (zostaw to w nawiasie) do ..... [data rozpoczęcia zwolnienia lekarskiego] (też zostaw). W momencie podpisania umowy o pracę nie wiedziałam, że jestem w ciąży, w związku z czym nie udzieliłam takiej informacji pracodawcy.

Proszę o pilne rozstrzygnięcie mojej sprawy, gdyż zasiłek chorobowy stanowi dla mnie i mojej rodziny istotne źródło dochodu."

Tak to powinno wyglądać moim zdaniem. Jeśli pominęłam jakieś informacje/pytania, to je uwzględnij. Zobaczymy jeszcze, co poradzi księgowa Inki.
Dobrze jest pilotować swoją sprawę. Nawet po dostarczeniu dokumentów zadzwoniłabym jakieś 2-3 dni później i pytała konkretną osobę o decyzję itd. Niech wiedzą, że to dla Ciebie ważne.
Ja np. dzwoniłam dzisiaj do ZUSu, żeby zapytać czy moje Z3 dostarczone przez pracodawcę jest ok i wszystkiego się dowiedziałam łącznie z tym, że mam wypłatę wpisaną na 12 października i co zrobić, żeby był to przelew (czyli przyjść do nich i wypełnić wniosek, co też zrobiłam).
 
Ostatnia edycja:
Do góry