reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

zwolnienie po powrocie z urlopu macierzyńskiego

Uważam, że gdyby pracownica złożyła wniosek na, w którym nie podałaby podstawy prawnej obniżenia, ale wskazałaby powód obniżenia tj że chciałaby pracować mniej z uwagi na koniecznosć zajecia się dzieckiem, można by starać sie udowodnić, że obniżenie (mimo iż zawarto aneks do umowy, gdzie zapewne nie wskazano przyczyny obniżenia lub ew. zawarto wzmiankę o porozumieniu stron) było obniżeniem w trybie art 186(7) KP.
Jeśli pracownica nie podała powodu obniżenia, nalezy, w mojej ocenie, uznać, że wymiar zmniejszono na zasadach ogólnych tj. w trybie art. 29(2) par. 2.
Zgadzam się jednak, ze mimo iż w mojej ocenie obniżenie nie jest obnizeniem w trybie art 186(7), sprawa jest niejednoznaczna i w przypadku otrzymania wypowiedzenia umowy pracownica powinna odwołać się do sądu.

Co do orzecznictwa, nie jest mi znane orzecznictwo w tym zakresie. Nie twierdzę, że go nie ma, ale mimo iż starannie śledzę tę tematykę nie spotkałam się z przypadkiem analogicznym do poruszanego w tym wątku.
 
Ostatnia edycja:
reklama
Witam,

mam pytanie,
1.czy po powrocie z macierzyńskiego pracodawca może mnie zwolnić.?
2.czy może mi zmienić stanowisko pracy?
3.czy można zmienić warunki umowy? pensję , rodzaj etatu?
4. czy mogę sama się zwolnic za porozumieniem stron, np. zmiana zakładu pracy, gdybym np. chciała przejsć do innego zakładu pracy od pierwszego dnia po zakonczeniu urlopu macierzyńskiego?czy również tak jak pracowdawca muszę mu dac miesieczne wypowiedzenie?

dziękuję
Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:
Odpowiadając na Pani pytania:
1. tak
2. tak
3. tak, za porozumieniem stron możliwe sa prawie wszystkie rozwiązania.
Generalnie po powrocie z urlopu macierzyńskiego jest Pani pracownikiem jak każdy inny.
 
Dzień dobry.
Pozwolę sobie skorzystać z Pani wiedzy i doświadczenia, i poproszę o wyjaśnienie następujących kwestii:
1. Czy podczas mojego urlopu macierzyńskiego firma ma prawo zatrudnić na "moim" etacie osobę na umowę na czas określony wynoszący ponad jeden rok? Nie na zastępstwo, nie jako p.o. moje obowiązki, ale z nazewnictwem i w zakresie kompetencyjnym identycznym do mojego? Czy sam zamiar, per analogia, nie narusza orzecznictwa europejskiego związanego z urlopem wychowawczym?
2. Czy realizując schemat urlop macierzyński->zaległy i bieżący urlop wypoczynkowy->powrót do pracy i obniżenie etatu do 2/3 w ramach art.186(7) KP, mogę z wynikającej z owego artykułu ochrony skorzystać? Czy też jego funkcja przynależy niejako do okresu urlopu macierzyńskiego?
3. Jakie terminy obowiązują przy składaniu poszczególnych wniosków? Mam na myśli wniosek o udzielenie urlopu wypoczynkowego po macierzyńskim i wniosku o obniżenie czasu pracy w trybie art.186(7) KP. Pracuję na pełen etat, umowa na czas określony do maja 2013, macierzyński wygasa w dniu 08.06.2010.
Dziękuję
 
Ad 1. znane mi orzecznictwo dotyczy urlopu wychowawczego a Pani jest na macierzyńskim. Poza tym wiele zależy od tego co to za etat - inaczej gdy jest pani głównym księgowym, inaczej gdy np. specjalistą w zakresie płac.
Ad 2. Z ochrony korzysta Pani zmniejszajac wymiar czasu pracy w trybie art. 186(7). Nie ma znaczenia czy okres pracy z zmniejszonym wymiarze poprzedza urlop macierzyński, urlop wypoczynkowy czy po prostu zatrudnienie w pełnym wymiarze.
Ad 3. Wypoczynkowy po macierzyńskim - nie ma terminu (wniosek można złożyć nawet w dniu powrotu do pracy), obniżenie wymiaru czasu pracy - wniosek nalezy złożyć 14 dni przed planowaną datą rozpoczęcia pracy w zmniejszonym wymiarze.
Urlop macierzyński kończy się. Wygasa umowa.
Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:
Witam

Mam pytanie odnośnie zmniejszenia wymiaru czasu pracy.
Czy jeśli wrócę z macierzyńskiego i części urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po macierzyńskim np. 16 sierpnia 2011 i napiszę wniosek (na 2 tyg. wcześniej) o zmniejszenie wymiaru czasu pracy w związku z art. 1867 a umowa o pracę kończy mi się z 30 września 2011 to ochonę jak rozumiem mam tylko do końca trwania umowy ?!
Ten 12 miesięczny okres ochronny mnie nie będzie dotyczył tak ? Czy może umowa mi się przedłuży o ten okres ?? - ale to byłby absurd chyba...

pozdrawiam
 
Ten 12 miesięczny okres ochronny mnie nie będzie dotyczył tak ? Czy może umowa mi się przedłuży o ten okres ?? - ale to byłby absurd chyba...
Okres ochronny z art. 186(7) będzie Cię obejmował w czasie od zakończenia urlopu wypoczynkowego do końca umowy zgodnie z jej zapisem. Ochrona dotyczy wypowiedzenia umowy przez pracodawcę, a nie jej zakończenia w terminie zapisanym na umowie. Słusznie stwierdziłaś, że umowa skończy się 30 września i nie będzie przedłużana.
 
reklama
Proszę o odpowiedź w następującej sprawie. Żona była zatrudniona na umowę o pracę na 1/1 etatu. We wrześniu 2010 r. urodziła córkę i przebywała na urlopie macierzyńskim. W listopadzie 2010 r. z obawy o utratę pracy po powrocie z macierzyńskiego napisała do swojego zakładu pracy podanie o obniżenie etatu do 3/4 w ramach art.186(7) KP po powrocie do pracy, który miał nastąpić w lutym 2011 r. Przed powrotem żony do pracy tj. na początku lutego 2011 r. zmieniliśmy jednak plany ze względu na brak miejsca w żłobku. Żona napisała podanie o udzielenie 2-letniego urlopu wychowawczego po upływie urlopu macierzyńskiego – zakład na to przystał. Teraz nasza sytuacja znowu się zmieniła okazało się, że płatny wychowawczy będziemy mieć tylko do 31.10.2011 r. – przekroczymy dochód. Teraz meritum sprawy – około sierpnia/września 2011 żona chce złożyć podanie o przerwanie wychowawczego i powrót z dniem 1 listopada 2011 r. do pracy na 3/4 etatu w ramach art.186(7) KP. Czy zakład pracy musi uwzględnić ten wniosek i czy żona będzie pod ochroną? Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:
Do góry