reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

wrodzona niedoczynność tarczycy

Witam. Jestem mamą 1,5 rocznej Hani, u której po badaniach przesiewowych wykryto wrodzoną niedoczynność tarczycy. Wynik ponad 100. (Ja mam tarczycę zdrową, powtórzenie badań po urodzeniu również nie pokazało żadnych odchyleń). Leczona jest od 8 doby życia. Hania ma tarczycę dwupłatową, wiemy to po badaniu usg. Rozwija się ruchowo bardzo dobrze. Martwię się o mowę, bo mówi podstawowe słowa, jednak pracujemy nad tym cały czas i mam wrażenie, że prawie wszystko rozumie. Mam pytanie do mam, które poruszały ten temat ze swoim endokrynologiem, a mianowicie skąd wiadomo, że wrodzona niedoczynność nie jest przysadkowa???Bardzo się boję, że u mojej córki, źle pracuje przysadka i będzie wpływać także na inne hormony....
 
reklama
Witam. Jestem mamą 1,5 rocznej Hani, u której po badaniach przesiewowych wykryto wrodzoną niedoczynność tarczycy. Wynik ponad 100. (Ja mam tarczycę zdrową, powtórzenie badań po urodzeniu również nie pokazało żadnych odchyleń). Leczona jest od 8 doby życia. Hania ma tarczycę dwupłatową, wiemy to po badaniu usg. Rozwija się ruchowo bardzo dobrze. Martwię się o mowę, bo mówi podstawowe słowa, jednak pracujemy nad tym cały czas i mam wrażenie, że prawie wszystko rozumie. Mam pytanie do mam, które poruszały ten temat ze swoim endokrynologiem, a mianowicie skąd wiadomo, że wrodzona niedoczynność nie jest przysadkowa???Bardzo się boję, że u mojej córki, źle pracuje przysadka i będzie wpływać także na inne hormony....


Moje dziecko tez ma WNT dostaje lek od 6 doby życia ma 2,5 roku też nie mówi tylko pojedyncze wyrazy mama tata baba tak tam ciocia odgłosy zwierząt zna i reszta po swojemu. ... ale wszystko rozumie, próbuje mi wytłumaczyć coś np pokazując w książeczce albo naśladując. Na pewno rozumie i pamięta różne sytuacje i bajki w książkach bo wie kiedy specjalnie mowie źle to mnie poprawia tzn mówi nie dotąd aż powiem poprawnie :-)
Myślę że 1.5 roku to jeszxze za wcześnie żeby się martwić trzeba obserwować czy rozumie wykonuje polecenia itd a na mowę lekarze mówią ze nawet do 3 lat trzeba czekać ja idę niedługo do logopedy. Jeżeli chodzi o mowę mogą być też inne przyczyny no trzeci migdal i wtedy dziecko też ma problemy z mowa.
Pozdrawiam
 
Moje dziecko tez ma WNT dostaje lek od 6 doby życia ma 2,5 roku też nie mówi tylko pojedyncze wyrazy mama tata baba tak tam ciocia odgłosy zwierząt zna i reszta po swojemu. ... ale wszystko rozumie, próbuje mi wytłumaczyć coś np pokazując w książeczce albo naśladując. Na pewno rozumie i pamięta różne sytuacje i bajki w książkach bo wie kiedy specjalnie mowie źle to mnie poprawia tzn mówi nie dotąd aż powiem poprawnie :-)
Myślę że 1.5 roku to jeszxze za wcześnie żeby się martwić trzeba obserwować czy rozumie wykonuje polecenia itd a na mowę lekarze mówią ze nawet do 3 lat trzeba czekać ja idę niedługo do logopedy. Jeżeli chodzi o mowę mogą być też inne przyczyny no trzeci migdal i wtedy dziecko też ma problemy z mowa.
Pozdrawiam
 
Moje dziecko tez ma WNT dostaje lek od 6 doby życia ma 2,5 roku też nie mówi tylko pojedyncze wyrazy mama tata baba tak tam ciocia odgłosy zwierząt zna i reszta po swojemu. ... ale wszystko rozumie, próbuje mi wytłumaczyć coś np pokazując w książeczce albo naśladując. Na pewno rozumie i pamięta różne sytuacje i bajki w książkach bo wie kiedy specjalnie mowie źle to mnie poprawia tzn mówi nie dotąd aż powiem poprawnie :-)
Myślę że 1.5 roku to jeszxze za wcześnie żeby się martwić trzeba obserwować czy rozumie wykonuje polecenia itd a na mowę lekarze mówią ze nawet do 3 lat trzeba czekać ja idę niedługo do logopedy. Jeżeli chodzi o mowę mogą być też inne przyczyny no trzeci migdal i wtedy dziecko też ma problemy z mowa.
Pozdrawiam
Dziękuję za odzew, każdy komentarz mamy borykającej się, z tym problemem jest pomocny. W piątek mamy wizytę u endokrynologa, po przerwie 3 miesięcznej i nie zmienionej dawce hormonu od pół roku, po głowie chodzą różne niepokojące myśli. Hania jest bardzo sprawna ruchowo, także na mowę przyjdzie czas pewnie trochę później..ostatnio więcej się denerwuje, co mam wrażenie wynika z tego, że nie potrafi powiedzieć o co jej chodzi, a ja nie zawsze jestem w stanie się domyślić..Pozdrawiam serdecznie
 
Witam, są na forum mamy starszych dzieci. Zastanawiam się czy zaglądają tu mamy dziewczynek z wrodzoną niedoczynnością tarczycy, które są w okresie dojrzewania. Moja córeczka jest jeszcze malutka, ale wiem od lekarza, że z jej wysokim TSH po urodzeniu, nie mamy szans na odstawienie hormonu. Zastanawiam się jak WNT będzie rzutować na rozwój dziecka w okresie dojrzewania. Z góry dziękuję za odpowiedzi :)
 
Witam wszystkich. Jestem mamą 10 miesiecznej corki z WNT. TSH w przesiewowych wyszlo 360, byliśmy przerażeni, ale tak jak lekarka powiedziała, wszystko powinno być ok pod warunkiem podawania codziennie euthyroxu. I jest ok. Ewa rozwija sie super, a mam porównanie, bo mamy także 4 letnią córkę i widzę, ze mlodsza rozwija się podobnie jak starsza. Dodam, ze starsza nie ma WNT. Co do rozwoju mowy, to każde dziecko jest inne. Nasza starsza córka zaczęła mówić dopiero w wieku 3 lat, gdy poszła do przedszkola, a nie ma WNT. Wczesniej mowila tylko pojedyncze słowa, które tylko my rozumieliśmy. Terazjest największą gadułą w przedszkolu. Wiem, jak to jest gdy ma się dziecko WNT, wszystko kojarzy się z tym schorzeniem i się człowiek przejmuje, ale dzieci sa naprawdę rożne, jedne mówią szybciej inne wolniej, niezaleznie od WNT.
Pozdrawiam
 
Witam, jestem nowa na forum, czytam wasze wpisy i mam pytanie czy wasze dzieci przy wdrożonym wczesnym leczeniu (euthyrox od kiedy przyszły wyniki Tsh - w tym momencie jest w normie) miały objawy fizyczne typu powiększony język, opuchnięte powieki? Nie wiem czy to jest norma i czy to się zmieni wraz z rozwojem, czy to już są objawy jakiegoś upośledzenia. Dodam, że Remek jest wcześniakiem (31 tydzień) i ma też niewielkie opóźnienia rozwojowe, tylko nie wiem czy łączyć je z wcześniactwem, czy to przez niedoczynność. Teraz ma 4 m-ce i trudno stwierdzić co bedzie dalej , ale może ktoś miał podobne doświadczenia.
 
Witam wszystkich. Jestem mamą 10 miesiecznej corki z WNT. TSH w przesiewowych wyszlo 360, byliśmy przerażeni, ale tak jak lekarka powiedziała, wszystko powinno być ok pod warunkiem podawania codziennie euthyroxu. I jest ok. Ewa rozwija sie super, a mam porównanie, bo mamy także 4 letnią córkę i widzę, ze mlodsza rozwija się podobnie jak starsza. Dodam, ze starsza nie ma WNT. Co do rozwoju mowy, to każde dziecko jest inne. Nasza starsza córka zaczęła mówić dopiero w wieku 3 lat, gdy poszła do przedszkola, a nie ma WNT. Wczesniej mowila tylko pojedyncze słowa, które tylko my rozumieliśmy. Terazjest największą gadułą w przedszkolu. Wiem, jak to jest gdy ma się dziecko WNT, wszystko kojarzy się z tym schorzeniem i się człowiek przejmuje, ale dzieci sa naprawdę rożne, jedne mówią szybciej inne wolniej, niezaleznie od WNT.
Pozdrawiam
To prawda, że wszystko cokolwiek niepokojącego obserwuje się u dziecka, zaczyna się łączyć z WNT. Państwo mając starszą córeczkę macie porównanie, natomiast w przypadku pierwszego dziecka można popaść w paranoje ciągle obserwując dziecko przez pryzmat choroby..Pozdrawiam serdecznie i dużo zdrówka dla dziewczynek
 
Witam, czy u Waszych dzieci występuje problem nadmiernej potliwości?? Hania przy niskiej temperaturze ciala( zwykle ciałko jest chłodnawe), a główka spocona i dużo cieplejsza. Podaje jej Vigantol, nawet większą dawkę, bo 1000 jednostek dziennie(2 krople),ponieważ w badaniach wyszła troszkę poniżej normy. Problem nadmiernej potliwości pojawia się cyklicznie i szczerze mówiąc zastanawiam się czy to ciągle niedobór wit D3, bo dzieci z WNT często mają zaburzone jej wchłanianie, czy może związane jest to zupełnie z czymś innym. A jeszcze co istotne u Hani pot ma dość charakterystyczny zapach octu, teraz słabiej wyczuwalny, niż kiedy była mniejsza. Jeśli któraś z mam miała podobny problem, może coś potrafi podpowiedzieć?
 
reklama
Witajcie, melduję że u nas wszystko ok, mała ma 2,5 roku, liczy do 11 po angielsku, zna kolory po angielsku, dużo mówi i jest bardzo bystra. Jeździ na rowerku biegowym (właściwie to szaleje na nim). Nie odbiega niczym od rówieśników, waży 15 kg i jest bardzo wysoka, ma około 98 cm pozdrawiamy i czekamy na wasze relacje
 
Do góry