reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Styczniowe mamy 2020

Wgl mam pytanie do osób które dostają pieniądze z ZUSu. Bo mi "placi"pracodawca ale w tym Msc dostałam mniej niż dostawałam do tej pory, i tak z ciekawości czy gdy ZUS wypłaca to wysokość wynagrodzenia jest zależna od długości miesiąca? Czy jets to stała kwota? Bo mi kierowniczka powiedziała że to dlatego że miesiąc był krotszy
O długości miesięcy mi nic nie wiadomo. U mnie z racji na to że firma "ma 3 osoby", bo porobili sobie pod firm płaci ZUS. Za Sierpień dostałam z potrąceniem, ale też nie wiem, czy to ZUS uciął, bo ucina 18% Vat i ok 13% na składki emerytalne, czy szefowa bo twierdziła, że coś zrobiłam źle i musi mi uciąć 200 zł.
 
reklama
O długości miesięcy mi nic nie wiadomo. U mnie z racji na to że firma "ma 3 osoby", bo porobili sobie pod firm płaci ZUS. Za Sierpień dostałam z potrąceniem, ale też nie wiem, czy to ZUS uciął, bo ucina 18% Vat i ok 13% na składki emerytalne, czy szefowa bo twierdziła, że coś zrobiłam źle i musi mi uciąć 200 zł.
A dlaczego ZUS nie przelewa Ci od razu na konto.Ja wchodzę na ZUS pue.I mam date decyzji i kiedy pieniądze będą na koncie.
 
A dlaczego ZUS nie przelewa Ci od razu na konto.Ja wchodzę na ZUS pue.I mam date decyzji i kiedy pieniądze będą na koncie.
A tego to ja nie wiem. Narazie jestem na zwolnieniu od 14 sierpnia. Może dlatego, że te pierwsze 33 dni płaci płatnik... a potem jakoś chyba ZUS się rozlicza z takimi małymi firmami??? Za sierpień dostałam wynagrodzenie za czas pracy + 18 dni niezdolności do pracy z opóźnieniem 6 dniowym.... Wrzesień teraz wisi bo zus to sprawdza...
Im dłużej tym bardziej w tym się gubię i głupieje.

Zresztą, jak dzwoniłam miesiąc temu do ZUS na infolinię, że ja chcę na konto, a mój pracodawca woli dawać do ręki. I jak to teraz w ciązy kiedy nie zawsze jestem w stanie się ruszać? mam biegać i prosić o wypłatę? to mi powiedzieli, że nr konta muszę załatwiać sobie z pracodawcą... A miłe to nie było. Fakt faktem zus interweniował i mojego pracodawce opr. czemu mi nie płaci na konto skoro mam rachunek i chcę pieniądze w takiej formie.
 
Jak czytam twoje przygody z ZUSem to na razie nie ide na l4, bo bym ich chyba rozniosła za takie zachowanie, a ja urzędników nie znoszę (sorry jak któraś pracuje w urzędzie ale ja zawsze trafiam na najbardziej problemowe osoby jak coś załatwiam). A to tylko z l4 takie opoznienia czy z macierzynskim tez moga byc pozniej problemy?
Żona mojego kolegi pół roku walczyła z ZUSem o macierzyński...
 
Żona mojego kolegi pół roku walczyła z ZUSem o macierzyński...
A potem się dziwić, że ludzie wolą zasiłki z mopsu i kosiniakowe zamiast pracować. Jeszcze naprawdę żebym ja na rękę dotawała nie wiadomo ile a nie najniższą:D i muszę udawadniać, że nie oszukuje. No jestem ciekawa jak z tym macierzyńskim będzie... XD XD XD co za kraj... A araby se siedzą na socjalach w niemczech... Zaraz też się zgłoszę, że jestem uchodźcą sterroryzowanym przez zakład pracy i nękany przez ZUS XD
 
a orientujecie konkretnie jak to jest z tym urlopemmacierzyńskim wychowawczym? Czy lepiej łączyć czy nie? 100% płatny jest macierzyński a wychowawczy wcale? mi obliczyli , że wrocę do pracy w połowie września, synek będzie miał 9 miesięcy więc myślę, że dam radę (na razie mi się tak wydaje)
Przysługuje 20 tygodni macierzyńskiego (jeśli urodzisz jedno dziecko, przy bliźniakach jest więcej) i 32 tygodnie rodzicielskiego, razem to 52 tygodnie czyli rok. Możesz przez cały ten rok pobierać 80% wynagrodzenia albo przez pół roku 100%, a drugie pół 60%.
Urlop wychowawczy to całkiem co innego, można go wziąć na 36 miesięcy (w tym 1 miesiąc musi wykorzystać drugi rodzic). Wychowawczy nie jest płatny, ale jeśli spełnia się jakieś tam warunki można otrzymać zasiłek 400 zł. Wychowawczy można wykorzystać w dowolnym czasie do 6 roku życia dziecka. Macierzyński i rodzicielski wykorzystuje się po urodzeniu ( choć na macierzyński można przejść jeszcze przed porodem, ale się to nie opłaca).
 
reklama
Do góry