reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Niepokojące wymiary płodu

Dołączył(a)
14 Listopad 2020
Postów
4
Wymiary mojego dzieciątka na koniec 33 tygodnia ciąży spędzają mi sen z powiek..

BPD 87mm 35+2
HC 342mm 36+5
AC 287mm 32+5
FL 58mm 30+4
FW 2032g

Między kością umową a wymiarami główki jest aż 6 tygodni różnicy. Lekarze twierdza, żeby się nie martwić ale nie znam osobiście nikogo kto miałby az taki rozrzut w pomiarach :(

Wiecie może coś na temat takiej sytuacji?
 
reklama
Ja bym się nie przejmowała, lekarz wie co mowi ,A tu milimetry wchodzą w grę, i moze wyjść roznica , u mnie tez kazdy wymiar inny tydzien , lekarz mówił że corka bedzie miec około 4300kg a miala 3870
 
Wymiary mojego dzieciątka na koniec 33 tygodnia ciąży spędzają mi sen z powiek..

BPD 87mm 35+2
HC 342mm 36+5
AC 287mm 32+5
FL 58mm 30+4
FW 2032g

Między kością umową a wymiarami główki jest aż 6 tygodni różnicy. Lekarze twierdza, żeby się nie martwić ale nie znam osobiście nikogo kto miałby az taki rozrzut w pomiarach :(

Wiecie może coś na temat takiej sytuacji?
oni patrzą bardziej w siatkach centylowych, czy wymiary są na dany tydzień ok. sugerowanie się tygodniami jest przestarzałe. cytat z mamy ginekolog " Co więcej, istotne jest aby wyniki odnosić do „percentyli”, czyli do norm dla danego wieku ciąży, a wynik nie był opisywany „w tygodniach”. Pewnie większość z was jeszcze ma opisy pod tytułem: Noga FL na 30+2, Brzuch AC na 32+1 a Głowa HC na 31+1 – i nic z tego nie rozumiecie. Wiecie co? Ja też nie. Ponieważ według nowej (aktualnej) wiedzy, powinno się pomiary odnosić do percentyla – wtedy wiemy dokładnie czy dziecko dobrze rośnie, czy nie. Norma to pomiędzy 10 a 90 percentylem. "
 
@Ory1 A jak było na wcześniejszych USG? Też różnica była?
Mi też to wygląda niepokojąco, bo jednak 6 tygodni różnicy to dużo. Niska wartość FL pod koniec ciąży w porównaniu z innymi wymiarami może wskazywać na karłowatość dziecka lub inne wady rozwojowe. Ja bym poszła jeszcze do innego lekarza, by zrobił pomiary i w razie czego wyjaśnił i rozwiał wątpliwości. Tylko bym wzięła ze sobą wcześniejsze wyniki USG.

Z kalkulatora w necie: FL jest na 5 centylu, a BPD prawie 95 centyl. To spora różnica. (tutaj sprawdzałam: Link do: Wiek ciąży a wymiary USG (BPD,AC,FL oraz waga płodu))
 
Ostatnia edycja:
@Ory1 A jak było na wcześniejszych USG? Też różnica była?
Mi też to wygląda niepokojąco, bo jednak 6 tygodni różnicy to dużo. Niska wartość FL pod koniec ciąży w porównaniu z innymi wymiarami może wskazywać na karłowatość dziecka lub inne wady rozwojowe. Ja bym poszła jeszcze do innego lekarza, by zrobił pomiary i w razie czego wyjaśnił i rozwiał wątpliwości. Tylko bym wzięła ze sobą wcześniejsze wyniki USG.
Miesiac temu różnica byla 3 tyg, od 3 tyg kość udowa jakby w ogole nie przyrosła:( USG wykonywał inny lekarz
 
To wróć do tego poprzedniego lekarza. 3 tygodnie to jeszcze w granicach normy. Nie denerwuj się, bo to może być zwykły błąd lekarza. Dziecko jest już dość duże, ale wciąż ruchliwe. Czasem ciężko uchwycić dziecko, by prawidłowo pomiar wykonać.
 
oni patrzą bardziej w siatkach centylowych, czy wymiary są na dany tydzień ok. sugerowanie się tygodniami jest przestarzałe. cytat z mamy ginekolog " Co więcej, istotne jest aby wyniki odnosić do „percentyli”, czyli do norm dla danego wieku ciąży, a wynik nie był opisywany „w tygodniach”. Pewnie większość z was jeszcze ma opisy pod tytułem: Noga FL na 30+2, Brzuch AC na 32+1 a Głowa HC na 31+1 – i nic z tego nie rozumiecie. Wiecie co? Ja też nie. Ponieważ według nowej (aktualnej) wiedzy, powinno się pomiary odnosić do percentyla – wtedy wiemy dokładnie czy dziecko dobrze rośnie, czy nie. Norma to pomiędzy 10 a 90 percentylem. "
Dziękuję Ci za odpowiedz :)
 
To wróć do tego poprzedniego lekarza. 3 tygodnie to jeszcze w granicach normy. Nie denerwuj się, bo to może być zwykły błąd lekarza. Dziecko jest już dość duże, ale wciąż ruchliwe. Czasem ciężko uchwycić dziecko, by prawidłowo pomiar wykonać.
Na to liczę, że lekarz prowadzący lepiej się zna i wykona badanie dokladnie. Do środy musze uzbroić się w pokłady spokoju :(
 
reklama
Do góry