reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

szkoły rodzenia - czyli jak przygotować się do roli mamy

kici69

szczęśliwa kwietniówka'10
Dołączył(a)
4 Czerwiec 2009
Postów
2 939
Miasto
W-wa
Dziewczyny,
tworzę ten wątek, abyśmy mogły łatwiej znaleźć informacje na temat porodu, połodu i opieki nad maleństwem.
Dzielmy się tutaj naszymi doświadczeniami zdobytymi w szkole rodzenia, oraz ewentualnymi problemami i pytaniami nas nurtującymi. Zawsze któraś może dopytać na zajęciach jeśli czegoś nie będziemy wiedziały :-)
 
reklama
Dagsila Entertejment Present:

Dagsila w szkole rodzenia cz.2

( priwjusli na watku ogolnym:-D)

Na wczorajszych zajeciach Pani mowila nam o wszytkim co sie przyda dla dzieci po przyjsciu na swiat, czyli przygotowanie domu i wyptawka.
bede wypisaywala w podpunktach, czyli tak jak mam ponotowane.

1. ubranka kupowac po max 3-4 szt z danego rozmiaru
- kaftaniki, jesli z guzikami to przed pierwszym praniem wszystkie guziki mocno podoszywac, a najlepsze wiazane z przodu
- body - z napami metalowymi, plastiki sie zniszcza przy prasowaniu
- spiochy - szerokie w pupie, dla swobodnego wwierzgania kopytkami - chodzi o stawy biodrowe
tutaj Pani nam podala numery do poradni Preluksacyjnych w celu zbadania stawów biodrowych, ktore trzeba zrobic do 3 miesiaca zycia. dziewczynki sa bardziej narazone na dysplazje stawu biodrowego, ale w pore wykryta moze byc bezoperacyjnie wyleczona.
probuje sie dodzwonic od rana zeby sie dowiedziec z jakim wyprzedzeniem trzeba sie umawiac, no ale jak to u nas ciezko nawiazac polaczenie;-)
- czapeczki - najlepiej wkladane, bo sie bąble denerwuja;-)
- pajacyki
- kombinezon - jednoczesciowy - bo tez sie bable denerwuja:-)
2. warto inwestowac w dobre buty dla dziecka i najlepiej gdybybyły skorzane - to pod kontem juz troszke starszych dzieci, ale Pani mowila ze sa 2 rzeczy, ktore musza byc nowe materacyk i buty, reszta jakos obleci:-)
3. karuzelki montowane przed oczami dziecka w lozeczku, nigdy nad dzieckiem, z odpowiednim marginesem, jakby babel sie troszke zzunal. zlym pomyslem sa karuzele z pluszakami, gdyz zbieraja kurz. ( przez cala noc, a rano przy wlaczeniu fundujemy dziecku dawke spotegowana kurzu)
bardzo wazne jest zwrocenie uwagi, czy dziecko przypatrujac sie karuzeli nie przekrzywia na jedna strone glowki, jesli tak to nalezy zrobic walek z pieluchy tetrowej i wlozyc w miejsce skorczu miesni, zeby szyjka odzwyczaila sie od tej jednej strony
4. posciel, wiadomo, byle niz z pierza. i tutaj co ciekawe Pani polecila nam poduszki klinowe. ( wyglada to mniej wiecej tak TEMPUR poduszka klinowa wysyłka GRATIS! (881787713) - Aukcje internetowe Allegro z tym , ze u nas w sklepie dzieciecym to jest koszt ok 30 zl a nie 340, wklejam tylko zeby bylo wiadomo o co chodzi). poducha taka zaczyna sie pod pleckami dziecka, jest twarda wiec nie grozi nam uduszenie czy owiniecie sie poducha, jak w przypadku zwyklej i co najwazniejsze w razie, gdyby dziecku sie ulewalo, to wszytko wypluje na siebie a nie zachlysnie sie doprowadzajac do nieszczescia. osobiscie uwazam ze to wystarczajacy argument - a Pani polozna to taka raczej prosta kobieta, ktora nie ma fobii naciagania przyszlych rodzicow na wszelakie nwosci.
5. w domu powinnismy miec 4 termometry: pokojowy, do wody, do cialka dziecka i na zewnatrz. mierzenie temp smoczkiem powinno trwac ok 5 min. mierzac temp w odbycie nalezy pamietac o posmarowaniu koncówki przed zaaplikowaniem oliwka i od pomiaru odjac 0,5 stopnia, gdyz w pupce temp jest wlasnie o te pol stopnia wyzsza. Pani poleca elektroniczne do uszka termometry, bo sa najbardziej wiarygodne i szybkie, co prz\y malym wiercipietku sie przydaje.
6. optymalna temperatura w pokoju to 20-22 stopni. bardzo niefajnym pomyslem jest mocne nagrzewanie pomeszczenia do kapieli, bo kazdorazowe otwieranie drzwi powoduje wychlodzenie, a to moze do chorobska
7.dobrze jest miec 2 reczniki, dosc duze, z kapturkiem dla dziecka. ze zwgledow praktycznych powinno sie zrezygnowac z recznikow z uszami i innymi ozdobami - dlugi czas schniecia.
8. baldachim nie jest glupim pomyslem i moze spelniac wiele potrzebnych funkcji, m.in. oslaniac przed powiewami wiatru, sloneczkiem. co wazne - musi byc co 2 dzien wytrzepywany.
9. bardzo przydane podklady jednorazowe - pani polecala te ze sklepow medycznych bo sa duze i grubsze, cena ok 2 zl za szt.
10. wazne jest zebuy nie wychowywac dziecka w ciszy, bo pozniej jest klopocik. wiec dobrze jak cos sobie gra w otoczeniu babla. a dzieci najbardziej lubia radio - ale odglosy pomiedzy radiosacjami tj. szumy bo kojaza im sie z odglosami w jelitach:-)
( wklejam zeby nie skasowac;-))
 
11. jesli chodzi o łózeczko to musi miec atest Instytutu matki i dziecka a odstepy miedzy szczebelkami nie wiecej niz 8 cm. 3 poziomy spodu lozeczka sa wazne dla bezpieczenstwa babla.
12. lozeczko musi byc w domku min 4 tyg, zeby wietrzalo i nabralo zapachu domku.
13. przed uzyciem, kazda rzecz dla dziecka musi byc umyta - ciepla przegotowana woda - bez detergentow.
14. ubranka musza byc wyprane. proszki i plyny zalecane jest obnizenie dawki o 1/3 od zalecanej przez producenta i po zakonczeniu prania, wlaczyc dodatkowe plukanie. najczesciej dzieci maja uczulenie na zbyt duza ilosc detergentow.
15. jesli nie sprawdza sie plukanie i proszki specjalnie dla babli to pozostaja platki mydlane.
16. do ukonzenia przez dziecko 1 miesiaca zycia WSZYTKO MUSI BYC PRASOWANE - lacznie z posciela, baldachimem, pieluchami wielorazowymi. pozniej juz ten rygor troche sposzcza z tonu.
17. jesli nie wiemy ile podac pokarmu dziecku na poczatku ( Pani robila ten test panom, ze jakby zaistaniala sytuacja ze zony nie ma w domu, a dziecko sie domaga am to ile ml podac) to doba zycia x 10, czyli w ósmej dobie 8x10=80
18. Pani pytała sie, ktory pan czyta dziecku albo spiewa. bo zostal zrobbiony taki test, ze na sali porodowej do dziecka odezwala sie matka, polozna i tata dziecka i bąbel odrwaca sie w kierunku taty:-) dzieci reaguja na niskie tony i sa dla niech lepiej przyswajalne
19. jesli mamy w domu zwierze, np psa to dzieco nie bedzie reagowalo na jego szczekanie, gdyz nauczone w zyciu brzuszkowym tego dzwieku, wszelkie hałkania sa czyms naturalnym - to tak odnosnie wypowiedzi na watku ciazowy kogel-mogel;-)
20. najczestsza przyczyna przyjec kobiet na oddzialy poloznicze w ok 7-8 tygodniu po porodzie to krwotoki, bo baby dochodza do wniosku, ze polog trwa 6 tygodni, a pozniej worki z kartoflami moga nosic. Pani kazala na siebie uwazac i byc pod tym wzgledem bardzo rozsadnym. macica i wiezadla obkurczaja sie nawet 3 miesiace



w srode bardzie u nas pani z banku komorek macierzystych, wiec w czw o tym opowiem, a poki co nic wiecej sobie nie moge przypomniec:-D jak cos mi jednak wpadnie do gloey to dopisze;-)

tu bi kontinułed:-D
 
Dagsila, świetna relacja!
Ja mam jakiś inny program na szkole - u nas na razie o fizjologii porodu i sprawach związanych ze zmianami w organizmie było. W sumie nic specjalnie ciekawego, wszystko już w necie wcześniej wyczytałam :-D

19. jesli mamy w domu zwierze, np psa to dzieco nie bedzie reagowalo na jego szczekanie, gdyz nauczone w zyciu brzuszkowym tego dzwieku, wszelkie hałkania sa czyms naturalnym - to tak odnosnie wypowiedzi na watku ciazowy kogel-mogel;-)
tu bi kontinułed:-D

Zastanawiałam się ostatnio, czy mała będzie rozpoznawał i lubiła moje kocury jak się urodzi. Ostatnio kotka ciagle przytula mi sie do brzucha jak siedzę i do niego mruczy :-) Może dzidziuś czuje takie przyjemne drgania od mruczenia kociaka?
 
Dagsila Entertejment Present:

Dagsila w szkole rodzenia cz.2

( priwjusli na watku ogolnym:-D)

Na wczorajszych zajeciach Pani mowila nam o wszytkim co sie przyda dla dzieci po przyjsciu na swiat, czyli przygotowanie domu i wyptawka.
bede wypisaywala w podpunktach, czyli tak jak mam ponotowane.

1. ubranka kupowac po max 3-4 szt z danego rozmiaru
- kaftaniki, jesli z guzikami to przed pierwszym praniem wszystkie guziki mocno )

I codziennie to prać :-D:-D
Reczniki z uszkami schna tak samo jak normalne:-D
 
Powiem tak: jak któraś nie ma kasy, niech faktycznie nie kupuje za dużo małych ciuszków, bo dziecko szybko z nich wyskoczy- lepiej odłożyć pieniążki na szczepienia, dobrej jakości kosmetyki dla dziecka (Oliatum), dobre mleko w proszku, albo po prostu 'w razie jakby co'. Ale jeśli rzeczy jest mało, to radzę zwrócić uwagę na ich jakość, bo przy częstym praniu (a tak będzie) będą się szybciej zużywały.

Ilość termometrów mnie rozwaliła- mi położna kazała wodę sprawdzać na łokieć (pokolenia tak robiły), w domu to ja czuję czy mam zimno czy nie :-)

Z butkami i materacem się zgodzę- najlepiej nowe i dobrej jakości.
 
Powiem tak: jak któraś nie ma kasy, niech faktycznie nie kupuje za dużo małych ciuszków, bo dziecko szybko z nich wyskoczy- lepiej odłożyć pieniążki na szczepienia, dobrej jakości kosmetyki dla dziecka (Oliatum), dobre mleko w proszku, albo po prostu 'w razie jakby co'. Ale jeśli rzeczy jest mało, to radzę zwrócić uwagę na ich jakość, bo przy częstym praniu (a tak będzie) będą się szybciej zużywały.

Ilość termometrów mnie rozwaliła- mi położna kazała wodę sprawdzać na łokieć (pokolenia tak robiły), w domu to ja czuję czy mam zimno czy nie :-)

Z butkami i materacem się zgodzę- najlepiej nowe i dobrej jakości.

Zawsze można mieć ciuszki z lumpka wtedy można mieć wiecej za mniej:-D szczególnie te małe właśnie które sa na miesiąc . A potem szaleć z nowymi jak dzuecie dłużej w tym posmiga .
Termometrem sprawdziłam wode 2 razu potem już na czuja . Zreszt mój się kąpał z zimnej wodzie bo chciałam żeby potem na basenie nie było problemu więc zaczelismy od 38 stopni a potem co tydzień mniej az na końcu w takiej ok 30 się pluskał
 
reklama
3-4 sztuki to chyba zdecydowanie za mało, no chyba że od razu po zdjęciu z dziecka będziemy prać.
Termometr to nie jakiś kosmiczny wydatek, ale dla mnie też całkiem zbędny, jakoś bardziej ufałam swojemu łokciowi.
 
Do góry