reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Wszystko na temat CHRZTU

My mieliśmy ten sam problem,jestesmy tylko po cywilnym.Ale znależliśmy kościół w Nałęczowie i ksiądz powiedział ze jego to nie interesuje bo dziecko musi byc ochrzczone,chrzesni tez nie byli ze sobą spokrewnieni.Tylko chrzesni musieli pujść do spowiedzi bo my nie. Za ceremonie zaplaciliśmy 30 zł
 
reklama
Liz_fc- tylko, że chrzcząc dziecko wybierasz za nie wiarę, pokręcone to jest....:dry: Myślę, że ksiądz nie odmówiłby dorosłej osobie chrztu, gdyby ta wyraziła chęć przyłączenia się do kościoła, chociaż..... A powiedzcie mi gdzie jest napisane, że trzeba chrzcić DZIECI, są na to jakieś normy wiekowe czy jak?! Moja znajoma chrzciła syna, który miał już 8 lat :)
 
Ostatnia edycja:
Zdecydowanie popieram!
tak się zastanawiam: chrzest to deklaracja przynależności do danej religii. Myślę, że tą decyzję powinno się podejmować świadomie i samodzielnie. Jezus też był ochrzczony jak już był dorosły, więc czemu mamy chrzcić nieświadome niczego dzieci? Czemu nie można tej decyzji podejmować jak już się jest jej w pełni świadomym? Co sądzicie? :blink:
 
Na pewno nie ma tego zapisu w Piśmie Świętym i z tego, co mi wiadomo, tradycja chrztu dzieci narodziła się dopiero w II lub III wieku po Chrystusie. Pierwotnie chrzest, symbolizujący zjednanie się z Jezusem, mógł być przyjęty tylko i wyłącznie przez osoby dorosłe. Chodziło bowiem o nawrócenie i świadome, dobrowolne przyjęcie zasad nowej religii, jaką było chrześcijaństwo. Niemowlę przecież nie może się nawrócić, bo jak? Z czego?
Liz_fc- tylko, że chrzcząc dziecko wybierasz za nie wiarę, pokręcone to jest....:dry: Myślę, że ksiądz nie odmówiłby dorosłej osobie chrztu, gdyby ta wyraziła chęć przyłączenia się do kościoła, chociaż..... A powiedzcie mi gdzie jest napisane, że trzeba chrzcić DZIECI, są na to jakieś normy wiekowe czy jak?! Moja znajoma chrzciła syna, który miał już 8 lat :)
 
Jesli moge sie wtrącic to odpowiem dlaczego ma byc ochrzczone dziecko.
Według wiary katolickiej człowiek rodzi sie z grzechem pierworodnym w czasie chrztu dziecko zostaje "uwolnone"od tego grzechu.Przypuszczam że chrzci sie dzieci bo kiedys umieralnosc dzieci była wieksza niz obecnie a żadna wierząca mama nie chciała żeby jej dziecko umarło z grzechem.
 
Poniekąd masz rację. Gdzieś czytałam, że tradycję chrzczenia niemowląt przejęliście niejako od Żydów. U nich obrzezanie chłopców oczyszcza ich z tego grzechu pierworodnego. Ale nie będę się przy tym upierać, kiepsko znam Stary Testament a judaizm jest mi niemal zupełnie obcą religią
Jesli moge sie wtrącic to odpowiem dlaczego ma byc ochrzczone dziecko.
Według wiary katolickiej człowiek rodzi sie z grzechem pierworodnym w czasie chrztu dziecko zostaje "uwolnone"od tego grzechu.Przypuszczam że chrzci sie dzieci bo kiedys umieralnosc dzieci była wieksza niz obecnie a żadna wierząca mama nie chciała żeby jej dziecko umarło z grzechem.
 
Bo w przypadku śmierci(tragicznego wypadku) rodziców OBOWIĄZKIEM chrzestnego jest wychować dziecko w wierze katolickiej...
Wychować znaczy wspólnie zamieszkać...jak Wy sobie to wyobrażacie?

I tu się koleżanka myli i to po całej bandzie ... nie wiem skąd takie dziwne rozumowanie o_O
Chrzestni w razie wypadku nie podejmują się opieki nad dzieckiem! opieka spada na bliskich członków rodziny, - 1)dziadkowe 2) rodzeństwo,3) ciotki itd.
W tłumaczenie powinowactwa się bawić nie będę :)
Z jakiej reguły sąd miałby przyznać prawo obcemu człowiekowi ? takiemu księdzu dajmy na to ? on Przysięga przed bogiem tylko opiekę duchową! a nie wikt i opierunek w razie potrzeby :/ skąd takie teorie ??
 
Liz_fc- tylko, że chrzcząc dziecko wybierasz za nie wiarę, pokręcone to jest....:dry: Myślę, że ksiądz nie odmówiłby dorosłej osobie chrztu, gdyby ta wyraziła chęć przyłączenia się do kościoła, chociaż..... A powiedzcie mi gdzie jest napisane, że trzeba chrzcić DZIECI, są na to jakieś normy wiekowe czy jak?! Moja znajoma chrzciła syna, który miał już 8 lat :)

Nie ma żadnych norm ... ale małe dzieci chrzci się podczas jednej mszy, starsze i dorosłych osobno - przynajmniej u Nas tak jest.
 
Więc jeżeli nie ma norm i Jezus był ochrzczony jako dorosły człowiek i za jego życia też chrzczono dorosłych a nie dzieci to skąd ten zwyczaj?? Religia powinna się opierać na Biblii a nie zmieniać wedle uznania. A co do grzechu pierworodnego to nie wierzę, żeby w przypadku śmierci niewinnego dziecka Bóg miałby je potępić za to, że się z nim urodziło.
Nie ma lekko w tym naszym życiu :p
 
reklama
Co do grzechu... mnie ksiądz podczas Chrztu całkowicie rozłożył mówiąc,m że maluszki przed Chrztem są we władaniu zła... Cóż, co człowiek, to interpretacja, nie wiem, jak twierdzi teologia, ale zdrowy rozsądek wypada zachować.
 
Do góry