reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

święta , święta , czyli nasze zwyczaje , tradycje i ciekawostki z regionu ...

martolinka

Mama i nie tylko :-)
Dołączył(a)
2 Maj 2009
Postów
11 596
Miasto
Sopot
Chciałbym poznac Wasze tradycje , zwyczaje świąteczne. Jak u Was wygląda Wigilia , ubieranie choinki itp. Może dowiemy sie czegoś ciekawego , nowego co warto i do naszych domów wprowadzić:tak:





może ja zacznę takim zwyczajem z domu rodzinnego
Mama zawsze podawała zupę rybną , nie barszcz z uszkami. U meza w rodzinie z kolei był barszcz i tu sie troche spieramy:tak:
I moze jeszcze jedno- choinke obozwiązkowo ubieramy w Wigilie rano- nie wczesniej:tak:
 
reklama
Tak, u nas też ubieranie choinki w Wigilię i WKURZA mnie to okropnie, wolałabym szybciej;-) najchętniej to całą chatę bym już wystroiła:-D

Robimy pierniki (mam swój specjalny, niezawodny przepis), Julka wałkuje razem ze mną i wycina. jutro zaczynamy, trochę późno bo pierniki muszą odleżeć...ten zwyczaj zaszczepiła we mnie mama...

Jutro spróbujemy zrobić domek z piernika, dach z płatków migdałowych itd, zobaczymy co z tego wyjdzie;-)

Od niedzieli chcę zacząć robić ozdoby choinkowe, w dzieciństwie robiliśmy bombki/zawieszki z kółek z papieru i słomek, oraz łańcuchy z krepy i też z normalnych papierowych kółek. Chcę aby Julka miała podobne wspomnienia, znalazłam fajne pomysły na ozdoby.:-)

Poza tym chcemy zrobić kartki świąteczne i porozsyłać:tak:
 
Tak, u nas też ubieranie choinki w Wigilię i WKURZA mnie to okropnie, wolałabym szybciej;-) najchętniej to całą chatę bym już wystroiła:-D

Robimy pierniki (mam swój specjalny, niezawodny przepis), Julka wałkuje razem ze mną i wycina. jutro zaczynamy, trochę późno bo pierniki muszą odleżeć...ten zwyczaj zaszczepiła we mnie mama...

Jutro spróbujemy zrobić domek z piernika, dach z płatków migdałowych itd, zobaczymy co z tego wyjdzie;-)

Od niedzieli chcę zacząć robić ozdoby choinkowe, w dzieciństwie robiliśmy bombki/zawieszki z kółek z papieru i słomek, oraz łańcuchy z krepy i też z normalnych papierowych kółek. Chcę aby Julka miała podobne wspomnienia, znalazłam fajne pomysły na ozdoby.:-)

Poza tym chcemy zrobić kartki świąteczne i porozsyłać:tak:
dziunka a moze wkleisz na smaczki przepis? moze i ja zrobie? myslisz ze zmiekna do swiat?
 
To są takie ciastka pierikowe, wydaje mi się że przepis już jest. To takie pierniki norweskie. REWELACYJNE. Robię cienkie, wtedy sa chrupkie. Możesz zrobić grubsze, zmiękną na bank. Ja przewaznie robię jeszcze później, jakoś tydzień przed świętami.

I zdobimy lukrem, wiórkami, pisakami lukrowymi i co tam jeszcze chcesz :D
 
U nas to wygląda tak : w Wigilię strojenie choinki i balkonu... , z potraw wigilijnych to króluje fasola z masłem - mężowskie przyzwyczajenie, jakaś rybka - nie lubimy karpia , więc eksperymentujemy, kiedyś bywała kutia - taka wschodnia, ale w czasie ciąż poszła w zapomnienie, łazanki z makiem są , mama robiła pierogi z kapustą i grzybami i podawała do barszczu.
Dodatkowo robimy makowce i sernik. Z dań obiadowych to jakieś mięcho np. schab ze śliwkami, kiedyś kurczak z anchoi.
Jakoś zajęcia plastyczne na razie odpuszczam, zacznę w następnym roku, bo na razie dzieciaki zainteresowane czymś innym.
 
Wklejam ze smaczków

Składniki:
1kg mąki pszennej
1 szkl miodu
1 szkl cukru
1 kostka masła
2 całe jajka i 3 żółtka
1/2 szkl cukru - do jajek
2 łyżeczki sody
1/2 szkl kwasnej smietany
1 torebka przyprawy do piernika
2 łyżki kakao

Miod z cukrem zagotowac. Ostudzic. Dodac maslo,smietane,sode, przyprawe,make, kakao oraz ubite na parze jajka z zoltkami i cukrem. Wyrobic ciasto, rozwalkowac, wykrawac foremkami. Upiec w temp 160-180 stopni. Piec 12-15 min.

Maka musi byc dobra (odradzam ta z biedronki), miod kupuje najzwyklejszy sztuczny plynny ( za chyba 3 zł), zamiast masla margaryne kasie, a smietane mialam tym razem mackowy 18%. Pierniki wyszly pycha. Potem tylko ozdobic jak kto lubi (my w tym roku wyprobowalysmy pisaki lukrowe oetkera, potem częsc piernikow lukrem i wiorkami kokosowymi lub kolorowymi, a czesc zostawilysmy bez ozdob).
Smacznego!
 
Anawawka a daj przepis na łazanki z makiem?
u nas też oprocz meza nikt karpia nie je. kocha, ryby , ale morskie (ew.pstrag). karp smakuje i pachnie mułem niezależnie na ile sposobów jest zrobiony
 
Boże Narodzenie kojarzy mi się głownie z ubieraniem choinki i "makówką" - śląska potrawa ,coś jak kutia.Jest tu jakaś rodowita ślązaczka na forum w ogóle???? a no i siadamy do stołu gdy pojawi się pierwsza gwiazdka.

Uszka z barszczykiem obowiązkowo,Sianko pod obrusem :-) kto wyciągnie najdluzsze ,ten najdłuzej przezyje ( jakoś tak :D)

Pamiętam z dzieciństwa jak mama mówiła ,że jaka będe w wigilię taki cały rok .Starałam się być grzeczna haha.
 
reklama
Boże Narodzenie kojarzy mi się głownie z ubieraniem choinki i "makówką" - śląska potrawa ,coś jak kutia.Jest tu jakaś rodowita ślązaczka na forum w ogóle???? a no i siadamy do stołu gdy pojawi się pierwsza gwiazdka.

Uszka z barszczykiem obowiązkowo,Sianko pod obrusem :-) kto wyciągnie najdluzsze ,ten najdłuzej przezyje ( jakoś tak :D)

Pamiętam z dzieciństwa jak mama mówiła ,że jaka będe w wigilię taki cały rok .Starałam się być grzeczna haha.
haha i chyba nie działało :D
 
Do góry