reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Książka kucharska mam - ciasta, ciasteczka, obiady, kolacje

Cytrynowiec




Masa cytrynowa:
- 2 budynie cytrynowe

- 1 galaretka cytrynowa
- 1 cytryna
- 25 dkg masła
Pozostałe składniki:

- 0,5 litra śmietanki 30%
- cukier puder
- cukier wanilinowy
- 3 szt. śmietan fixu
- wódka do nasączenia herbatników
- herbatniki
Spód biszkoptowy :
Składniki:
- 4 jajka

- 130 g mąki pszennej
- 130 g mąki ziemniaczanej
- 250 g cukru
- 6 łyżek wody
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- szczypta soli

dodatkowo :

- 2 łyżki kakao ( jeżeli chcemy otrzymać ciemny spód) .

Wykonanie :
Jaja oddzielić od żółtek. żółtka utrzeć z cukrem na puszystą masę , pod koniec ucierania dodawać po łyżce wody.
Białka ubić na sztywno ze szczyptą soli. Ubite białka przełożyć delikatnie do utartych żółtek i dodać mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia.
Wylać na blaszkę wysmarowaną tłuszczem i posypana bułką tartą i piec 0k .20-25 min w 200 stopniach C.

Masa cytrynowa:
2 budynie ugotować w 0,5 l. wody.
Do gorącego budyniu dodać suchą galaretkę i sok z cytryny. i gorące zmiksować.
Do wystudzonej masy dodać masło i zmiksować na masę.Wyłożyć na biszkopt.

Ubić śmietankę z cukrem wanilinowym i cukrem pudrem dodając również śmietan fixy i wyłożyć na masę cytrynową.

Namoczyć herbatniki w alkoholu i ułożyć na wierzch na śmietanie.
Wszystko polać polewą z cukru pudru z dodatkiem olejku cytrynowego lub cytryny.

To jest na blaszke 23X28

PYCHOTKA:)
 
reklama
lenaDTR ależ pięknie wygląda ta słodka piramidka. :tak:Bardzo pracochłonna? :confused: Przepisy skopiowałam, będę eksperymentowała.:tak::-)
 
Byłam dziś w biedronce i wpadły mi w oko dwa ciasta dr. oetkera <jedno, to piłka nożna, a drugie to babeczki>. Wybrałam babeczki <prostrze w wykonaniu :-D> i jutro experymentuję :tak:. Jak mi się udadzą, to nawet wkleję zdjęcie :-). 3majcie za mnie kciukasy.
 
Byłam dziś w biedronce i wpadły mi w oko dwa ciasta dr. oetkera <jedno, to piłka nożna, a drugie to babeczki>. Wybrałam babeczki <prostrze w wykonaniu :-D> i jutro experymentuję :tak:. Jak mi się udadzą, to nawet wkleję zdjęcie :-). 3majcie za mnie kciukasy.
Robiłam babeczki sa super i pięknie rosną;)Pyszne;)Ja miałam z kawałkami czekolady:)
Justa zdjecia te akurat nie moje prywatne;)ale identycznie wychodza;)Bo juz próbowałam:)
 
Przepis na ogórasy w zalewie curry:

3kg ogórków
3 cebule
3liście selera
gorczyca (sypiemy do słoika tak na oko)
Ogórki obrać, pokroić na paski lub ćwiartki (wdłuż) a cebulę w plasterki- upchnąć do wyparzonych słoików , wsypać trochę gorczycy dodać odrobinę liści selera.


Zalewa:
1 szklanka octu
4 szklanki wody
2 szklanki cukru
1,5 łyżki soli
3 łyżki przyprawy curry
Wszystkie składniki zagotować w garnku

Zalewą zalać sloiki i gotować jeszcze trzy minuty (od momentu wrzenia)

I jeszcze drugi przepis na ogórki w zalewie musztardowej:

3kg ogórków
ziele angielskie
liście laurowe
pieprz czarny w ziarnach
pieprz czarny mielony
gorczyca
5szklanek wody
3/4 szklanki octu
1 szklanka cukru
2 łyżki soli
5 łyżek bardzo ostrej musztardy

Ogórki obrać, pokroic na ćwiartki. Do słoików wkładamy po dwa listki laurowe, po trzyziarenka ziela angielskiegoi pieprzu, oraz jedną płaskąłyżeczkę pieprzu mielonego i ogórki.
pozostałe składniki zagotować i zalać ogórki gorącą zalewą. Pasteryzowac 10min i gorące ustawić do góry dnem..... Smacznego :)
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Ogórki w sosie musztardowym

1 litr wody
0,5kg cukru
1szkl. octu
5 łyżek musztardy sarepskiej (lub 8 słabszej)
3 łyżki soli.

Ogórki obrać, pokroić w paski (na ćwiartki).
Zalać zalewą i pasteryzować 3-5min.
To jest proporcja na 7 słoików:)
 
Macie przepisy na jakieś weki jeszcze??

Ja w tym roku robię takie :-):

Jabłka pasteryzowane

Składniki:

5 kg jabłka,
0,5 kg cukier

1..jpg

Jabłka obrać, wyciąć gniazda nasienne, zetrzeć na tarce, włożyć do słoików , mocno ubić. Na wierzch wsypać łyżkę cukru, zakręcić zakrętkę, włożyć do garnka z wodą i pasteryzować około 25 minut. Takie jabłka można używać do szarlotki, ryżu, makaronu.


Przecier pomidorowy ( domowy)

Składniki:

dojrzałe pomidory czerwone
sól
cukier

2..JPG

Umyte pomidory sparzyć i obrać ze skórki ,pokroić w ćwiartki. Włożyć do garnka i rozgnieść, np. przy pomocy drewnianej pałki .Zagotować. Gotować na małym ogniu przez kilkanaście minut (do zgęstnienia) co jakiś czas mieszając, a następnie gorącą masę przetrzeć przez sito w celu usunięcia skórek i nasion. Doprawić do smaku. Gorący przecier przelać do butelek albo słoiczków. Pasteryzować ok 15-20min. Przechowywać w temperaturze pokojowej, w ciemnym miejscu.

Pomidorki można zmiksować blenderem ( wtedy nie trzeba przecierać przez sito). :-)

Smak przecieru można dowolnie wzbogacić, np. przez dodanie bazylii i czosnku albo ostrego chilli. :tak::-)


Ogórki konserwowe ( korniszony)

Składniki:

małe ogórki
cebula
marchew
korzeń chrzanu
gorczyca
ziele angielskie
ziarna pieprzu
liście laurowe
koper
ocet spirytusowy 10 %,
cukier, sól

3..jpg

Jak najmniejsze ogórki dokładnie wyszorować. Ciasno układać je w wyparzonych słoikach. Dodać po kilka plasterków obranej ze skórki marchewki, pokrajanej w piórka cebuli, koperku , korzeń chrzanu. Do każdego słoika nałożyć po 2 - 3 ziarenka ziela angielskiego, czarnego pieprzu, killka ziarenek gorczycy oraz po listku laurowym.
Przygotować zalewę: 4 porcje wrzącej wody wymieszać z jedną porcją octu, połową porcji cukru oraz doprawić do smaku solą. Zalać nią ogórki, dokładnie zakręcić wyparzonymi wcześniej zakrętkami, wycierając gwitn słoików. Pasteryzować przez ok.5-10 min. Następnie odstawić nakrętkami do dołu do ostygnięcia.

Pikle z ogórków łagodne

Składniki:

ogórki
koper
chrzan
gorczyca
ziele angielskie
listek laurowy
czosnek

Zalewa:
1 szklanka octu 10%
6 szklanek wody
6 łyżek z czubkiem cukru
1 płaska łyżka soli

4..jpg

Ogórki umyć (powinny być w miarę duże)obrać,przekroić na cztery,wyciąć gniazda nasienne.
Do każdego słoika wsypać po łyżeczce gorczycy,dodać po ząbku czosnku,kawałku chrzanu,po 3 ziarnka ziela angielskiego,koperek,
małym listku laurowy.
Zagotować zalewę,zalać słoiki,ułożyć słoiki w dużym garnku,zalać ciepłą wodą.
Pasteryzować, od zagotowania 2 min,wyjąć słoiki,odstawić do góry dnem do wystygnięcia.

Pikle z musztardą

Składniki:

2 kg ogórków świeżych
1 litr wody
0,5 szklanki octu
1 szklanka cukru
3 łyżki soli
5 łyżek musztardy grillowej
gorczyca,ziele angielskie,liść laurowy,pieprz czarny,
czosnek,koper świeży zielony

Ogórki wypłukać i obrać ze skórki.Potem pokroić na ćwiartki.Z pozostałych składników oprócz koperku zielonego,czosnku i gorczycy zrobic zalewę.
Przygotować słoiki.
Do każdego umytego słoika włożyć 2 ząbki czosnku,koper świeży,gorczycę,poukładać ogórki i zalać gorącą zalewą.Pasteryzować 8 minut.
 
reklama
Do góry