reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Afi, jakie są normy w poszczególnych tygodniach ciąży

Dołączył(a)
12 Marzec 2017
Postów
1
Tydzien temu trafiłam do szpitala z plamieniem i okazało się, że mam mało wód płodowych. Wtedy bylam w 13 tygodniu ciąży i maluszek nie miał możliwości swopodbnego poruszania się, lecz był w przymusowej kurczowej pozycji jednak nie zostałam przyjęta na oddział. Plamienie było niewielkie, piłam dużo płynów. Aktualnie leżę w szpitalu ze wzgledu na wczorajszy ogromny chlust krwi, jednak na usg okazało się że maluch żyje, a szyjka nie jest skrócona. Dziś też miałam robione usg i po zmierzeniu AFI wyszło 5,56 - więc ledwo mieści się w granicach normy. Doczytałam się, że ilość wód płodowych stale rośnie do 30+ tygodnia ciąży. Znalazłam w internecie wypowiedzi forumowoczek o wysokości AFI W najniżej 19tc, ja jestem aktualnie w 14+4tc i bardzo zależy mi aby poznać wysokosc AFI innych kobiet w podobnym tygodniu ciąży
 
reklama
Dobrze wyczytałaś. Norma do 30 tygodnia jest taka:

Prawidłowo wynik AFI powinien mieścić się w przedziale 5-25. Jego wartość zmienia się wraz z wiekiem ciąży, początkowo rośnie, a następnie w ostatnich miesiącach ciąży maleje. Wyniki AFI < 5-6 świadczyć mogą o zbyt małej i potencjalnie szkodliwej dla dziecka ilości płynu owodniowego (sytuację taką nazywa się małowodziem), natomiast powyżej 20-25 o nadmiernej ilości wód płodowych czyli tzw. wielowodziu. W sytuacji gdy uzyskuje się nieprawidłowe wyniki AFI należy zbadać przepływy w naczyniach pępowinowych.

Ja miałam małowodzie, lekarz zalecił mi wypijać dużo wody i soków. Jak powiedział: nie ma badań na 100 proc. potwierdzających, że to pomaga, ale na pewno nie zaszkodzi. Więc pić możesz.
Aha, ja W 38 tc. miałam AFI na poziomie 6/7 i zdiagnozowano u mnie małowodzie, co było wskazaniem do CC.
 
Też miałam za małe AFI i lekarz zalecił mi pić więcej. Gęste soki miałam rozcieńczać wodą. Piłem ponad 2 litry dziennie, bardzo tego pilnowałam. I po dwóch tyg AFI z 9 wzrosło na 14 :)
 
Do góry