reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Amniopunkcja robić czy nie?

Anna dalej się nie dowiedziałam skąd bierze się ZD, posiadasz taką widzę i podziel się nią z nami.
Statystycznie 1% amnio kończy się poronieniem, 2% rodzin ma szansę na dziecko z ZD. To są ułamki, zakładany błąd podczas badań statystycznych wynosi 9% (o ile dobrze pamiętam z wykładów) przy populacji wynoszącej odpowiedni odsetek danej grupy społecznej, zatem mowa o ułamkach nie ma w ogóle sensu.
Na temat sumienia dyskutować nie będę, nie czas i głównie nie miejsce na takowe dysputy.....
 
reklama
To teraz ja Wam napisze o moim pechu..
Robilam amniopunkcje na wlasne zyczenie,nie bylo zadnych podejrzen na usg, ale moim marzeniem bylo urodzic zdrowa corke, bez jakiegos obciazenia genetycznego (jak sie wychowuje z siostra z Z. Downa to takie marzenie jest normalne)...
Amniopunkcja wyszla w porzadku... Za to po 2 latach od porodu okazalo sie, ze k... mam pecha, bo moja corka cierpi na dwie choroby o podlozu genetycznym i uwaga bardzo rzadko wystepujace!! (moze z 5 dzieci w Polsce to ma)...
Uwaga, bo amniopunkcji analizuja ok 16 mitoz i nie mozna wykluczyc malych aberracji chrmomosomowych czy mozaikowatosci... A chorob o podlozu genetycznym jest kilka set ....i dalej dochodza nowe...
Mam szczescie,ze corka wogole widzi (ponoc na jedno oko nie widzi, ale ja wiem ze widzi), bo dzieci z jej przypadloscia rodza sie zazwyczaj niewidome...I jak to lekarze mowia to cud,ze rozwija sie prawidlowo jak na takie uszkodzenia mozgu....
Amniopunkcja moze powiedziec czy dziekco bedzie miec Z. Downa, z. Turnera itp.. znane i najczescie spotykane zespoly.. a o reszcie chorob nic nie powie...

I tak jak piszecie to loteria !!!!!!!!! Po prostu uslyszalam ma Pani wielkiego pecha!!!!!!!!!!!!

Ja doskonale wiem co to jest ZD i jak powstaje więc nie musisz mnie edukować. Prawda jest taka że jeśli jakiekolwiek choroby genet. wystepowały w rodzinie to po prostu prawdopodobieństwo ich powtórzenia się jest większe!!! a jak nie było to prawdopodobieństwo jest mniejsze!!! Ale zawsze jest!!! Jeśli chodzi o badania to 100% pewności daje TYLKO amnio! Z innymi różnie może być.

Wg lekarzy nie ma takiej zaleznosci, ze jak w rodzinie wystepuje jakas choroba genetyczna to ze wieksze prawdopodobienstwo jej powtorzenia... chyba,ze jest to choroba genetyczna - dziedziczna... Z Z. Downa jest choroba genetyczna i jak wystepuje w rodzinie to nie zwieksza to ryzyka wystapienia Z.Downa w nastepnym pokoleniu, czy tez u zdrowego rodzenstwa.......l ale do mnie te argumenty nie do konca przemowiaja i ja robilam amniopunkcje na wlasne zyczenie,ze wzgledu na z. Downa mojej siostry. Tak, zeby miec pewnosc w 100%. Na swoja prośbę bez problemu dostalam skierowanie na amniopunkcje .. wiec moze oni sami do konca nie maja pewnosci;-)



Przepraszam za swoja bezposredniosc... ale po prostu jak ktos ma pecha to i amniopunkcja nie pomoze...
 
anka d ZD to wada spowodowana trisomia (obecnością dodatkowego trzeciego chromosomu) chromosomu 21.I stąd się bierze z połączenia materiału genetycznego.
Przepraszam że uraziłam sumienia niektórych dziewczyn.
 
anka d tak czy siak miałam na myśli to: ZD to wada spowodowana trisomia (obecnością dodatkowego trzeciego chromosomu) chromosomu 21.I stąd się bierze z połączenia materiału genetycznego.

Minusem formy pisanej jest to że każdy interpretuje różnie słowa.Wyrazić to co myśli może każdy, nie ma co się tak strasznie denerwować!!!!!
 
Drogie Dziewczyny,

Czy ktoś wie ile czasu teraz trzeba czekać na wynik amnio z Sobieskiego (Warszawa)? Dziś minęło 3 tygodnie ale nie mam odwagi tam zadzwonić...
 
Kabola jak by coś było nie tak to dzwonią już po dwóch tygodniach:) czas tu gra na Twoja korzyść mi moja gin mówiła (GdańsK Kliniczna robiłam amnio) że na wynik będę czekała ok 4 tygodni i równe tyle było ale tez powiedziała że jak po 2 tygodniach w laboratorium coś im nie tak urośnie to już raban robią:) więc ja z każdym dniem byłam spokojniejsza a wyniku jeszcze przecież nie znałam.... czego tobie życzę:):)
 
Kabola czeka się 3 tygodnie, musisz zadzwonić... niestety nie mam takich dobrych wieści jak Gosia, bo do mnie nikt nie dzwonił po dwóch tygodniach że jest ZD... musisz zebrać się na odwagę i sama zatelefonować, bo co szpital to obbyczaj. Trzymam kciuki:)
 
reklama
Do góry