reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Arsa

Dołączył(a)
27 Czerwiec 2019
Postów
6
Witam drogie mamy!
Jestem tu nowa i jak większość potrzebuje porady. Jestem po badaniu połówkowym i lekarz stwierdził u dziecka błądzącą prawą tętnice podobojczykową (Arsa). Podobno 30% dzieci z taka wada maja również ZD. Jesteśmy po testach wolnego dna dziecka z krwi matki i wyszły idealnie . Nie wiem czy martwić się wadą wrodzoną serca czy jest możliwość ze dzidzia ma jednak ZD? Jest ktoś w podobnej sytuacji? Mamy umówione echo serca na 1 sierpnia.
 
reklama
Rozwiązanie
Cześć, u mnie juz na pierwszym usg w 12 tyg lekarz zauważył „ogniska hiperechogeniczne w sercu płodu„. W 18 tyg miałam echo na którym lekarz zauważył tętnice błądzącą tzw. ARSA. Wszystkie Inne wyniki byly super. Parametry płodu, widoczny nos, przezierność - wszystko ekstra. Ryzyko z Pappy niskie. Mimo to lekarz prowadzący zalecił amniopunkcję i się na nią zgodziłam. Poza zespołem Downa są jeszcze setki innych chorób genetycznych, dużo rzadszych niż ZD, śmiertelnych i strasznych. U nas właśnie wystąpiła taka wada.
Każdy zrobi co uzna za stosowne, ale jeśli macie możliwość Dziewczyny to nie rezygnujecie z amniopunkcmi. Są tez inne choroby niż ZD.
pozdrawiam
Witam drogie mamy!
Jestem tu nowa i jak większość potrzebuje porady. Jestem po badaniu połówkowym i lekarz stwierdził u dziecka błądzącą prawą tętnice podobojczykową (Arsa). Podobno 30% dzieci z taka wada maja również ZD. Jesteśmy po testach wolnego dna dziecka z krwi matki i wyszły idealnie . Nie wiem czy martwić się wadą wrodzoną serca czy jest możliwość ze dzidzia ma jednak ZD? Jest ktoś w podobnej sytuacji? Mamy umówione echo serca na 1 sierpnia.
Hej u mojego synka też wykryto Arse ,jestem w 31 tyg ciąży.Bardzo też się martwię .Niby wyniki z krwi mam dobre , jedyną nieprawidłowością jest Arsa.Malo o tym piszą. Może popiszemy na priv?
 
reklama
Zapraszam jak masz jakieś pytania śmiało
Na kiedy masz termin ?? Coś nowego na temat Arsy dowiedziałas się u swojego dziecka ?
Mi powiedziano że jest jednym z marketów Zespołu Downa , ale wyniki mam ok z krwi więc nie wiem jak to ma się dalej .Poza że Arsa może się objawiać krztuszeniem przy jedzeniu ,ale niektórzy nie mają takich objawów i że jeżeli byłby problem z krztuszeniem należy wykonać tomograf i chyba wtedy operacja .
 
Na kiedy masz termin ?? Coś nowego na temat Arsy dowiedziałas się u swojego dziecka ?
Mi powiedziano że jest jednym z marketów Zespołu Downa , ale wyniki mam ok z krwi więc nie wiem jak to ma się dalej .Poza że Arsa może się objawiać krztuszeniem przy jedzeniu ,ale niektórzy nie mają takich objawów i że jeżeli byłby problem z krztuszeniem należy wykonać tomograf i chyba wtedy operacja .
Termin mam na 7 listopada tez jestem po testach Harmony czyli wolne dna z krwi matki i wyszły pozytywnie wiec lekarz powiedział ze ZD mamy wykluczony. Mała rozwija się prawidłowo poza arsa nic jej nie dolega. Serce zbadane przez kardiologa szczegółowo na echo i wolne od wszelkich wad. Dokładnie taka sama informacje uzyskałam odnośnie późniejszej profilaktyki. Trzeba dziecko obserwować ale i zbadać od razu po narodzeniu. Mam mieć wyniki echo przy porodzie i od razu w szpitalu na oddziale maja dzidzie zbadać jak daleko idzie Arsa od tchawicy i przełyku. Kazano nam się nie denerwować ale gdzieś z tylu głowy ciagle mam ten ZD :( mam ogromna nadzieje ze jest to po prostu taka anatomia naszej księżniczki
 
Termin mam na 7 listopada tez jestem po testach Harmony czyli wolne dna z krwi matki i wyszły pozytywnie wiec lekarz powiedział ze ZD mamy wykluczony. Mała rozwija się prawidłowo poza arsa nic jej nie dolega. Serce zbadane przez kardiologa szczegółowo na echo i wolne od wszelkich wad. Dokładnie taka sama informacje uzyskałam odnośnie późniejszej profilaktyki. Trzeba dziecko obserwować ale i zbadać od razu po narodzeniu. Mam mieć wyniki echo przy porodzie i od razu w szpitalu na oddziale maja dzidzie zbadać jak daleko idzie Arsa od tchawicy i przełyku. Kazano nam się nie denerwować ale gdzieś z tylu głowy ciagle mam ten ZD :( mam ogromna nadzieje ze jest to po prostu taka anatomia naszej księżniczki
A masz jakieś artykuły itd na temat Arsy ?na necie malo o tym piszą , mój ginekolog powiedział ,ze dużo lekarzy nawet nie widzi Arsy podczas badania ,że trzeba być dobrym lekarzem aby ją zobaczyć .
 
Witam, w styczniu br. urodziły mi się bliźniaki, córeczki. Jedna, mniejsza, miała ARSA, do tego brak żyły DV. O ARSA mało jest artykułów na necie, o żyle DV jeszcze mniej. Trochę więcej jest anglojęzycznej. Też się naczytałem o powiązaniach ARSA z różnymi aberracjami. Dziewczynki urodziły się zdrowe, mają prawie 9 miesięcy, Dzięki Bogu na razie jest ok. Jesteśmy z Warszawy, z poradni genetycznej ze szpitala na Kasprzaka dostaliśmy skierowanie na echoserca na ul.Agatową (poradnia wskazana, bo było połączenie ARSA z brakiem żyły DV; potem była jeszcze łagodna wentrikulomegalia ). Echo wyszło ok, byliśmy 2 razy. Z rozmowy z p.Doktor Joanna Kuran-Ohde wynikało, że powiązania ARSA z różnymi aberracjami są kontrowersyjne, tzn. zrozumiałem, że odchodzi się od takiego powiązania (przy okazji - polecam p.doktor i przychodnię na ul.Agatowej). Może nie przekazuję tego zbyt dokładnie, ale tak to zrozumiałem.
W ciąży naczytałem się tyle forum, tekstów medycznych itp. o ARSA i żyle DV, że mógłbym napisać doktorat.
Piszę o tym, bo jeszcze rok temu sam o tym szukałem informacji i nie mogłem za dużo znaleźć. Bądźcie dobrej myśli, wszystko będzie dobrze, tak jak u nas. Sporo lekarzy w ogóle nie zna się na ARSA, bo jeszcze 10-15 lat temu o tym mało się w literaturze pisało. Teraz tylko jakaś część ginekologów to wychwytuje.
 
Hej. Jestem po badaniu połówkowym. U mojej córeczki również wykryto ARSA. Wszystko jest w normie, tylko ten prawostronny łuk aorty.. Ryzyko ZD podobno jest niskie, jednak wciąż odczuwam niepokój. Nie chcę też decydować się na amniopunkcje. Jest tu jeszcze ktoś kto był w podobnej sytuacji? Jak wyglądało to u Was? Jak rozwijały się dzieciaczki? Czy miały jakieś wczesne objawy?
 
reklama
Cześć, u mnie juz na pierwszym usg w 12 tyg lekarz zauważył „ogniska hiperechogeniczne w sercu płodu„. W 18 tyg miałam echo na którym lekarz zauważył tętnice błądzącą tzw. ARSA. Wszystkie Inne wyniki byly super. Parametry płodu, widoczny nos, przezierność - wszystko ekstra. Ryzyko z Pappy niskie. Mimo to lekarz prowadzący zalecił amniopunkcję i się na nią zgodziłam. Poza zespołem Downa są jeszcze setki innych chorób genetycznych, dużo rzadszych niż ZD, śmiertelnych i strasznych. U nas właśnie wystąpiła taka wada.
Każdy zrobi co uzna za stosowne, ale jeśli macie możliwość Dziewczyny to nie rezygnujecie z amniopunkcmi. Są tez inne choroby niż ZD.
pozdrawiam
 
Rozwiązanie
Do góry