reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Baza wiedzy i ciekawe linki

reklama
Zalecenia Amerykańskiego Instytutu SIDS dla aktualnych rodziców niemowląt:

1. Kładź noworodka spać na plecach, nawet jeśli łatwiej zasypia na brzuszku. Dzieci zasypiające na brzuszku są dużo bardziej narażone na SIDS.

2. kładź noworodka spać na twardym materacu. W łóżeczku nie powinno być nic oprócz dziecka - bez kołderki, bez poduszki, bez wałków zabezpieczających, bez urządzeń ustawiających dziecko w danej pozycji, bez zabawek. Miękkie materace i ciężkie okrycia są silnie związane z ryzykiem SIDS.

3. Trzymaj dziecko w pokoju rodziców przynajmniej do skończenia 6 miesiąca życia. Studia pokazały, że noworodki są najbezpieczniejsze gdy śpią blisko łóżka matki.

4. Nie kładź dziecka do łóżka rodziców. Typowe łóżka rodziców nie są bezpieczne dla małych dzieci. Nie zasypiaj z dzieckiem na kanapie ani na fotelu.

5. Nie ubieraj zbyt ciepło dziecka gdy śpi. Tylko tyle by utrzymać ciepło bez potrzeby użycia nakrycia (kołderki itp.). Utrzymuj w pokoju taką temperaturę w jakiej sama dobrze się czujesz. Przegrzanie zwiększa ryzyko SIDS.

6. Unikaj narażania dziecko na dym papierosowy. Nie trzymaj dziecka w domu lub samochodzie z kimś palącym. Czym wyższe narażenie na dym papierosowy tym większe ryzyko SIDS.

7. Jeśli możesz to karm piersią dziecko. Mleko z piersi zmniejsza ryzyko infekcji układów oddechowego i pokarmowego. Badania pokazują, że dzieci karmione piersią rzadziej umierają z powodu SIDS.

8. Unikaj narażania dziecka na kontakt z ludźmi mającymi infekcje układu oddechowego. Unikaj tłumów. Dobrze czyść wszystko co ma kontakt z niemowlęciem. Wymagaj by ludzie myli ręce przed kontaktem lub zabawą z niemowlakiem. SIDS często pojawia się wraz z lekką infekcją układu oddechowego (lekki katar) i infekcjami pokarmowymi (wymiotowanie i biegunka).

9. Daj dziecku smoczek. Pewne badania pokazały, że SIDS występuje rzadziej u dzieci używających smoczka.

10. Jeśli Twoje dziecko ma okresy kiedy nie oddycha, upada bezwładnie [traci świadomość] lub staje się niebieskie, natychmiast udaj się do pediatry i powiedz o tym.

11. Jeśli dziecko przestanie oddychać lub często krztusi się silnie po ulaniu, natychmiast udaj się do pediatry i powiedz o tym.

12. Przekaż powyższe zalecenia dokładnie opiekunom - jeśli zostawiasz komuś dziecko pod opiekę, wynajmujesz opiekunkę. Najlepiej zrób kopię tej listy dla nich. Upewnij się, że przestrzegają tych rekomendacji.
 
reklama
Do góry