reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Choroby, wizyty u lekarzy.

Dziewczyny przede wszystkim nie bójcie się cystografii bo to badanie praktycznie bezbolesne a ważne w diagnostyce układu moczowego. Moja córka ma reflux wykryty gdy miała pięć miesięcy i całe szczęście że dość wcześnie bo najgorsze są takie sytuacje gdy mama nie wie że w układzie moczowym może narobić się bałagan. Na stan zapalny wskazuje ilość leukocytów w analizie ogólnej moczu (norma to 0-10 w.p.w). Jeśli jest ich więcej to należy wykonać posiew moczu z zachowaniem wyjątkowej higieny przy jego pobieraniu i nie do woreczka tylko bezpośrednio do pojemniczka. I jeszcze sprawa najważniejsza to specjalista a nie lekarz rodzinny
 
reklama
Anetah, a leczysz refluks? Czy już długo i jakie rezultaty? A usg nerek ok czy były jakieś zmiany? Jakiego stopnia Twoja córecza ma refluks? Nam nefrolog powiedziała że u małych dzieci refluks bardzo ładnie się leczy, w szczególności niskiego stopnia.
 
Witam serdecznie! Mój stały temat - niedowaga. Rozmawiałam ostatnio z lekarką mojego synka na temat fantomal, niestety nie chciała przepisać go ponieważ stwierdziła że fantomal podaje sie dzieciom ze stwirdzonymi zaburzeniami trawienia i łaknienia. Ostatecznie poszłam z moim synusiem do poradni zabużeń rozwoju (auksjologicznej) i tam nic nie stwierdzono a teraz jesteśmy w poradni gastrologicznej i czekamy na wyniki badań: krwi, kału i chlorek w pocie (?! nawet nie wiem co to jest). Mój synuś na bilansie dwulatka ważył 11,600 wzrost 92 cm.
Pozdrawiam
 
Tak jak opisujesy to tak wlasnie moja corka sika do tego pojemniczka. lekarka kazala jutro przyjsc zmienic antybiotyk na zinnat ale ja dzis bede dzwonic do lekarzai mi powie co robic. i damwam znac. a wy co byscie robili na moim miejscu???
 
racja ciężar moczu byl za niski a nie za wysoki cos mi sie pomerdalo...
co do glukozy nie uzywamy mmol/l wiec koniecznie chyba chcialam przeliczyc na mg/l i tak machnelam sie o jedno miejsce po przecinku.
"moja wina".
co do Sary i jej córki dziwi mnie ze do tej pory nikt nie skierowal dziecka do poradni nefrologicznej.
co do refluksu ja mialam refluk w wyniku nadkażen bakteryjny z powodów nie wyjaśnionych poprostu ze tego wyrosłam, a leczenie było tylko objawowe.

definicje badan obrazowych dość jasne z wikipedii
Urografia - to badanie radiologiczne mające na celu uwidocznienie nerki, dróg moczowych oraz ocenę czynności nerek.

Badanie polega na dożylnym podaniu środków kontrastowych (jodowych typu Uropolinum, bądź nowocześniejszych i bezpieczniejszych niejonowych środków kontrastujących) i następowym wykonaniu zdjęć radiologicznych jamy brzusznej.

Pierwsze zdjęcie wykonuje się jednak jeszcze przed podaniem kontrastu (zwykłe zdjęcie przeglądowe jamy brzusznej) i następne 7 minut po podaniu kontrastu, a następne po upływie dalszych 10 i 15 min. W uzasadnionych przypadkach wykonuje się jeszcze zdjęcia późne, po kilkudziesięciu minutach, lub po mikcji (celem wykazania zalegania moczu w pęcherzu).

Przeciwwskazaniem do wykonania urografii są niewydolność nerek z bezmoczem z przyczyn przed- lub nerkowych, podwyższony poziom kreatyniny i/lub mocznika.

Cystografia mikcyjna (cystouretrografia mikcyjna, CUM, ang. voiding cystourethrogram, VCUG), micturating cystourethrogram, MCUG) – badanie układu moczowego pozwalające na wykrycie wad jego budowy (np. refluks pęcherzowo-moczowodowy, zastawka cewki tylnej, nieprawidłowa budowa pęcherza moczowego).

Badanie polega na założeniu cewnika do pęcherza moczowego (cewnikowanie pęcherza moczowego). Następnie poprzez cewnik podawany jest roztwór środka kontrastującego. Po napełnieniu pęcherza moczowego cewnik jest usuwany i dalsza część badania wykonywana jest w czasie mikcji.

W trakcie badania ocenia się widoczne dzięki kontrastowi zarysy pęcherza moczowego i dróg moczowych. Można również określić czy nie następuje nieprawidłowy przepływ środka kontrastującego poprzez moczowody do nerek. Ocena jest możliwa dzięki stałemu podglądowi za pomocą skopii (przy użyciu kamery rentgenowskiej obraz jest w czasie rzeczywistym przekazywany na ekran).

Aby udokumentować przebieg badania i ewentualne stwierdzone nieprawidłowości wykonuje się zdjęcia rentgenowskie. Konieczne jest wykonanie zdjęcia pełnego pęcherza moczowego, momentu mikcji oraz wyglądu dróg moczowych po mikcji. W zależności od przebiegu badania może być konieczne zrobienie większej ilości zdjęć
 
Witam czym sie różni refluks od zakarzenia dróg moczowych?Moja Amelka miała zakarzenie w wieku 2 miesiecy teraz ma rok i dostaje tylko żurawine w kapsułkach 2 razy po 1 kapsułce tygodniowo i jest wszystko ok.Leczymy sie \u nefrologa i własnie jutro mamy wizyte wyniki są dobre.
 
Też mnie dziwi że lekarz nie dał jeszcze skierowania do nefrologa. Nie wiem jak u was ale u mnie na wizytę u nefrologa też trzeba odczekać swoje tak ok 2 miesięcy.
A co do jednostek, u nas też się nie używa mmol/l, ale pamiętam jeszcze ze studiów. Właściwe po studiach to pracowałam tylko pół roku w analityce i biochemii. Teraz siedzę w serologii, więc dużo wiedzy z innych działów już uleciało z główki.
 
Znam ten ból :-) patomorfologia tez ma malo wspolnego z bad. analitycznymi:-)

REFLUKS
Odpływ pęcherzowo-moczowodowy (zwany z łaciny refluksem) jest cofaniem się moczu z pęcherza moczowego do moczowodu i nerki. Jest to zjawisko nieprawidłowe, gdyż normalnie u człowieka istnieje w końcowym odcinku moczowodu tzw. mechanizm zastawkowy (antyrefluksowy) uniemożliwiający cofanie się wydalonego z nerek moczu. Uszkodzenie mechanizmu zastawkowego może wystąpić na skutek istnienia wady wrodzonej lub w wyniku procesu zapalnego w pęcherzu moczowym. Proces zapalny wprowadzony do pęcherza moczowego z zewnątrz w pierwszym rzędzie atakuje jego błonę śluzową. W wyniku procesu zapalnego ulega uszkodzeniu mechanizm zastawkowy utworzony m. in. ze śluzówki pęcherza. W tej sytuacji zakażony mocz bez problemu przedostaje się do moczowodu a następnie nerki powodując w niej zapalenie odmiedniczkowe. Na szczęście refluks spowodowany jedynie procesem zapalnym uszkadza przejściowo mechanizm zastawkowy i po prawidłowym, długotrwałym leczeniu ustępuje. Wiele z dzieci, u których refluks wykryto wcześnie, wykazuje obecność wady wrodzonej w miejscu połączenia moczowodu z pęcherzem moczowym, takiej jak zupełny brak mechanizmu zastawkowego lub uchyłki okołomoczowodowe, które pracę tego mechanizmu wręcz uniemożliwiają. W tych przypadkach każda ilość nagromadzonego w pęcherzu moczu swobodnie przemieszcza się między pęcherzem a nerką i to zarówno w w dół jak i w górę.

P.S. ja w dzieciństwie miałam właśnie do czynienia z odmiedniczkowym zapaleniem nerek...
 
Moja córka- rok i dziewięć miesięcy- ma reflux obustronny II/III (a może już mniejszy). Dwa tygodnie od diagnozy, miała wtedy pięć miesięcy- byłyśmy już u urologa dziecięcego. Przez rok Nina dostawała codziennie wieczorem pół tabletki furaginu i co miesiąc badania kontrolne moczu. U małych dzieci takiego reflxu się nie leczy bo często dzieciaczki z tego wyrastają. Najważniejsze jest zapobieganie stanom zapalnym a częste badania mają je ewentualnie wykrywać bo przy odpływach właśnie to jest najważniejsze. Cofający się mocz przenosi bakterie do nerek co może powodować ich uszkodzenia, powstawanie blizn itp. Dodam jeszcze że usg nie wykazało u Niny żadnych zmian a dopiero cystografia. Teraz furagin już jest odstawiony, co miesiąc badamy mocz i zobaczymy co dalej bo w czerwcu mamy wizytę u naszego pana doktora. Polecam wszystkim rodzicom www.uronef.pl/forum Dzięki temu forum dowiedziałam się bardzo wiele. Pozdrawiam.
Nutka jakie kapsułki żurawinowe dajesz swojemu dziecku bo Nina nie ma zakażeń ale ja kupuję jej żurawinę suszoną i ona bardzo chętnie ją wcina?
 
reklama
Do góry