reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Ciąża a umowa zlecenie.

Dołączył(a)
20 Marzec 2023
Postów
10
Dziewczyny powiedzcie mi jak to jest z umową zlecenia w ciąży. Dodam, że nie jestem w ciąży ale bardzo bym już chciała być mamą i planuję ją niedługim czasie. Dlatego też chce na początku doinformować w tym temacie.

Nie orientuje się aż tak w przepisach prawnych, jak to jest dokładnie. Jestem studentką, mam pracę na pełen etat - umowa zlecenie. Moje pytanie teraz brzmi, jak dokładnie to wygląda podczas ciąży? Nie mam na razie możliwość przejść na umowę o pracę ( w mojej obecnej pracy szukali osób tylko na umowę zlecenie). Czy jeśli zajdę w ciążę teraz to coś mi się należy, jakieś finansowe zabezpieczenie? Jak wygląda to finansowo? Jakie to są kwoty np miesieczne? Jeśli któraś z was miała taką sytuację to jak dawałyście radę? Czytałam też trochę o tym i 1000zł miesięcznie chorobowego jest trochę przerażające, jak z tego wyżyć?
 
reklama
Możesz opłacać dobrowolna składkę chorobowa i wtedy będzie ci się należało 100% płatne L4 do porodu, ale potem nic. Planując rodzinę i nie mając zabezpieczenia finansowego lepiej jest poszukac czegoś na umowę o pracę, idealnie na czas nieokreślony ale to wiadomo, długo schodzi :)
 
Od minimalnej to jest około 85 zł miesięcznie, 2,45% podstawy, no jeszcze ci się kosiniakowe należy i pracodawca może wypowiedzieć ci umowę chyba, a na pewno nie musi ci jej przedłużać do dnia porodu
 
@Piq piszesz nieprawdę. Jeżeli w dniu porodu autorka pytania będzie podlegała pod ubezpieczenie chorobowe to należy jej się zasiłek macierzyński.
@Adusia1999 musisz pamiętać, że umowę zlecenie można rozwiązać w każdym momencie. Ciąża nie jest tutaj przeszkodą.
 
@Piq piszesz nieprawdę. Jeżeli w dniu porodu autorka pytania będzie podlegała pod ubezpieczenie chorobowe to należy jej się zasiłek macierzyński.
@Adusia1999 musisz pamiętać, że umowę zlecenie można rozwiązać w każdym momencie. Ciąża nie jest tutaj przeszkodą.
a faktycznie, przepraszam, ale to w przypadku gdy będzie sobie opłacała składki, bez nich nic się nie należy chyba
 
Możesz opłacać dobrowolna składkę chorobowa i wtedy będzie ci się należało 100% płatne L4 do porodu, ale potem nic. Planując rodzinę i nie mając zabezpieczenia finansowego lepiej jest poszukac czegoś na umowę o pracę, idealnie na czas nieokreślony ale to wiadomo, długo schodzi :)
wiem wiem, ale powiem Ci, że mnie to dobija od środka, że muszę jeszcze z ciążą poczekać. Tak bym już chciała, być mamą. Nie mam możliwość teraz przejść na umową o pracę bo mam jeszcze alimenty płacone do ukończenia studiów.
 
a faktycznie, przepraszam, ale to w przypadku gdy będzie sobie opłacała składki, bez nich nic się nie należy chyba
Nie sobie, tylko zleceniodawca będzie je opłacał na wniosek zleceniobiorcy. I nie ma tutaj okresu wyczekiwania. Ważne aby w dniu porodu podlegała pod to ubezpieczenie czyli była po prostu do niego zgłoszona.
 
@Piq piszesz nieprawdę. Jeżeli w dniu porodu autorka pytania będzie podlegała pod ubezpieczenie chorobowe to należy jej się zasiłek macierzyński.
@Adusia1999 musisz pamiętać, że umowę zlecenie można rozwiązać w każdym momencie. Ciąża nie jest tutaj przeszkodą.
Ile taki zasiłek macierzyński wychodzi? Czy jego kwota jest uwarunkowana jakoś, czy dla każdego jest ta sama? Przepraszam, że zapytam ale jak pisałam wcześniej nie orientuje się jeszcze w tych tematach.
 
wiem wiem, ale powiem Ci, że mnie to dobija od środka, że muszę jeszcze z ciążą poczekać. Tak bym już chciała, być mamą. Nie mam możliwość teraz przejść na umową o pracę bo mam jeszcze alimenty płacone do ukończenia studiów.
a rozumiem, ale jeśli 99 to twój rocznik to jeszcze masz czas:) ja się zaczęłam starać w poprzedniej pracy gdzie miałam bardzo dobre warunki pod ciążę, umowę na czas nieokreślony itd a udało mi się zajść w ciążę po 3 latach, w kolejnej już pracy gdzie umowę będę miała do porodu jedynie:) w życiu nie wszystko się zaplanuje, najlepiej jest sobie zaoszczędzić jakieś własne pieniądze, zabezpieczyć się mieszkaniowo, ważne żeby partner miał stałą pracę itd
 
reklama
Ile taki zasiłek macierzyński wychodzi? Czy jego kwota jest uwarunkowana jakoś, czy dla każdego jest ta sama? Przepraszam, że zapytam ale jak pisałam wcześniej nie orientuje się jeszcze w tych tematach.
chyba średnia z twoich ostatnich 12 wypłat, ale jak widzisz ja też się orientuje jako tako :)
 
Do góry