reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Cukrzyca ciążowa :(

JoannaAleksandra

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
30 Sierpień 2023
Postów
38
Cześć. Obecnie jestem na początki 10 tygodnia ciąży i mam pewien problem. Na początku sierpnia robiłam badanie krwi i wyszła glukoza 118. Lekarz powiedział, że może to być od tego co zjadłam wieczór wcześniej a zjadłam wielką pizzę na pół z partnerem to tak to wytłumaczył. No, cóż żaden lekarz nie zwrócił zbytniej uwagi, dostałam od jednego glukometr i mierzyłam, było średnio 95-96 na czczo. Myślałam, że ok bo do 100. Dopiero po jakimś czasie sama wyczytałam, że norma w ciąży na czczo to poniżej 92. Wymęczyłam skierowanie na ogtt, dostałam na dwupunktowe a powinnam na trzypunktowe, to też dowiedziałam się później. Wyniki ogtt na czczo 92,2, po 2 h 105. Jeden lekarz powiedział, że ok, drugi że też ok, ale mam kontrolować glukometrem. Wyniki na czczo wychodzą nawet 105 a za chwilę z drugiego palca 83. Od prawie miesiąca mogę mieć cukrzycę ciążową a bujam się po lekarzach żeby usłyszeć, że git. A znam przypadki, gdzie już to było jako cukrzyca uznawane. Boję się o dziecko. To pierwszy trymestr, kiedy mogą te wahania cukru poważnie wpłynąć na jego rozwój. Źle śpię, martwię się i czuję się olana, a mój problem jest zbagatelizowany.
 
reklama
Moim zdaniem - niezależnie co zjadłaś wieczorem, to do rana cukier powinien wrócić do normy - bo jeśli nie wraca, to można podejrzewać, że coś jest nie tak.

Dla własnego spokoju - zaczęłabym już stosować dietę o niskim IG. Jeśli masz glukometr, to warto też sprawdzić wartości godzinę po głównych posiłkach (liczymy od momentu kiedy zaczęło się jeść).

Nie masz bardzo przekroczonych norm, ale wg mnie powinnaś się kontrolować. A lekarz nie mógłby Ci wystawić skierowania do diabetologa?
 
Jeśli masz glukometr, to warto też sprawdzić wartości godzinę po głównych posiłkach

Sprawdzam i jest poniżej górnej granicy. Problem stanowi na czczo. Ale i tak ciężko mi uwierzyć w wiarygodność pomiarów na tym glukometrze jak w ciągu minuty różnią się nawet o 30.

A co do skierowania, zapisana zostałam na piątek do internistki, która przy okazji jest diabetologiem. Jak coś to ona wystawi skierowanie do poradni diabetologicznej.

Martwię się o dzieciaka, że taki ważny okres jak 1 trymestr przechodziłam z cukrzycą olaną przez lekarzy :(
 
A i dietę zaczęłam wprowadzać na tyle na ile umiem, nie znam się jeszcze dokładnie ale nie jem słodyczy, białego pieczywa, białego makaronu, jem dużo warzyw, staram się jeść często co jakieś 3 h.
 
Bardzo ważna jest dieta dzień przed pobraniem badania. U mnie po 19 zjadam owsiankę z owocami a na drugi dzień badanie o 8 i było blisko 100, zrobiłam przerwę nie jadłam dzień przed kolejnym badaniem owoców l, węglowodanów i ostatni posiłek chwile po 17 , na drugi dzień glukoza 72. Wiec jednak ważne tez jest to co się zje dzień przed, przynajmniej u mnie tak było.
 
A z dietą niestety tak łatwo nie jest - ja np. źle reagowałam na grahamki, ale spokojnie mogłam zjeść 2 kromki białego chleba.

U mnie diabetolog mówił, że mierzy się raz i tylko pierwszy pomiar się liczy (ale u mnie nigdy nie było takiego rozjazdu - bo oczywiście musiałam sprawdzić). Musisz przed pomiarem dobrze ręce umyć i wysuszyć, bo to co znajduje się na palcach też może mieć wpływ na wynik.

@olusik22 Jak się nie ma cukrzycy, to niezależnie co zjesz na kolację, wynik rano powinien być prawidłowy.
 
Ręce myję dokładnie. Kwestia, że źle robię pomiar jest praktycznie wykluczona, dokładnie to przeczytałam plus oglądałam poradniki odnośnie użytkowania trgo glukometru.
 
Ja jestem w podobnej sytuacji od 6 tygodnia i mi glukometr ewidentnie zawyża. Bo mam pomiary 88-98 na czczo a testy z krwi wychodzą super.
Mam w domu kilka glukometrów i kazdy potrafi pokazać inny wynik na przestrzeni kilku sekund.
Obecnie diabetolog kazała mi mierzyć nie na czczo a pol godziny po wstaniu, a cukier w labie badam co 3 tygodnie - zawsze jest w normie.
Po pizzy tak jest, też jak zjem wieczorem to mam rano wyższy cukier niż zazwyczaj. A wbrew temu co mówi koleżanka wyżej, dla porannego cukru ma znaczenie co i o której (!) wieczorem zjemy - to jest info potwierdzone przez lekarza.
Tak samo przed badaniami krwi przerwa od jedzenia nie powinna wynosić więcej niż 12/max 13 godzin bo inaczej organizm robi wyrzuty i cukier gwałtownie rośnie.
Najlepiej umów się do diabetologa i on ci to wytłumaczy.
Mi powiedziała, że cukrzyce ciążowa diagnozuje się na podstawie wyników z krwi z laboratorium bo glukometry nie są w 100% wiarygodne.
A jeśli się boisz to poproś może lekarza żeby przepisał ci sensor? One mierzą dokładniej i wysyłają powiadomienia na telefon jak cukier rośnie/spada. Mąż korzysta od pół roku u jest super. A glukometr tez mu zawyża jak sobie porównuje
 
reklama
Do góry