reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Cukrzyca ciążowa

Ola0207

Fanka BB :)
Dołączył(a)
18 Sierpień 2021
Postów
2 051
Witam
Na standardowo zlecone krzywej cukrowej przekroczyłam normę cukru na czczo - wynik 96. Kolejne wyniki w normie

Od tamtej pory dostałam zalecenie mierzenia cukru. O ile w pierwszych dwóch tygodniach glukozę na czczo przekroczyłam tylko raz (wynik 93). To ostatni tydzień przekraczam ją niemal codziennie (max 98). Jestem przeziębiona być może ma to delikatny wpływ, a może nie..
Pomiary po godzinie od głównych posiłków zawsze są ok
Jakie jest Wasze doświadczenie z przekroczony mi normami na czczo? Od kiedy insulina? Itd?
 
reklama
U mnie lekarz przy samokontroli pilnował cukru już na poziomie 89 (powyżej uznawał za przekroczenie). Przez całą ciąże raz w 1 krzywej wyszło mi 92.7 i stąd cukrzyca więc powiedziałbym że 96 to dużo 😉

W związku z tym, że ja raczej nie mam cukrzycy to utrzymanie diety nie było takie trudne więc insuliny nikt już mi nie wlepi.

Dla mnie kluczową jest II kolacja. O której i co na nią jesz? U mnie przerwa mogła być max. 8h inaczej zawsze mi wywaliło tzn właśnie miałam takie 90 czy 91 😐
 
U mnie lekarz przy samokontroli pilnował cukru już na poziomie 89 (powyżej uznawał za przekroczenie). Przez całą ciąże raz w 1 krzywej wyszło mi 92.7 i stąd cukrzyca więc powiedziałbym że 96 to dużo 😉

W związku z tym, że ja raczej nie mam cukrzycy to utrzymanie diety nie było takie trudne więc insuliny nikt już mi nie wlepi.

Dla mnie kluczową jest II kolacja. O której i co na nią jesz? U mnie przerwa mogła być max. 8h inaczej zawsze mi wywaliło tzn właśnie miałam takie 90 czy 91 😐

Tak, jem przed samym snem, ale że chodzę spać o 21, a pomiar robię koło 7 to właśnie wychodzi mi około 10h przerwy (i też w tym upatruje problemu...). Jak zaczęłam jeść właśnie o 21 to miałam cukry w normie, ale niestety widać ta przerwa na tym etapie ciąży znowu zrobiła się za długa..
chyba faktycznie spróbuję robić przerwę max 8h.
 
Ja pierwszy pomiar miałam właśnie 96 (jakos na początku ciąży) i lekarz zalecił mierzenie cukru. Glukometr ciagle mi pokazywał między 90-98 ale jak szlam na krzywa to była w normie. Finalnie chodziłam na pomiar cukru z żyły co 2/3 tygodnie i te pomiary zawsze miałam w normie. Krzywa tez mi wychodziła książkowa. Wyszło, że glukometr mi trochę zawyża po prostu. (Ogolnie potrafiłam mierzyć 3 glukometrami i mieć 3 różne wyniki o sporej rozbieżności).
Diabetolog ani gin cukrzycy nie stwierdził biorąc pod uwagę wyniki z krwi.
Jeśli masz wysoki cukier tylko na czczo to pomaga zjedzenie czegos w nocy, koleżanka z cukrzyca miała tak, że nastawiała budzik na 2/3 jadła coś małego i cukry miała rano super wtedy.
A przeziębienie czy choroba tez potrafi cukier niezle podbić, ciężej je wtedy ogarnąć :)
 
Przeziebienie na pewno ma wpływ- moj tata od lat choruje na CT1 i kiedy coś go złapie, to cukier zwykłe szaleje i ciężko go ogarnąć. Niemniej jednak zupełnie prawidłowo działający organizm powinien to ogarnąć i faktycznie Twoje wyniki wskazują na jakieś zaburzenia gosp. cukrowej, ale to wiesz:)
Oczywiście takie 96 na czczo to za dużo, ale nie jakoś duuuuuzo, także bez straszenia, raczej powinnaś moc go ogarnąć dietą, ale to jest tak indywidualna kwestia, że ciężko coś radzić. Może spróbuj współpracy z dietetykiem? Oni zwykle są bardziej pomocni niż lekarze, przynajmniej ja cierpiąc na zaburzenia jelitowe zwykle słyszałam "to sobie pani poczyta w internecie o diecie", dopiero dietetycy okazywali wsparcie:)
 
Musisz kontrolować poziom cukru - im starsza ciąża, tym wyższy poziom cukru. Na początku ciąży mogą być nieznaczne wahania, a potem już dużo większe. Postaraj się stosować do zaleceń diety cukrzycowej, a przede wszystkim jednak wykonuj pomiary.

Glukometry trochę fałszują, a poza tym poziom cukru w krwi włośniczkowej (z palca) nie jest identyczny jak z żylnej, jednak z biegiem czasu widać tendencję.
 
reklama
Do góry