reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Formalności po urodzeniu Maluszka

ironia

Mamusia Benia
Dołączył(a)
4 Listopad 2010
Postów
5 586
Miasto
Kraków
Chyba już czas na sprawy papierkowe po ciążowe :) W sumie to sama się w tym wszystkim gubię i mam nadzieję, że doświadczone mamusie troszke rozjaśnią nam ten temat :)

W temacie becikowego to polecam stronkę: Becikowe - Przewodnik Krok po Kroku

Wiadomo przysługuje nam becikowe rządowe 1000 zł ale warto rozglądnąć się za becikowym samorządowym (np. W Krakowie jest dodatkowe 1000 zł - jeśli udokumentuje sie np zameldowanie od roku lub jakikolwiek stosunek z miastem np studia, praca, umowa użyczenia)

Becikowe - Przewodnik Krok po Kroku

Tutaj kilka informacji jak zgłosić małego do USC :-) http://www.becikowe.com/,usc
 
Ostatnia edycja:
reklama
Są tam też informacje nt ulg podatkowych na dziecko... ale ostatnio na zajęciach slyszałam ze w przyszłym roku tylko za częśc mc nam przysługuje odliczenie więc nie całą kwotę a później już cala kwota coś ponad 1000 zł - szczegółow nie znam i chętnie się dowiem :)

Wzory przydatnych wniosków i pism:
http://www.becikowe.com/?sr=wzorypism.html

Zgłoszenie dziecka do ZUS
: http://e-inspektorat.zus.pl/sprawy.asp?id_profilu=1&menu=3&pomoc=3&id_sprawy=182

Po narodzinach dziecka należy zaraz na drugi dzień po pępkowym udać się do:
1) Urząd Stanu Cywilnego właściwy ze względu na miejsce urodzenia dziecka, tzn. j
Czas na załatwienie sprawy - 14 dni od urodzenia
Kto jest zobowiązany do zgłoszenia urodzenia dziecka, w kolejności:
1. Ojciec
2. Lekarz lub położna albo inna osoba obecna przy porodzie,
3. Matka, jeżeli jej stan zdrowia na to pozwala
Dokument, który się dostaje - odpis aktu urodzenia dziecka (3 sztuki, bez opłat, ale płatny jest wniosek o odpis)
Dokumenty potrzebne do uzyskania odpisu:
- odpis skrócony aktu małżeństwa (jeżeli sprawa załatwiana jest w innym USC niż odbył się ślub).
- dowody osobiste rodziców.
Jeśli małżonka jest w trakcie zmiany dowodu osobistego to wystarczy wsiąść stary dowód od żony. Jeśli świeżo upieczony tato jest zaraz po ślubie, a żona nie ma jeszcze nowego dowodu osobistego to również należy wziąć stary dowód małżonki oraz przezornie można wziąć akt ślubu.
Rodzice mogą w ciągu 6 miesięcy od daty sporządzenia aktu urodzenia złożyć kierownikowi urzędu stanu cywilnego pisemne oświadczenie o zmianie imienia (imion) dziecka wpisanego do aktu w chwili jego sporządzenia.
2) Po około 3 miesiącach z Urzędu będącego organem gminy (odpowiednio - Urząd Gminy/Urząd Dzielnicy) właściwego ze względu na miejsce zamieszkania rodziców/dziecka - odbiera się PESEL dziecka, a dziecko jest automatycznie meldowane (adres rodziców lub adres jednego z rodziców - jeżeli mieliby różne adresy)
3) Becikowe

Czas na załatwienie - wniosek o wypłatę składa się w terminie 3 miesięcy od dnia narodzin dziecka. Zgodnie z przepisami, wniosek złożony po terminie właściwy organ pozostawia bez rozpatrzenia.
Miejsce załatwiania sprawy - Ośrodek Pomocy Społecznej ze względu na miejsce zamieszkania rodziców/rodzica
Dokumenty potrzebne:
- wniosek – można go otrzymać na miejscu w ośrodku pomocy społecznej i tam też wypisać
- kserokopie dowodu osobistego wnioskodawcy (oryginał do wglądu)
- akt urodzenia dziecka (kopia, a oryginał do wglądu).
- Często również PESEL dziecka (zależy od miasta, można podać później).
Wypłata przysługuje ojcu lub matce albo opiekunowi prawnemu niezależnie od dochodów.
Wypłatę można otrzymać przekazem lub na konto bankowe.
4) Zakład pracy Matki
Do załatwienia - urlop macierzyński
Dokumenty potrzebne:
- wniosek o urlop macierzyński,
- akt urodzenia dziecka,
- oświadczenie o urodzeniu pierwszego lub kolejnego dziecka
- PESEL dziecka (z reguły można podać później).
5) Zakład pracy Ojca - poinformowanie Kadr o urodzeniu dziecka
Dokumenty potrzebne:
- akt urodzenia dziecka
- PESEL dziecka.
Jedno z rodziców ma obowiązek złożyć oświadczenie woli o zgłoszeniu dziecka jako członka rodziny do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego, formalności w ZUS dopełnia zakład pracy tego rodzica.
6) Jeżeli rodzina mieszka w mieszkaniu spółdzielczym - zgłoszenie do administracji Spółdzielni faktu urodzenia dziecka - zmiana opłat czynszowych.
7) Zgłoszenie do przychodni
Do przychodni lepiej wziąć ze sobą książeczkę zdrowia dziecka (najlepiej jak już żona została wypisana ze szpitalu i jest w domu). W przychodni powinniśmy dostać namiary na położną lub od razu (jeśli położna jest na miejscu w przychodni) umówić się na termin wizyty w naszym domu. Wtedy też uzupełnimy wszystkie dane potrzebne do zarejestrowania dziecka w przychodni.




Mam jeszcze pytanie czy ktoś się orientuje co z dodatkiem z tytułu urodzenia dziecka z PZU. Czy przysługuje każdemu kto płaci ubezpieczenie w pracy?
 
Ironia my jesteśmy oboje ubezpieczeni w grupówce w pracy M i oboje dostajemy pieniądze z tytułu urodzenia dziecka. Musisz sprawdzić, czy twój pakiet przewiduje taką wypłatę i ile. Wniosek składa się w kadrach.
 
Dziewczyny w sprawie becikowego to radzę się dowiadywać w swoich mops-ach. Ja się nieźle przejechałam, bo na tej stronce co ironia podała w wymaganych dokumentach jest ksero osoby ubiegającej się o becikowe, a okazało się, że u mnie było także potrzebne małżonka i chyba wogóle oboje osobiście musieliśmy być. Jechałam z drugiego końca miasta, dobrze, że mąż mógł się wyrwać z pracy bo tak to musiałabym drugi raz jechać :-(
 
No właśnie, trzeba sprawdzić, czy mamy możliwość odebrania z ubezpieczenia pieniędzy. Jak to wygląda w przypadku zwolnienia lekarskiego? Bo nie wiem, czy w takim przypadku nam się coś należy.
 
reklama
Do góry