reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

grudniówki kulinarnie !!!

Dziś kopytka z sosem grzybowym...
Kopytka z sosem grzybowym

Składniki:
1 kg ziemniaków
2 szklanki mąki
2 szt jajek
sól

SOS :30 dag świeżych grzybów
1 szt cebuli
3 dag masła
1/2 szklanki śmietany
majeranek
sól, pieprz


Przepis
Sos : grzyby oczyścić, pokroić w plasterki.
Cebulę obrać, pokroić w piórka.
Masło stopić w rondlu, włożyć cebulę i udusić; następnie włożyć grzyby, oprószyć solą, dusić 20 minut.
Wlać śmietanę, przyprawić solą, pieprzem i majerankiem, wymieszać, zagotować.

Kopytka: ziemniaki umyć.
Wrzucić na osolony wrzątek, ugotować, odcedzić.
Kiedy ziemniaki ostygną, obrać je z łupinek i zemleć w maszynce.
Ziemniaki, mąkę, jajko i szczyptę soli zagnieść na gładkie ciasto.
Uformować wałek, spłaszczyć.
Ukośnie odcinać małe kluski.
Zagotować garnek wody, wsypać łyżkę soli.
Kopytka wrzucać partiami, gdy wypłyną na wierzch, wyjmować łyżką cedzakową od razu na talerze.
Sos grzybowy podgrzać i polać nim kopytka. Smacznego!

Ps. ja grzyby wcześniej podgotowuję w wodzie ok 40 min i dodaję takie do cebulki. Jeśli chodzi o ten przepis, to nie dodam majeranku
 
Ostatnia edycja:
reklama
Co tu tak pusto ostatnio???
Nic dobrego nie gotujecie???
Ja dziś robię pyszną szarlotkę bez pieczenia (na biszkoptach). Dostałam mnóstwo jabłek od koleżanki z sadu.
Właśnie kończę, lecz schłodzę ją dziś i dopiero jutro będziemy konsumować... A oto przepis:

SZALONA SZARLOTKA
  • pół kilo okrągłych biszkoptów
  • 1.5 szklanki rumu
  • galaretka jabłkowa lub cytrynowa rozpuszczona w 300 ml wody
  • 2 kg kwaśnych jabłek
  • sok z cytryny
  • 2 - 3 szklanki cukru
  • 2 - 3 kisiele jabłkowe lub cytrynowe po garści orzechów włoskich i migdałów
  • brzoskwinie z puszki
  • 0.5 - 0.7 litra śmietany kremówki
  • 2 zagęszczacze do śmietany
  • wiśnie z kompotu lub nalewki
  • kakao do posypania talerzyków
  • okrągła tortownica o średnicy 24 cm
Szalona szarlotka - konkurs - sposób przygotowania

Już tortownica spód swój... szczerzy, żeby biszkoptów najazd przeżyć! Ciastko przy ciastku i żadnych dziurek !! Biszkopt skruszony zniszczy ażurek A gdy już biszkopt przy biszkopcie, kielichem rumu dobrze je skropcie!!! A żeby spód mi służył prędko, całość zalewam galaretką. Jabłka obrane drobno kroję. Sokiem z cytryny jabłuszka... poję. Dodaję cukier, wody ćwierć szklanki i tak gotuję cały kwadransik. Gdy mi się nie chce długo gotować, dobrze jest wszystko jeszcze zmiksować. A gdy już jabłka rozgotują mi się, dodaję w zimnej wodzie rozprowadzony kisiel. Żeby jabłecznik był doskonały, daję orzechy oraz migdały. I taką pyszną masę jabłkową wykładam na warstwę biszkoptową. Szarlotkę nigdy nie zaszkodzi w lodówce kilka godzin chłodzić. Osącz brzoskwinie i alkoholem już kilka godzin wcześniej je polej. Takie brzoskwinki skąpane w rumie będą na jabłkach prężyć się dumnie. Teraz już pora na śmietanę ! Niech z zagęszczaczem rusza w tany ! A gdy już będzie ubita dobrze, niech na owocach sobie odpocznie. Z szarlotki mojej zawsze kuszą wisienki z duszą, To nie przelewki - najlepsze tutaj wiśnie z nalewki ! W ostateczności dorodne owoce w rumie przez kilka godzin moczę. Jeszcze potrzebna mi na finał na talerzykach kakao odrobina Moja szarlotka taka szalona ! Kto raz spróbuje, z zachwytu skona !!!

Ps. ja nie dodawałam tyle rumu (troszeczkę dla posmaku)
 
PLEŚNIAK
3 szklanki mąki,
1 kostka margaryny (ja daję kasię),
4 jajka,
1 szklanka cukru,
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia,
kakao,
owoce lub dżem

Z mąki, żółtek, margaryny i proszku do pieczenia zagnieść kruche ciasto. Ciasto podzielić na 3 części, do jednej z nich dodać kakao. Jedną część ciasta wyłożyć na spód blachy (ja wykładam trochę wiecej niz 1/3 ciasta), na to położyć owoce lub dżem, następnie pokruszyć lub zetrzeć na tarce część ciasta z kakao, na to dodać pianę ubitą z cukrem i na wierzch zetrzeć na tarce resztę kruchego ciasta.
Piec w 180 stopniach około 45-50 minut.

Ja robiłam z musem gruszkowym, dostałam gruszki od mamy, poddusiłam je z cukrem aż sie trochę rozciapciały i jak wystygło, to położyłam na pierwszą warstwę ciasta.
SMACZNEGO
 
takie fajne i pyszne przepisy na ciacho :tak: a mi nie wolno jeść ciasta aż do narodzin maluszka:-(
tylko mi ślinka cieknie jak sobie pomyślę, co teraz tracę, ale nieważne nadrobię po urodzeniu Niuńki;-):tak::-D
 
a to ciekawe, bo ja tego plesniaka najbardziej lubię ze sliwkami, ale mowimy na niego "śliwkotka":-) slinianki zaczeły pracowac po przeczytaniu przepisu na knedle - chyba wiem, co jutro będzie na obiad:-):-)
 
KRZEPKA
Podsmażam, a potem podduszam chude mięsko pokrojone w kostkę.
W dużym garnku gotuję wodę, do wody wrzucam tartą marchewkę, pietruszkę i pokrojoną cienko porę, do tego kostka rosołowa, chwilkę gotuję, następnie dodaję pokrojone w kostkę ziemniaki i mięsko, znowu trochę gotuję, potem dodaję pokrojoną paprykę, za chwilę pieczarki (mogą byc surowe lub podsmażone, jak kto woli), koncentrat pomidorowy, jak papryka trochę zmięknie, to dodać pokrojone w drobną kosteczkę ogórki konserwowe, na koniec groszek konserwowy lub fasolka szparagowa i do tego zasmażka, zeby trochę zagęścić, sól, pieprz i magii do smaku.​
 
reklama
Dwa przepisy na mega szybkie obiadki na dzień taki jak dziś jak nic mi się nie chce gotować :-)


Makaron z kuciakiem ze szpinakiem :-)

-kuciak ( męska kura :-D)
-szpinak
-pomidorki bez skóry (albo z puszki)
-makaron
-śmietana
-ser zółty
-czosnek

Makaronik dowolny jaki mamy - ja przeważnie robię zrzutkę z resztek :-) gotujemy w osolonej wodzie. Kuciaka kroimy w kosteczkę i smażymy, dodajemy szpinaczek i troszkę dusimy, wrzucamy pomidorki, czosneczek, pieprz i sól - wedle uznania i łyżkę-dwie śmietanki.
Wszystko na makaronik albo jak kto woli wymieszać jeszcze na patelni i posypać żółtym serem. Do rączki wziąć widelczyk i zjeść ze smakiem :-D


Makaron z tuńczykiem

-tuńczyk w oleju (na dwie osoby jedna puszka powinna wystarczyć ale jak ktoś lubi tuńczyka może być dwie)
-makaron tagliatelle
-śmietana - 1 op. małe
-cebula
-czosnek

Makaronik ugotować.Na oleju z puszki podsmażamy pokrojoną w kostkę cebulę, gdy się zeszkli dodajemy czosnek i wrzucamy tuńczyka z puszki. Chwilę podsmażamy (uwaga na czosnek) i dodajemy śmietanę. Poczekać żeby śmietana się zagrzała. Do sosiku wrzucić makaron, dobrze wymieszać i zjeść :-D


Kuchareczka Myszeczqa życzy smacznego :rofl2:
 
Do góry